Nu har PEth–drabbade grävt fram egen statistik som visar på en våg av rättsfall i domstol. Trots hård kritik verkar ministern nöjd med Transportstyrelsen – och vidtar inga ytterligare åtgärder. PEth-prover blir kvar.
– Om det är 42 personer som överklagade så borde det finnas ett ännu större mörkertal, säger Anders Dahlgren som blev av körkortet efter PEth-test när han hade njursten.
Anders Dahlgren i Malmö förlorade sitt körkort i januari i år. Allt började med ett akutbesök på sjukhuset. Plötsligt fick han ett brev från Transportstyrelsen att man drar in hans körkort. Trots att Anders har många helt prickfria år bakom sig på vägarna.
– Jag blev dålig på jobbet och fick åka ambulans till sjukhuset. Där visade det sig att jag hade väldigt högt blodtryck. De tog också ett PEth-test som var 1,3. Det är skyhögt och egentligen borde jag ligga utslagen på en bänk.
Det tog lång tid innan man fick svar på varför Anders hade så högt blodtryck och skyhöga PEth-värden.
– Jag fick olika mediciner för att hålla nere blodtrycket. Men i januari i år fick jag veta att det fanns två njurstenar som var anledningen. Samtidigt fick jag också ett brev från Transportstyrelsen att man återkallar mitt körkort. Det här skedde efter bara två minuters samtal med min läkare, säger Anders Dahlgren.
Beskedet kom som en chock. Men så fort Anders hämtat sig blev han upprörd. Sedan dess har han arbetat med att ta fram alla uppgifter kring hur Transportstyrelsen hanterar PEth som finns.
– Efter detta har jag grävt ner mig i det här kring PEth. Transportstyrelsen gick själva ut förra veckan med att det bara var 40 personer i hela landet som förlorat körkortet på det här viset. Därför vände jag mig till alla förvaltningsrätter. Den i Falun var bäst på att svara och det visade sig att man hade 42 överklaganden förra året på grund av indraget körkort efter PEth-tester, säger Andreas Dahlgren.
Transportstyrelsen ändrar ändå inte sitt uttalande från förra veckan.
– Precis som vi skrev i vårt pressmeddelande förra veckan återkallades runt 430 körkort under förra året där PEth-prov hade använts. När vi gick igenom förra årets ärenden hittade vi cirka 40 ärenden där vi hade återkallat körkort på basis av två för höga Peth-värden men inte mer information än så, säger Mikael Andersson, presschef på Transportstyrelsen.
Myndigheten vill inte kommentera om det finns ett mörkertal av drabbade ute i landet. Carup har begärt att få statistik för fler år än 2024, men myndigheten har inte ens själva de siffrorna.
– I den absoluta majoriteten av ärenden hade vi alltså mer information. läkarkommentarer med mera, än bara de två PEth-värdena att gå på. Dessutom är det så att ärenden som handläggs av vår trafikmedicinska verksamhet ska i händelse av överklagan alltid överklagas till Förvaltningsrätten i Falun, oavsett vilken del av landet körkortsinnehavaren bor i, säger Mikael Andersson.
Anders Dahlgren försöker nå ut till alla drabbade som inte vågar träda fram.
– Om det är 42 personer som överklagade så borde det finnas ett ännu större mörkertal. Tänk på alla de som inte orkade eller vet hur man ska göra för att överklaga. När man råkar ut för en sak som den här blir en människa väldigt berörd, säger Anders Dahlgren.
Transportstyrelsens metod att använda PEth-test som bakgrund för att dra in ostraffade människors körkort väcker kritik. Inte minst från läkarkåren där många är kritiska.
– Socialstyrelsen är tydliga: PEth kan inte användas ensamt för att ställa diagnos om vare sig beroende, missbruk eller skadligt bruk av alkohol som inte är tillfälligt. I stället rekommenderas intervjubaserade diagnostiska verktyg, säger läkaren Tor Stålhammar.
På torsdag kommer Socialstyrelsen till riksdagen och trafikutskottet för att diskutera PEth-frågan. Deras ordförande Ulrika Heie (c) kräver till och med att Transportstyrelsen inte borde få se över frågan själva.
– Det är uppenbart att vi inte haft ett fungerande regelverk och det är bra att Transportstyrelsen nu ser över det. Men det räcker inte. Det kan behövas en extern granskning av Transportstyrelsens arbete, utöver den internrevision de själva utför, säger Ulrika Heie.
Transportstyrelsen svarar inför regeringen och infrastrukturminister Andreas Carlson. Han lovar alla drabbade att man ska se över reglerna så att inga oskyldiga drabbas i framtiden.
– Det pågår nu ett arbete på Transportstyrelsen med att uppdatera de regler som styr de medicinska kraven om alkohol och narkotika vid körkortsinnehav, säger infrastrukturminister Andreas Carlson (KD) till Carup.se.
Ministern lovar också att hålla uppsikt kring vad som händer med Transportstyrelsen och de omdiskuterade PEth-testen.
– Uppdateringarna kommer leda till att reglerna förtydligas och Transportstyrelsens bedömning är att detta kommer leda till färre körkortsåterkallelser. Detta arbete kommer jag och departementet att följa noga, säger Andreas Carlson.
Så här många överklagade indraget körkort på grund av PEth-tester till förvaltningsrätten i Falun:
År Antal
2025: 10
2024: 42
2023 49
2022 39
2021 27
2020 22
2019 12
2018: 9
2017: 15
2016: 9
2015: 16
2014: 43
2013: 25
2012: 15
2011: 1
2010: 1
Källa: Förvaltningsrätten i Falun
LÄS MER:

Andreas Jemn är journalist och författare.