Audi smygvisar nya Q4 e-tron: Stor som en Q7:a inuti

Premiären närmar sig för Audis nya elbil Q4 e-tron och nu smygvisar Audi interiören. 
Trots storleken blir den nästan lika rymlig som Audi Q7 och gamla e-tron. 
Stolarna är till stor del gjorda av gamla PET-flaskor.

Om en dryg månad är det premiär för nya Audi Q4 e-tron. Audi kan inte riktigt bärga sig utan visar redan nu upp interiören. Bilen blir i princip lika stor som den befintliga elbilen e-tron. Anledningen är att den redan från start är utvecklad för eldrift. 

I förarmiljön finns flera nyheter: head-up display med augmented reality, nya rattar, säkerhetssäte med integrerad airbag och ett jättefack mellan stolarna som rymmer 4,4 liter. 

Även i baksätet. sitter du bra, om vi ska tro Audi. Det är nästan sju centimeter högre än fram och ger ändå gott om huvudutrymme. Det finns ingen kardantunnel som tar upp benutrymme. Alla fyra dörrsidor har integrerade specialfack för flaskor på upp till en liter som är placerade långt fram vid armstödet och därför lätta att nå.

Bagageutrymmet rymmer 520 liter. Med nedfällda ryggstöd i baksätet, som kan delas 40:20:40, skapas en lastyta som rymmer 1490 liter om den lastas till taket. 

Bilen har augmented reality head-up display som extrautrustning. En svävande pil, den som kallas drönaren, visar nästa punkt för agerande på vägen.

Systemet reflekterar viktig information i vindrutan i två separata nivåer, statusnivån och augmented reality (AR)-nivån.  I den senare visas information från assistanssystemen och körriktningsvisare från navigationssystemet liksom start- och slutdestinationen på motsvarande plats i verkligheten. Symbolerna upplevs som svävande på ett fysiskt avstånd på cirka 10 meters avstånd. 

När det gäller interiörfärger kan kunderna välja mellan svart, stålgrått, santosbrunt eller pergamentbeige. Kunder som föredrar traditionella material kan välja mellan läder/konstläder och finnappaläder. Kombinationen av konstläder och mikrofibermaterialet Dinamica är en annan nyhet. Det ser ut som och känns som mocka men är tillverkat av 45 procent återvunnen polyester, som bl.a. hämtats från textilier och PET flaskor. Puls-klädseln som kombineras med konstgjort läder, är ytterligare ett tillval för S line interiör. Även här används återvunnet råmaterial. Upp till 50 procent av textilen som används består av återvunna PET flaskor som omvandlats till garn i en komplicerad process. 

Fakta Audi Q4 e-tron

Längd: 4590 mm, bredd: 1865 mm, höjd: 1613 mm

Axelavstånd: 2,76 meter, innerutrymme 1,83 meter

Bagageutrymme 520 liter, fällbart ryggstöd 40:20:40

Elbilsarkitektur baserad på MEB

Augmented reality head-up display

Ny rattgeneration med haptiska touchreglage

Förvaringsfack rymmer ca 25 liter

Säkerhetsstol med airbag mellan framsäten

Sätesklädslar av återvunnen polyester och PET-flaskor

Köp din q4 e-tron online

Senaste nytt

Bildextra: Världspremiär för Audis snabbaste RS-modell någonsin

Världspremiär – för en av årets lyxigaste och snabbaste elbilar.
Audi låter täcket falla från nya e-tron GT som får en räckvidd på upp till 488 km.
RS-versionen blir den snabbaste Audin någonsin: 0-100 km/h går på 3,3 sekunder.

Audi är en av de biltillverkare efter Tesla som är snabbast ute med elbilar. För 2,5 år sedan kom den elektriska suv:en e-tron, nu kommer Audi med nästa elbil. Nya e-tron GT som nu har världspremiär är en fyradörrars kupé med sportbilsprestanda. Enligt Audis designchef Mark Lichte är det starten på en ny era för märket.

– Bra design uppnås när en produkt är estetisk och funktionell samtidigt, och när den blir en del av en sömlös helhetsupplevelse. När allt kommer omkring kan du inte skapa en designikon på ritbordet. Sanna designikoner har något som är omisskännligt tydligt: Det tar till exempel bara tre rader att karakterisera en VW Beetle eller en Porsche 911. De står för en tydlig attityd, säger Mark Lichte.

Dynamic photo, Colour: Daytona grey
Auidi e-tron GT får en smäcker och sportig profil. Foto: Audi

Den nya e-tron GT-modellen släpps både som GT quattro och RS. Två elektriska motorer och elektrisk fyrhjulsdrift ska enligt Audi ge bilen prestanda och vägegenskaper i toppklass.

Batteriet har en kapacitet på 85 kWh (netto) och ger en räckvidd på upp till 488 kilometer enligt WLTP.

Vid det här laget är bilens design ganska välkänd efter att Audi både visat upp den som konceptbil och maskerad med foliering. Det handlar om en sportig och smäcker bil med lågt luftmotstånd. Dragkoefficienten är bara 0,24.

Luftmotståndet är låga 0,24. Bild: Audi

Interiören får sägas vara rejält mycket sportigare än i suven e-tron. Förar- och passagerarsätena sitter sportigt lågt och är åtskilda av en bred mittkonsol. Baksätet ser ut att ha plats för vuxna passagerar trots bilens sportiga linjer. Till skillnad från många andra nya elbilar behåller Audi många fysiska knappar i bilens cockpit. Det lär ergonomin tjäna på.

Den motorsvagare Audi  e-tron  GT quattro  har en total effekt på 476 hk, eller 530 hk i boostläge. Den starkare e-tron GT RS har 598 hk och ger under 2,5 sekunder upp till 646 hk i boostläge. Det betyder att bilarna kan accelerera upp till 100 km/h på 4,1 eller 3,3 sekunder. Toppfarten är elektroniskt begränsad till 240 respektive 250 km/h.

Audi e-tron GT är 4,99 meter lång. Foto: Audi

Båda modellerna får finesser som bakhjulsstyrning och luftfjädring med tre kammare. Bromsskivorna går att få i kolfiberkeramik.

Bilen lanseras i Sverige under våren, leveranserna till kunder startar i juni. Audi uppger att 650 svenskar redan har förbokat nya e-tron GT.

Audi satsar på återvunna material i kupén. Foto: Audi

Fakta nya Audi e-tron GT

Längd: 4,99 meter, bredd: 1,96 meter, höjd:  1,41 meter.
Bagageutrymme: 405 liter.
Strålkastare och lampor: Matrix LED är standard i RS e-tron GT, tillvlal i e-tron GT quattro. Audis laserljus finns som tillval i båda modellerna.
Drivlina: Elektrisk fyrhjulsdrift  med en permanent synkronmotor (PSM) vid fram- och bakaxlarna; tvåväxlad transmission på bakaxeln. Audi  e-tron  GT quattro 1  har en total effekt på 350 kW (476 hk) och 630 Nm. Medan RS  e-tron  GT 2 ger 440 kW (598 hk) och 830 Nm vridmoment. Launch control ger en boost-effekt på 390 kW (530 hk) eller 475 kW (646 hk) under maximalt 2,5 sekunder.
Batteri: Litiumjonbatteri med en nettoenergikapacitet på 85 kWh (93 kWh brutto) och en spänningsnivå på 800 volt; 396 celler i 33 moduler. DC-laddning på upp till 270 kW. AC-laddning upp till 11 kW, senare 22 kW.
Räckvidd: Mer än 488 km enligt WLTP
Bromsar: Bromsskivor med volframkarbidbeläggning som tillval (standard i RS-modellen); bromsskivor av kolfiberkeramik som tillval för båda modellerna.
Ljud: Standard AVAS-ljud är mer ljudligt än lagligt föreskrivet. e-tron- sportljud tillval för extra yttre och inre ljud.
Infotainment: Audi virtual cockpit  plus (12,3 tum) och  MMI-pekskärm  (10,1 tum) som standard.

Audis designchef Mark Lichte är mycket nöjd med e-tron GT:s form och kallar bilen ”ikonisk”. Bild: AudiFörarmiljön innehåller två skärmar och en hel del knappar. Foto: Audi

Baksätet är väl tilltaget trots den smäckra formen. Foto: Audi
Försprång genom teknik? Ja, bilen har i alla fall quattro, bakhjulsstyrning och luftfjädring. Foto: Audi

Chipskris tvingar biltillverkare att stoppa sina fabriker

Akut brist på processorer orsakar kris för världens biltillverkare och stoppar bilfabriker.
Audi tvingas nu permittera 10 000 anställda och stoppa produktionen på grund av ”chipskrisen”.
– Vi kommer göra allt vi kan för att inte minska produktionen med mer än 10 000 bilar, säger Audis vd Markus Duesmann.

Har du beställt ny bil som ska komma i vår? Räkna med att den riskerar att bli försenad. Flera av världens största biltillverkare har drabbats av akut brist på processorer till sina bilmodeller och tvingas nu stoppa fabriker.

Volkswagen kommer att  dra ner produktionen med 100 000 bilar. Även Nissan, Honda, Daimler, Renault och General Motors har bekräftat att de har problem med leveranserna av mikroprocessorer. Ford kommer att stoppa Focus-fabriken i Saarlouis i Tyskland under en månad på grund av ”chipskrisen”, även en Fordfabrik i Mexiko står still.

