Togs i tre fartkameror – dåliga undanflykten

Tre gånger på tre månader fastnade bilen i fartkameror på väg 55 utanför Enköping. Men bilägaren hävdade att det inte var han som suttit bakom ratten. Rätten godtog inte den dåliga bortförklaringen.

Det hela utspelade sig under hösten 2023. Vid de tre tillfällena registrerades hastigheter mellan 87 och 102 kilometer i timmen på en vägsträcka där det råder 80-gräns. Fortkörningarna inträffade inom ett begränsat område mellan Enköping och Strängnäs.

Bilens ägare, en man i 55-årsåldern, förnekade att han hade något med överträdelserna att göra. Han förklarade att bilen användes i jobbet och kunde lånas av vem som helst på arbetsplatsen. Enligt honom själv rörde det sig om totalt 20 till 30 personer som hade tillgång till bilen.

Men tingsrätten nöjde sig inte med den förklaringen. Genom att jämföra bilderna från fartkamerorna med både mannens körkorts- och passfoto, kunde domstolen slå fast att det var han som kört vid samtliga tillfällen.

Därmed föll bortförklaringen. Mannen döms för tre fall av hastighetsöverträdelse, rapporterar Enköpingsposten. Påföljden landar på 4 450 kronor i böter.
LÄS MER:

Senaste nytt