Chipskris tvingar biltillverkare att stoppa sina fabriker

Akut brist på processorer orsakar kris för världens biltillverkare och stoppar bilfabriker.
Audi tvingas nu permittera 10 000 anställda och stoppa produktionen på grund av ”chipskrisen”.
– Vi kommer göra allt vi kan för att inte minska produktionen med mer än 10 000 bilar, säger Audis vd Markus Duesmann.

Har du beställt ny bil som ska komma i vår? Räkna med att den riskerar att bli försenad. Flera av världens största biltillverkare har drabbats av akut brist på processorer till sina bilmodeller och tvingas nu stoppa fabriker.

Volkswagen kommer att  dra ner produktionen med 100 000 bilar. Även Nissan, Honda, Daimler, Renault och General Motors har bekräftat att de har problem med leveranserna av mikroprocessorer. Ford kommer att stoppa Focus-fabriken i Saarlouis i Tyskland under en månad på grund av ”chipskrisen”, även en Fordfabrik i Mexiko står still.

Senast i raden att drabbas är Audi som under söndagen bekräftade att 10 000 bilarbetare tillfälligt kommer att permitteras. Vd Markus Duesmann berättar i en intervju med Financial Times att Audi är hårt drabbat av problemen med att få fram mikrochips till bilarna.

Bakgrunden är att biltillverkarna drog ner sin produktion under coronakrisen. Nu när efterfrågan ökat igen är det svårt att få leverantörerna av datachips att öka leveranserna. I stället prioriteras smartphones, datorer och tv-spel, där efterfrågan gått upp kraftigt under pandemin. För bilarna handlar om processorer som styr allt från bilarnas pekskärmar, bromsar, elhissar till avståndssensorer.

Förvånande över marknadens styrka

– Vi hade ett mycket starkt fjärde kvartal, men under månaderna innan var det osäkert hur det skulle utvecklas, och alla blev ganska förvånade över styrkan i marknaden under de senaste månaderna, säger  Markus Duesmann till Financial Times.

Volvo Cars har hittills sluppit störningar, men följer utvecklingen noga.

– Det stämmer att det råder en brist på halvledare globalt, men hittills har vi inte sett någon påverkan i våra fabriker. Vi följer detta dagligen via vårt Supply Chain Risk Management team som även jobbar med att identifiera och motverka störningar relaterat till den ökade smittspridningen.  I dagsläget rullar produktionen enligt plan, säger Christina Zander på Volvo Cars.

I USA har biltillverkarna bett den tillträdande presidenten Joe Biden om hjälp att sätta press på chipstillverkarna. Ford har tvingats stänga en fabrik i Kentucky och Fiat-Chrysler har fått stänga ner i Mexiko.

”Negativ inverkan på amerikansk ekonomi”

– Vi har begärt att den amerikanska regeringen hjälper oss att hitta en lösning på problemet eftersom det kommer att minska vår produktion och ha en negativ inverkan på den amerikanska ekonomin tills den har lösts. Vi är inte främst bekymrade över var skulden ligger för denna globala brist, vi vill bara ha en lösning. Och lösningen är mer halvledare till bilsektorn, säger Matt Blunt, ordförande för bilindustriföreningen i USA.

Köp din audi online

AUDI A1

Senaste nytt

Bilmodellerna som raketökar mitt i krisen: +252%

Här är bilmodellerna som raketökar i Sverige trots covid-19-krisen. 
Allra mest ökar mini-suven Citroën C3 Aircross + 252%. Men även elbilen Audi e-tron gör braksuccé och ökar 217%. 
Tyngre gick det för Mazda3 som tappade 85%.
 

Bilåret 2020 påverkades som så mycket annat av covid-19-pandemin. Men trots att totalmarknaden gick ner med 18 procent finns det många bilmodeller som har ökat rejält. 

Allra bäst gick det för Citroën C3 Aircross. Köparna verkar älska den lilla tuffa suven och modellen ökade med 252 procent. 

Audi e-tron blev den stora vinnaren bland elbilarna. Upp med 217 procent till hela 2067 sålda exemplar. En förklaring är att Audi haft många förmånliga kampanjer på bilen under året. 

– Audi e-tron har varit ett draglok under året med fantastisk respons. I december var den vår mest orderlagda modell och vår fjärde mest levererade under 2020, säger Jörgen Wedefelt, Sverigechef för Audi. 

Volvo V60 toppade återigen i Sverige.

Årets mest sålda bil 
Volvo V60 vann återigen registreringstoppen i Sverige. Men modellen tappade 4612 exemplar i försäljning, motsvarande 19 procent. Försäljningen av laddhybriden V60 Recharge ökade dock kraftigt.

XC40 R-Design expression, in Crystal White Pearl

Årets stora vinnare
I procent ökade Citroën C3 Aircross mest, men räknat i antal bilar blev Volvo XC40 den stora vinnaren, plus 2693 bilar. Även Toyota RAV4 gick som tåget, över 2000 bilar plus. 

Årets stora förlorare
Volvo V90 blev den modell som tappade mest i antal exemplar. Modellen minskade 5623 bilar, motsvarande 38 procent. Räknat i procent gick det dock betydligt sämre för Mazda3, ner med 85 procent. 

Volkswagen ID.3.

Årets rookie
Volkswagen ID.3 såldes inte förra året, men blev Sveriges mest sålda bil i december och petade ner Tesla som den mest sålda elbilen. 

Årets skräll
Den gamla minibilen Volkswagen Up! ökade med 216 procent. Förklaringen är att Volkswagen släppte den i en ny elektrisk version. Kunderna tycks älska den billiga elbilen och en av de som köpte ett exemplar var prinsessan Sofia. En negativ överraskning var elbilen Jaguar I-Pace som tappar 30 procent samtidigt som de flesta elbilar ökar starkt. 

Modellerna som ökar mest

Märke/ModellAntal såldaÖkning, %Marknadsan del, %




CITROEN C3 AIRCROSS533252,980,18
AUDI E-TRON2067217,020,71
VW UP!579216,390,20
MERCEDES GLA977147,340,33
MERCEDES GLE1419128,500,49
SKODA SCALA105780,060,36
ÖVRIGA FABRIKAT17176,280,06
AUDI A5198374,250,68
RENAULT MASTER24169,710,08
CITROEN C4 SPACETOURER11267,160,04
JEEP RENEGADE22359,280,08
HYUNDAI KONA255653,510,88
CITROEN C5 AIRCROSS77445,760,27
TOYOTA RAV 4679642,592,33
KIA STONIC250139,330,86
BMW X1242235,610,83
VOLVO XC401029335,433,53
VW T-ROC312032,931,07
SEAT LEON375230,091,29
PORSCHE 71821821,110,07
PEUGEOT 208171721,080,59
KIA SOUL47519,940,16
PORSCHE 91150118,720,17
TOYOTA CAMRY44518,660,15
NISSAN LEAF181517,780,62
HONDA JAZZ29917,250,10
OPEL CORSA83315,050,29
AUDI Q739513,830,14
KIA NIRO879011,443,01
AUDI A716210,950,06
VW PASSAT97929,923,36
KIA CEED68459,662,35
KIA OPTIMA36329,061,25
PEUGEOT 300828298,050,97
LAND ROVER VELAR1467,350,05
VW MULTIVAN3376,980,12
VW T-CROSS39746,651,36
RENAULT ZOE21616,130,74
MERCEDES CLA21875,850,75
SKODA SUPERB23205,120,80
PORSCHE CAYENNE6474,010,22
DS 71613,200,06
TOYOTA COROLLA61413,012,11
BMW X71581,930,05
SUZUKI VITARA11181,720,38
MERCEDES GLC23401,690,80
MERCEDES G WAGON1211,680,04
PEUGEOT 200816771,390,57
BMW X61461,380,05
BMW X59421,070,32
Källa: Bil Sweden, alla modeller med mer än 100 sålda bilar.