Senast i raden att drabbas är Audi som under söndagen bekräftade att 10 000 bilarbetare tillfälligt kommer att permitteras. Vd Markus Duesmann berättar i en intervju med Financial Times att Audi är hårt drabbat av problemen med att få fram mikrochips till bilarna.

Bakgrunden är att biltillverkarna drog ner sin produktion under coronakrisen. Nu när efterfrågan ökat igen är det svårt att få leverantörerna av datachips att öka leveranserna. I stället prioriteras smartphones, datorer och tv-spel, där efterfrågan gått upp kraftigt under pandemin. För bilarna handlar om processorer som styr allt från bilarnas pekskärmar, bromsar, elhissar till avståndssensorer.

Förvånande över marknadens styrka

– Vi hade ett mycket starkt fjärde kvartal, men under månaderna innan var det osäkert hur det skulle utvecklas, och alla blev ganska förvånade över styrkan i marknaden under de senaste månaderna, säger  Markus Duesmann till Financial Times.

Volvo Cars har hittills sluppit störningar, men följer utvecklingen noga.

– Det stämmer att det råder en brist på halvledare globalt, men hittills har vi inte sett någon påverkan i våra fabriker. Vi följer detta dagligen via vårt Supply Chain Risk Management team som även jobbar med att identifiera och motverka störningar relaterat till den ökade smittspridningen.  I dagsläget rullar produktionen enligt plan, säger Christina Zander på Volvo Cars.

I USA har biltillverkarna bett den tillträdande presidenten Joe Biden om hjälp att sätta press på chipstillverkarna. Ford har tvingats stänga en fabrik i Kentucky och Fiat-Chrysler har fått stänga ner i Mexiko.

”Negativ inverkan på amerikansk ekonomi”

– Vi har begärt att den amerikanska regeringen hjälper oss att hitta en lösning på problemet eftersom det kommer att minska vår produktion och ha en negativ inverkan på den amerikanska ekonomin tills den har lösts. Vi är inte främst bekymrade över var skulden ligger för denna globala brist, vi vill bara ha en lösning. Och lösningen är mer halvledare till bilsektorn, säger Matt Blunt, ordförande för bilindustriföreningen i USA.

Köp din audi online

AUDI A1

Senaste nytt

Bilmodellerna som raketökar mitt i krisen: +252%

Här är bilmodellerna som raketökar i Sverige trots covid-19-krisen. 
Allra mest ökar mini-suven Citroën C3 Aircross + 252%. Men även elbilen Audi e-tron gör braksuccé och ökar 217%. 
Tyngre gick det för Mazda3 som tappade 85%.
 

Bilåret 2020 påverkades som så mycket annat av covid-19-pandemin. Men trots att totalmarknaden gick ner med 18 procent finns det många bilmodeller som har ökat rejält. 

Allra bäst gick det för Citroën C3 Aircross. Köparna verkar älska den lilla tuffa suven och modellen ökade med 252 procent. 

Audi e-tron blev den stora vinnaren bland elbilarna. Upp med 217 procent till hela 2067 sålda exemplar. En förklaring är att Audi haft många förmånliga kampanjer på bilen under året. 

– Audi e-tron har varit ett draglok under året med fantastisk respons. I december var den vår mest orderlagda modell och vår fjärde mest levererade under 2020, säger Jörgen Wedefelt, Sverigechef för Audi. 

Volvo V60 toppade återigen i Sverige.

Årets mest sålda bil 
Volvo V60 vann återigen registreringstoppen i Sverige. Men modellen tappade 4612 exemplar i försäljning, motsvarande 19 procent. Försäljningen av laddhybriden V60 Recharge ökade dock kraftigt.

XC40 R-Design expression, in Crystal White Pearl

Årets stora vinnare
I procent ökade Citroën C3 Aircross mest, men räknat i antal bilar blev Volvo XC40 den stora vinnaren, plus 2693 bilar. Även Toyota RAV4 gick som tåget, över 2000 bilar plus. 

Årets stora förlorare
Volvo V90 blev den modell som tappade mest i antal exemplar. Modellen minskade 5623 bilar, motsvarande 38 procent. Räknat i procent gick det dock betydligt sämre för Mazda3, ner med 85 procent. 

Volkswagen ID.3.

Årets rookie
Volkswagen ID.3 såldes inte förra året, men blev Sveriges mest sålda bil i december och petade ner Tesla som den mest sålda elbilen. 

