Tvisten om blinkers i rondeller: ”Jagar upp folk”

Det här beteendet gör svenska bilister rosenrasande. Blinkersfrågan i rondeller är ett av trafikens största tvisteämnen.
– Ja, det här är något som många blir förbannade över, säger trafiksäkerhetsexperten Jeanette Jedbäck Hindenburg.

Cirkulationsplatser är en av trafikens mest omdebatterade platser. Ingenstans blir vi så förbannade som just där.
– Många vet heller inte vad som gäller när det kommer till rondellkörning. Det beror på att de flesta tog körkort innan det fanns så många och därför är deras kunskap förlegad, säger Emelie Lagerström på Trafiksäkerhets i Fokus.

Vänsterblinkning är en av de saker som retar upp allra flest. Många anser att det är ett ofog som förvirrar och som till och med borde vara straffbart.
– Min åsikt är att det borde vara förbjudet att blinka vänster i “rondell” Det är endast högerblinkning jag litar på, dom som blinkar vänster vet man ej vart dom ska, skriver en Carupläsare.

Slå på blinkers eller inte när du ska till vänster? Frågan väcker starka känslor hos många bilister. Att blinka höger när du ska ut ur rondellen är ett lagkrav, om du bryter mot regeln kan det bli böter.

Får mothugg av expert

Trafiksäkerhetsexperten Jeanette Jedbäck Hindenburg håller inte med. Enligt henne behöver trafikanter anpassa sig efter hur det ser ut på just den cirkulationsplats de befinner sig.
– Man ska alltid tänka efter trafiksituationen. Om det till exempel finns ett övergångsställe och trafikaterns som vill gå över är det bra om de vet att du ska svänga till vänster, säger hon.

Jeanette Jedbäck Hindenburg vet att det här är ett minfält. Många människor avskyr de som väntersblinkar i rondellerna.
– Det här jagar upp folk väldigt mycket. Det finns ingen lag som säger att du ska blinka och säga var du ska. Det enda som står i lagen är att man ska blinka höger när man lämnar cirkulationsplatsen, säger hon.

Trafiksäkerhetsexperten Jeanette Jedbäck Hindenburg säger att vänsterblink i cirkulationsplatser kan vara hjälpsamt. Men inte alltid.

Det lugnar inte den uppretade folkmassan. Många anser att vänsterblinkning i cirkulationsplatser är ett utslag av okunskap som ställer till bekymmer för andra. 
– Denna hysteri kring “blinka vänster” är en av de största orsakerna till att människor gör fel. Om de istället fick en ordentlig duvning i det som är lagstadgat: “Blinka höger – i rätt tid!” Så skulle de flesta s.k. rondell-problemen lösas sig, skriver en Carupläsare.

Enligt Jeanette Jedbäck Hindenburg är det inte fel att blinka åt vänster när man kör in på cirkulationsplatsen. Man ska tänka på andra och göra sin egen körning så tydlig som möjligt.
– Det står som sagt inget i lagen. Men det finns en regel om att man ska vara tydlig och genom att blinka vänster kan  man faktiskt hjälpa andra, säger hon.

Det finns även andra vinster med att blinka vänster. Ju bättre trafiken flyter, desto bättre är det för naturen. Bilister borde hjälpas åt för att hålla nere utsläppen.
– Sedan är det miljöaspekter också. Genom att blinka vänster så kan man visa de andra trafikanterna och det på viset flyter trafiken bättre. Om färre behöver bromsa så minskar utsläppen, säger Jeanette Jedbäck Hindenburg.

På vissa platser kan faktiskt vänsterblinkning vara förvirrande. 
– Sedan finns det såklart väldigt stora cirkulationsplatser, som den i Bromma i Stockholm. Där gör det ingen skillnad om man blinkar vänster, avslutar Jeanette Jedbäck Hindenburg.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt