Det ser ut som att Ferrari gett sig in campingvärlden. Men egentligen är det en ombyggd Volvo B9M. Som dessutom har en bastu – och får köras på B-körkort.
– Alla undrar vad det är för fordon, säger ägaren Joakim.
Vid en första anblick ser det ut som att Ferrari tagit steget in i husbilsvärlden. Den röda lacken, de välplacerade loggorna och det låga formatet får många att reagera. Men under skalet döljer sig en ombyggd Volvo B9M, utrustad med både bastu, breda sängar och ett fullstort kök.
– Vi får jättemycket reaktioner och tusen frågor från alla möjliga. Alla undrar vad det är för fordon, säger ägaren Joakim.
Joakim köpte husbilen i fjol efter att den tidigare ägaren gått bort. Fordonet hade använts inom familjen, bland annat i samband med att förre ägarens två söner körde karting. Och de ska ha sponsrats av Ferrari vilket förklarar utseendet.
– Vi gillade att den var väldigt speciell och att den hade bastu. Den var väldigt häftig. Framför allt var den i väldigt fint skick. Så det var egentligen därför jag köpte den, berättar Joakim.

Interiören är både robust och hemtrevlig. Det finns dubbelsäng, enkelsäng och bäddsoffa – totalt fyra sovplatser. Salongen rymmer fällbart bord och en 42-tums TV, medan köket har gasolspis, ugn, kyl och diskho med både varm- och kallvatten. Bak i fordonet finns ett stort lastutrymme.
– Det är en jäkligt trevlig buss som inte är för stor helt enkelt.
Flera delar har nyligen bytts ut, enligt Joakim: varmvattenberedare, batterier, kyl, madrasser, mattor och framdäck. Värmen hanteras med vattenburet system, dieselvärmare och elpatron. AC finns både vid körning och elanslutning. Men nu ska husbilen säljas vidare, trots att köpet inte var tänkt som ett kortsiktigt projekt. Tanken var att behålla den, resa Sverige och Europa runt.

– Nej, nej. Vi har använt den och fixat till den lite grann. Framför allt ville vi få den mer uppdaterad och anpassad för nutiden. Vi har kört den en del privat, för att känna efter hur det är att leva husbussliv. Jag tyckte det var kul, men min sambo – det var inte riktigt hennes grej. Då kände vi att någon annan kanske är mer taggad på det här livet, och det är den enda anledningen till att vi lagt ut den till försäljning.
Och den röda Ferrari-husbilen har väckt stor uppmärksamhet på Blocket. Både hos köpare och entusiaster. Priset för den bastu-utrustade, Ferrari-liknande husbilen på Blocket är satt till 345 000 kronor.
– Vi märker att många ställer frågor och det finns några seriösa köpare. Det är svårt att säga exakt, men det känns som att den kommer att bli såld snart. Vi har fått många nyfikna som hört av sig, och väldigt många har tittat på och sparat annonsen. Intresset är enormt. Att sätta ett pris är jättesvårt. Det är svårt att veta var man ska lägga sig. Men vi har nog landat i ett attraktivt pris.


Även om bilen just nu ligger ute till försäljning i Sverige så finns en anekdot. Joakim har fått händelsen återberättad för sig – en händelse som skedde i Ferraris hemland.
– De var nere i Italien och tävlade, jag tror det var i Rom, men vågar inte säga säkert. De körde in i stan och fastnade där, kunde inte ta sig ut. Då kom polisen och trodde att det var Ferraris egna bil. Så de blev faktiskt eskorterade ut ur stan av polisen.

LÄS MER:

Kevin Neemé har dubbla kandidatexamina i journalistik samt medie- och kommunikationsvetenskap från Umeå universitet. Han har bland annat arbetat som reporter på Sveriges Radio och sportjournalist, bland annat på VLT och Örnsköldsvik Allehanda.