Årets skräll
Den gamla minibilen Volkswagen Up! ökade med 216 procent. Förklaringen är att Volkswagen släppte den i en ny elektrisk version. Kunderna tycks älska den billiga elbilen och en av de som köpte ett exemplar var prinsessan Sofia. En negativ överraskning var elbilen Jaguar I-Pace som tappar 30 procent samtidigt som de flesta elbilar ökar starkt. 

Modellerna som ökar mest

Märke/ModellAntal såldaÖkning, %Marknadsan del, %




CITROEN C3 AIRCROSS533252,980,18
AUDI E-TRON2067217,020,71
VW UP!579216,390,20
MERCEDES GLA977147,340,33
MERCEDES GLE1419128,500,49
SKODA SCALA105780,060,36
ÖVRIGA FABRIKAT17176,280,06
AUDI A5198374,250,68
RENAULT MASTER24169,710,08
CITROEN C4 SPACETOURER11267,160,04
JEEP RENEGADE22359,280,08
HYUNDAI KONA255653,510,88
CITROEN C5 AIRCROSS77445,760,27
TOYOTA RAV 4679642,592,33
KIA STONIC250139,330,86
BMW X1242235,610,83
VOLVO XC401029335,433,53
VW T-ROC312032,931,07
SEAT LEON375230,091,29
PORSCHE 71821821,110,07
PEUGEOT 208171721,080,59
KIA SOUL47519,940,16
PORSCHE 91150118,720,17
TOYOTA CAMRY44518,660,15
NISSAN LEAF181517,780,62
HONDA JAZZ29917,250,10
OPEL CORSA83315,050,29
AUDI Q739513,830,14
KIA NIRO879011,443,01
AUDI A716210,950,06
VW PASSAT97929,923,36
KIA CEED68459,662,35
KIA OPTIMA36329,061,25
PEUGEOT 300828298,050,97
LAND ROVER VELAR1467,350,05
VW MULTIVAN3376,980,12
VW T-CROSS39746,651,36
RENAULT ZOE21616,130,74
MERCEDES CLA21875,850,75
SKODA SUPERB23205,120,80
PORSCHE CAYENNE6474,010,22
DS 71613,200,06
TOYOTA COROLLA61413,012,11
BMW X71581,930,05
SUZUKI VITARA11181,720,38
MERCEDES GLC23401,690,80
MERCEDES G WAGON1211,680,04
PEUGEOT 200816771,390,57
BMW X61461,380,05
BMW X59421,070,32
Källa: Bil Sweden, alla modeller med mer än 100 sålda bilar.

Modellerna som minskar mest

Märke/ModellAntal såldaMinskningMarknadsan del, %




MAZDA3140−84,830,05
KIA SPORTAGE318−81,390,11
RENAULT KADJAR200−77,870,07
MAZDA CX-5377−77,350,13
MAZDA2125−71,970,04
SUBARU XV280−71,130,10
NISSAN JUKE234−70,930,08
DACIA DUSTER900−69,910,31
KIA SORENTO200−69,600,07
HONDA CR-V305−69,220,10
ALFA ROMEO GIULIA103−67,190,04
ALFA ROMEO STELVIO104−66,230,04
HONDA CIVIC350−64,890,12
NISSAN QASHQAI2289−64,200,78
SKODA KAROQ834−63,940,29
SUBARU OUTBACK866−62,760,30
JAGUAR F-PACE119−62,690,04
RENAULT MEGANE546−62,620,19
FORD MONDEO257−62,310,09
CITROEN C4 CACTUS415−61,140,14
NISSAN X-TRAIL141−60,940,05
DACIA LOGAN188−60,250,06
SUBARU FORESTER508−59,360,17
BMW 2-SERIE476−57,150,16
SKODA KODIAQ1905−56,020,65
TOYOTA PRIUS244−55,870,08
MITSUBISHI ECLIPSE249−55,690,09
MITSUBISHI ASX197−54,810,07
SKODA FABIA1336−54,210,46
PORSCHE PANAMERA182−53,800,06
VW SHARAN319−53,760,11
PEUGEOT 508372−51,620,13
SEAT ALHAMBRA237−50,930,08
SEAT TARRACO557−50,400,19
BMW X4187−49,320,06
SEAT ATECA729−48,400,25
HONDA HR-V307−47,340,11
PORSCHE MACAN350−46,720,12
FORD KUGA929−46,570,32
OPEL CROSSLAND X243−46,470,08
VW TOUAREG463−45,910,16
CITROEN BERLINGO102−45,160,03
FORD FIESTA635−45,060,22
SUZUKI S-CROSS247−43,990,08
VW TIGUAN6575−43,632,25
LEXUS NX300H525−43,600,18
MERCEDES C-KLASS2154−43,420,74
SUZUKI SWIFT447−42,910,15
MITSUBISHI OUTLANDER2969−42,471,02
MINI COUNTRYMAN835−41,850,29
AUDI Q51138−41,550,39
FIAT TIPO436−41,390,15
DACIA SANDERO562−40,960,19
VW ARTEON268−40,310,09
VW POLO1788−40,020,61
OPEL ASTRA359−39,760,12
VW CADDY919−39,530,32
FORD FOCUS2319−39,370,80
VOLVO S/V909092−38,213,12
FORD S-MAX115−38,170,04
PEUGEOT 5008780−37,990,27
MERCEDES B-KLASS717−37,480,25
AUDI Q2847−36,120,29
OPEL GRANDLAND X401−35,840,14
AUDI Q31386−35,440,48
FORD MUSTANG MACH-E276−35,050,09
BMW I3763−35,000,26
RENAULT CLIO2431−34,940,83
KIA PICANTO1147−34,860,39
BMW 1-SERIE1768−34,800,61
JEEP COMPASS310−34,460,11
HYUNDAI TUCSON649−34,310,22
TESLA MODEL S893−34,090,31
VW TOURAN365−31,390,13
RENAULT CAPTUR1934−30,730,66
FIAT 500988−30,710,34
VW GOLF9856−30,703,38
MERCEDES E-KLASS3423−30,611,17
JAGUAR I-PACE152−29,300,05
VOLVO XC90N2018−29,260,69
JEEP WRANGLER184−29,230,06
LEXUS765−25,720,26
TOYOTA C-HR3356−25,201,15
JEEP GRAND CHEROKEE102−25,000,03
VW CARAVELLE267−24,780,09
PEUGEOT 3081187−24,050,41
MERCEDES V-KLASS369−23,600,13
LR / RANGE ROVER159−23,550,05
BMW 5-SERIE3592−23,371,23
HYUNDAI I30801−23,340,27
TOYOTA PROACE VERSO213−22,820,07
LAND ROVER EVOQUE326−21,440,11
AUDI A63337−21,011,14
KIA RIO1269−20,930,44
TESLA MODEL X497−20,850,17

Köp din citroen online

Senaste nytt

Audi släpper ny stark laddhybrid – A3 Sportback med 245 hk

Audi släpper A3 Sportback som en ny starkare laddhybrid.
Bilen får 245 hk och en räckvidd på upp till 63 kilometer på enbart el.
Nu kommer den andra laddbara modellen av Audis kompaktbil A3. Nya laddbara A3 Sportback 45 TFSI e får en total systemeffekt på 245 hk. 

Nya AudiA3 Sportback 45 TFSI e har en 1,4-liters bensinturbo i kombination med en elmotor inbyggd i den sexväxlade DSG-lådan. 

Förbränningsmotorn ger 150 hk och ett vridmoment på 250 Nm. Den elektriska motorn adderar 80 kW och 330 Nm. Tillsammans ger drivlinan 245 hk. Bilen får enbart framhjulsdrift. Modellen har 41 hk mer än Audis tidigare laddhybrid A3 TFSI e. 

Nya laddhybriden har ett högvoltsbatteri på 13.0 kWh och startar alltid elektriskt. Bilen har en toppfart på el på 140 km/h, men kopplar du in bensinmotorn går den i 232 km/h. Accelerationen upp til l100 km/h går på 6,8 sekunder. 

Bilen får en sportigare look än den motorsvagare laddhybriden med ett svart stylingpaket med svart singleframegrill och svarta ytterbackspeglar. Bilen får större bromsskivor och röda bromsok. Bilen kommer med sportsäten och tonade rutor. 

Svensk lansering och svenska priser är ännu inte officiella.

Köp din audi a3 online

Senaste nytt

Nya extrem-Audin: RS-Q8 med kolfiber och 770 hk

Mansory är tillbaka – och nu har de gett sig i kast med Audi RS-Q8. 
Audis super-SUV har fått en riktigt grym look och 770 hk under huven. 
Nya toppfarten är 320 km/h, vilket gör den till en av världens absolut snabbaste SUV:ar. 

Tidigare i år presenterade Mansory en bejublad version av Audi RS6 Avant. Nu gör de om tricket med Audis värsing; RS-Q8. Bilen har både fått mer effekt (som om 600 hk inte skulle räcka) och en rejäl uppgradering av karossen. 

Den nya bilen har fått karossen justerad med ett kolfiberpaket som ger ett mer aggressivt utseende och förbättrar aerodynamiken. Det handlar om andra spoilers fram och bak samt sidokjolar. Hela motorhuven och alla spoilers är i ren kolfiber. Dessutom har bilen fått en ny svart lackering med matchande röda ränder. Ett utseende som går igen inne i bilen. 

Audis 4,0-liters V8 med dubbelturbo tycks vara trimmarnas favorit och i den här RS-Q8:an så är effekten höjd till 770 hk och vridmomentet landar på 1000 Nm. Det är tillräckligt för att bilen ska klara 0-100 km/h på 3,3 sekunder och toppfarten är höjd med 15 km/h till till 320. 

För att det ska höras att du inte kommer i en vanlig RS-Q8 så har bilen också ett betydligt grövre avgassystem än original. 

Projekt ”Landjet” – hemliga elbilen som ska utmana Tesla Model S

Här är Audis hemliga projekt som ska utmana Tesla Model S och Lucid Air. 
Arbetsnamnet för den nya elbilen med extremt lång räckvidd är ”Landjet”.
Bilen uppges bli större än dagens A8-modell. 

Static photo, Colour: Augmented White

Volkswagens-koncernens fabrik i Hannover ska producera de elektriska flaggskeppen för Audi, Porsche och Bentley, uppger Handelsblatt. Just nu pågår utvecklingen av en ny elbil med projektnamnet ”Landjet”. 

Förra veckan höjde Volkswagen utvecklingsinsatserna för nya elbilar till 750 miljarder, och en del av pengarna kommer att gå till ”Landjet”. Utvecklingen sköts av Audi och den nya lyxbilen bekrivs som en direkt utmanare till Tesla Model S och den kommande Lucid Air. 

Tanken är att förse bilen med elektronik och batteriteknik som gör att den får minst lika lång räckvidd som Model S som redan i dag kommer 65 mil på en laddning enligt WLTP. Den nya modellen kommer bli betydligt mer avancerad än dagens ID.3 och Taycan. 

Tanken är att bilen ska produceras 2024 och komma i olika varianter från Audi, Porsche och Bentley. 

Köp din audi online

AUDI A1

Senaste nytt

78-årige Arthur chockar omgivningen: Kör en Audi med 1100 hk

Lilla Audi TT RS är en riktigt snabb redan från standard med sina 400 hk. 
Men 78-årige Arthur chockar omgivningen med sin Audi. Den femcylindriga motorn ger hela 1100 hk – och bilen slår rekord som världens snabbaste TT RS.

 Både bilen och ägaren får sägas vara speciella i det här fallet. Det är inte helt vanligt att 78-åringar äger en Audi TT RS, och det är ännu mer ovanligt att de trimmar upp den till över 1100 hk. 

Men brittiske gentlemannen Arthur är en mycket speciell man. Han nöjde sig inte med standaradmodellens 400 hk och 480 Nm, utan har låtit göra ett antal modifieringar av sin Audi TT RS, bland annat större turbo. Med 1100 hk får bilen en acceleration mellan 100 km/h och 200 km/h på 3,2 sekunder, vilket uppges vara världsrekord för en Audi TT-RS. Det ska också vara den tionde snabbaste Audin i världen. Måste vara perfekt när 78-åringen ska göra omkörningar. 

Det är inte första gången Arthur visar upp sina extrema bilar. För några år sedan hade han en BMW M135i med 560 hk som också gick som ett skott. Den sålde han och bytte ut mot en Golf R med 600 hk. Golfen visade sig dock inte helt pålitlig så i stället blev den en Audi TT RS som byggd av Storm Developments som först hade 900 hk, och nu ger 1100 hk. 

Arthur är ett levande bevis för att du inte behöver köra tråkiga bilar bara för att du haft ditt körkort i några extra år. 

Köp din tt-rs online

Senaste nytt

Rallyikonen Stig Blomqvist: ”Jag kör snabbare i dag än 1984”

Ikoniska bilmodellen Audi Quattro firar 40 år under 2020. 
Stig Blomqvist blev rallyvärldsmästare i en Audi Quattro 1984. 
Utvecklingen har gått så fort att ”Mäster” i dag som 74-åring är snabbare i de nya Audimodellerna. 
– Allting är jävligt förfinat i dag, jag skulle köra ifrån mig själv från 1984, säger Stig ”Mäster” Blomqvist. 

Stig Blomqvist i en Audi e-tron S – snabbare än för 36 år sedan i Audi ur-Quattro.

Svenske rallyikonen Stig Blomqvist är intimt associerad till Audi Quattro, den legendariska bilmodellen som nu firar 40 år. Quattro kom att revolutionera rallyvärden och var också modellen som startade Audis metamorfos till en premiumbil i världsklass. 

Under 40 år har Audi nu förfinat sina Quattrosystem. Ingenjörerna i Ingolstadt hävdar tvärsäkert att Stig Blomqvist, i dag 74 år, skulle åka ifrån sitt 38-åriga yngre jag som blev världsmästare 1984 i en Audi Quattro. 

– Han är visserligen dubbelt så gammal, men våra bilar har utvecklats otroligt mycket, säger Audis ansvariga för Quattroystemet till CarUp under ett event.

Audi Sport quattro S1 E2, Stig Blomqvist

Det här kan väl aldrig stämma? Inte kan en 74-åring köra ifrån en 38-årig rallyvärldsmästare? Till slut får vi tag på Stig Blomqvist för att ta redan på sanningen. 

– De har förmodligen helt rätt, jag skulle nog köra ifrån mig själv från 1984 i dag. Det är jävligt förfinat allting i dag. Audi har utvecklat fyrhjulsdriften något oerhört. Desstutom har fjädringen utvecklats mycket, och däcken är betydligt bättre i dag än vad de var 1984, säger Stig Blomqvist. 

Stig Blomqvist sladdar i Akropolisrallyt på den tid det begav sig.

När bilen först kom 1980 var rallyvärlden minst sagt tveksam till den märkliga skapelsen med fyrhjulsdrift. Men Quattron fick snart tvivlarna på fall. 

– Många inom rallysporten blev chockade över att den var så snabb. Alla trodde det var en seg jeep. Audi Quattro var en fantastisk bil. 

Stig Blomqvist blev värvad till Audi och den nya bilen 1983. Första säsongen var lite strulig, men till 1984 lossnade allting. ”Mäster” kom att dominera totalt och vann fem av 12 deltävlingar. Fyra segrar togs i Ur-Quattro, medan det sista VM-rallyt i Elfenbenskusten vanns i nya kortade Sport-Quattro. Resultatet var att Stig Blomqvist blev överlägsen rallyvärldsmästare 1984. 

Stig Blomqvist

– Jag trivdes bäst med den långa Quattron, den andra korta var lite snabbare på vissa underlag, främst asfalt. 

I dag har systemen förfinats mycket och bilarna har blivit mer lättkörda än den ganska krävande Ur-Quattron. 

– Från början fick man tvinga bilen att göra som man ville, och de som kom från bakhjulsdrift hade skitsvårt. För mig som kom från en framhjulsdriven Saab passade det bra med understyrning. I dag är det helt andra grejer. Utvecklingen har ju gått fram något fruktansvärt. De nya Quattro-bilarna från Audi är väldigt lättkörda och gör precis som man vill. 

Stig Blomqvist har kört många av Audis modeller och en av favoriterna den senaste tiden är nya elbilen Audi e-tron S som har ett av de modernaste Quattro-systemen med torque vectoring på bakaxeln. 

– Det är helt makalösa lösningar som de har hittat på. Den nya Audi e-tron S hade dubbla motorer i bak och den var riktigt skojig, det gick till och med att drifta med bilen. Den gick både snabbt och snällt. Det känns som att Audi ligger i fronten fortfarande och är före på vissa grejer, de har så lång erfarenhet av fyrhjulsdrift. 

Audis elektriska fyrhjulsdrift i e-tron-modellerna är ytterligare en förfining av Quattro-teknologin. Av effektivitetsskäl använder de elektriska SUV:arna bara de bakre elmotorerna i de flesta situationer. När föraren accelerarar hårt aktiveras de främre motorerna omedelbart. Bilen kan också förutse en sladd i en kurva under isiga förhållanden och aktiverar framhjulen prediktivt. Nya e-tron S har så kallad torque vectoring där vridmomentet fördelas sömlöst mellan bakhjulen. 

När det gäller bilar med förbränningsmotor finns det i dag flera olika tekniker. Dels finns det Quattro permanent fyrhjulsdrift som arbetar med en mekanisk självlåsande differential. Vid vanlig körning fördelar den 40 procent av vridmomentet till framaxeln och 60 procent till bakaxeln. Vid behov överförs 70 procent till framaxeln eller upp till 85 procent bak.

Tidigare kunde fyrhjulsdrift sluka en hel del extra bränsle, men med Quattro med ultrateknik höjs förbrukningen endast marginellt.  När systemet byter till framhjulsdrift kopplar ett frihjul bort kardanaxeln och minimerar friktionen från bakaxeln. 

Okända fakta om Audis Quattro-system

3 gånger i rad vann Audi R18 e-tron quattro Le Mans 24-timmarslopp mellan 2012 och 2014. En V6 TDI drev bakhjulen medan en svänghjulsackumulator levererade återvunnen energi till två elmotorer på framaxeln. 

3,1 sekunder är tiden det tar Sport quattro S1 att accelerera från 0 till 100 km / hRallybilen som Audi använde för första gången 1985 producerade 476 hk med sin femcylindriga turbomotor och vägde endast 1 090 kg.

12 ingenjörer hjälpte projektledaren Walter Treser i utvecklingen av den första Audin med permanent quattro från februari 1977.

23 tävlingar vanns av quattroförarna Michèle Mouton, Hannu Mikkola, Stig Blomqvist och Walter Röhrl i Rally-världsmästerskapet med Audi under de fem åren 1981 till 1985. 

92,2 procent av alla bilar som Audi levererade till kunder i Kanada 2019 hade quattro. Som ett resultat har landet den högsta andelen fyrhjulsdrivna bilar i världen.

Vintern 1976/77 kom idén att utveckla quattro-tekniken hos Audi. En serie provkörningar i Skandinavien, där även en VW Iltis deltog, bidrog till den. På de snötäckta vägarna visade det militära terrängfordonet som utvecklades hos Audi den imponerande potentialen i fyrhjulsdrift.

1984 var det mest framgångsrika året för Audis quattroförare i Rally-världsmästerskapet. De vann dubbel – både tillverkarens och förarens titlar – med Stig Blomqvist som tog förartiteln.

11 452 exemplar av den ursprungliga quattron tillverkades mellan 1980 och 1991. Ursprungligen var endast 400 planerade.

Köp din stig blomqvist online

Senaste nytt

Audis läckra jubileumsbil – kostar som en RS6 Avant

Audi firar 40 årsjubileet av Quattro med att släppa en specialutgåva av TT RS kallad ”40 jahre quattro”.
Endast 40 exemplar, dekorerade som Walter Röhrls Pikes Peaks Sport quattro, kommer att säljas.

Originalet.

Det är i år 40 år sedan Audi Quattro presenterades på Genèvesalongen och förändrade både Audi, rally och bilvärlden för alltid med sin fyrhjulsdrift. 

För att markera jubileet så släpps Audi TT RS 40 jahre quattro, som är en TT RS i 40 exemplar som dekorerats på exakt samma sätt som den Audi Sport quattro S1 som Walter Röhrl körde när han vann Pikes Peak Hill Run 1987. 

Bilen har också en rad unika aerodynamiska detaljer som förbättrar luftmotståndet och ska ge mer downforce i svängarna. 

Motormässigt så är bilen identisk med en vanlig TT RS, vilket innebär en femcylindrig 2,5-liters TFSI-motor från Audi Sport med turboaggregat. Effekten är 400 hk. Topphastigheten är höjd till 280 km/h och 0-100 km/h tar 3,7 sekunder. 

För att ge motorn det rätta Audi Quattro-ljudet har den tändföljden 1-2-4-5-3. 

Men det kommer att kosta en rejäl slant att säkra ett av de 40 exemplaren. Bilen blir lika dyr som en Audi RS6 Avant, vilket i Tyskland innebär 114 040 euro. 

Köp din audi quattro online

Senaste nytt

Audi släpper Q8 som rekordstark laddhybrid

Nu släpper Audi en riktig värsting till laddhybrid. 
Nya Q8 TFSI e quattro får hisnande 462 hk. 
0 till 100 km/h går på 5,4 sekunder – och strömmen räcker i 45 km till ren eldrift. 

Audi breddar modellprogrammet med fler laddhybrider. Audi Q8 kommer nu med en V6 TFSI-motor tillsammans med en elmotor och quattro fyrhjulsdrift. Q8 60 TFSI e quattro får en systemeffekt på hela 462 hk. Vridmomentet är rejäla 700 Nm.

Audi Q8 60 TFSI e

Förbränningsmotorn 3.0 TFSI utvecklar 340 hk, har ett vridmoment på 450 Nm. Elmotorn har en toppeffekt på 134 hk och sitter integrerad i den 8-stegade tiptronic-växellådan. Litiumjonbatteriet är placerat under bagageutrymmet och har en effekt på 17,8 kWh..

Den permanenta fyrhjuldriften quattro har en mellandifferential med mekanisk reglering. Normalt leder mellandifferentialen 40% av motorns drivkraft till bakaxeln och 60% till framaxeln, men vid behov kan större delen av kraften fördelas på den axel som har bäst grepp. Upp till 85 % kan fördelas till framaxeln och upp till 70 % till bakaxeln.

Med båda drivkällorna inkopplade går 0 till 100 km/h på 5,4 sekunder med en elektroniskt begränsad topphastighet på 240 km/h.

Förbeställningar av laddhybriden börjar denna vecka hos de svenska Audi-återförsäljarna.  Audi Q8 TFSI e quattro har ett ca pris från 933.100 kr.

Interior Color: Glacier white

Köp din q8 online

Senaste nytt