Modellerna som minskar mest

Märke/ModellAntal såldaMinskningMarknadsan del, %




MAZDA3140−84,830,05
KIA SPORTAGE318−81,390,11
RENAULT KADJAR200−77,870,07
MAZDA CX-5377−77,350,13
MAZDA2125−71,970,04
SUBARU XV280−71,130,10
NISSAN JUKE234−70,930,08
DACIA DUSTER900−69,910,31
KIA SORENTO200−69,600,07
HONDA CR-V305−69,220,10
ALFA ROMEO GIULIA103−67,190,04
ALFA ROMEO STELVIO104−66,230,04
HONDA CIVIC350−64,890,12
NISSAN QASHQAI2289−64,200,78
SKODA KAROQ834−63,940,29
SUBARU OUTBACK866−62,760,30
JAGUAR F-PACE119−62,690,04
RENAULT MEGANE546−62,620,19
FORD MONDEO257−62,310,09
CITROEN C4 CACTUS415−61,140,14
NISSAN X-TRAIL141−60,940,05
DACIA LOGAN188−60,250,06
SUBARU FORESTER508−59,360,17
BMW 2-SERIE476−57,150,16
SKODA KODIAQ1905−56,020,65
TOYOTA PRIUS244−55,870,08
MITSUBISHI ECLIPSE249−55,690,09
MITSUBISHI ASX197−54,810,07
SKODA FABIA1336−54,210,46
PORSCHE PANAMERA182−53,800,06
VW SHARAN319−53,760,11
PEUGEOT 508372−51,620,13
SEAT ALHAMBRA237−50,930,08
SEAT TARRACO557−50,400,19
BMW X4187−49,320,06
SEAT ATECA729−48,400,25
HONDA HR-V307−47,340,11
PORSCHE MACAN350−46,720,12
FORD KUGA929−46,570,32
OPEL CROSSLAND X243−46,470,08
VW TOUAREG463−45,910,16
CITROEN BERLINGO102−45,160,03
FORD FIESTA635−45,060,22
SUZUKI S-CROSS247−43,990,08
VW TIGUAN6575−43,632,25
LEXUS NX300H525−43,600,18
MERCEDES C-KLASS2154−43,420,74
SUZUKI SWIFT447−42,910,15
MITSUBISHI OUTLANDER2969−42,471,02
MINI COUNTRYMAN835−41,850,29
AUDI Q51138−41,550,39
FIAT TIPO436−41,390,15
DACIA SANDERO562−40,960,19
VW ARTEON268−40,310,09
VW POLO1788−40,020,61
OPEL ASTRA359−39,760,12
VW CADDY919−39,530,32
FORD FOCUS2319−39,370,80
VOLVO S/V909092−38,213,12
FORD S-MAX115−38,170,04
PEUGEOT 5008780−37,990,27
MERCEDES B-KLASS717−37,480,25
AUDI Q2847−36,120,29
OPEL GRANDLAND X401−35,840,14
AUDI Q31386−35,440,48
FORD MUSTANG MACH-E276−35,050,09
BMW I3763−35,000,26
RENAULT CLIO2431−34,940,83
KIA PICANTO1147−34,860,39
BMW 1-SERIE1768−34,800,61
JEEP COMPASS310−34,460,11
HYUNDAI TUCSON649−34,310,22
TESLA MODEL S893−34,090,31
VW TOURAN365−31,390,13
RENAULT CAPTUR1934−30,730,66
FIAT 500988−30,710,34
VW GOLF9856−30,703,38
MERCEDES E-KLASS3423−30,611,17
JAGUAR I-PACE152−29,300,05
VOLVO XC90N2018−29,260,69
JEEP WRANGLER184−29,230,06
LEXUS765−25,720,26
TOYOTA C-HR3356−25,201,15
JEEP GRAND CHEROKEE102−25,000,03
VW CARAVELLE267−24,780,09
PEUGEOT 3081187−24,050,41
MERCEDES V-KLASS369−23,600,13
LR / RANGE ROVER159−23,550,05
BMW 5-SERIE3592−23,371,23
HYUNDAI I30801−23,340,27
TOYOTA PROACE VERSO213−22,820,07
LAND ROVER EVOQUE326−21,440,11
AUDI A63337−21,011,14
KIA RIO1269−20,930,44
TESLA MODEL X497−20,850,17

Köp din citroen online

Senaste nytt

Audi släpper ny stark laddhybrid – A3 Sportback med 245 hk

Audi släpper A3 Sportback som en ny starkare laddhybrid.
Bilen får 245 hk och en räckvidd på upp till 63 kilometer på enbart el.
Nu kommer den andra laddbara modellen av Audis kompaktbil A3. Nya laddbara A3 Sportback 45 TFSI e får en total systemeffekt på 245 hk. 

Nya AudiA3 Sportback 45 TFSI e har en 1,4-liters bensinturbo i kombination med en elmotor inbyggd i den sexväxlade DSG-lådan. 

Förbränningsmotorn ger 150 hk och ett vridmoment på 250 Nm. Den elektriska motorn adderar 80 kW och 330 Nm. Tillsammans ger drivlinan 245 hk. Bilen får enbart framhjulsdrift. Modellen har 41 hk mer än Audis tidigare laddhybrid A3 TFSI e. 

Nya laddhybriden har ett högvoltsbatteri på 13.0 kWh och startar alltid elektriskt. Bilen har en toppfart på el på 140 km/h, men kopplar du in bensinmotorn går den i 232 km/h. Accelerationen upp til l100 km/h går på 6,8 sekunder. 

Bilen får en sportigare look än den motorsvagare laddhybriden med ett svart stylingpaket med svart singleframegrill och svarta ytterbackspeglar. Bilen får större bromsskivor och röda bromsok. Bilen kommer med sportsäten och tonade rutor. 

Svensk lansering och svenska priser är ännu inte officiella.

Köp din audi a3 online

Senaste nytt

Nya extrem-Audin: RS-Q8 med kolfiber och 770 hk

Mansory är tillbaka – och nu har de gett sig i kast med Audi RS-Q8. 
Audis super-SUV har fått en riktigt grym look och 770 hk under huven. 
Nya toppfarten är 320 km/h, vilket gör den till en av världens absolut snabbaste SUV:ar. 

Tidigare i år presenterade Mansory en bejublad version av Audi RS6 Avant. Nu gör de om tricket med Audis värsing; RS-Q8. Bilen har både fått mer effekt (som om 600 hk inte skulle räcka) och en rejäl uppgradering av karossen. 

Den nya bilen har fått karossen justerad med ett kolfiberpaket som ger ett mer aggressivt utseende och förbättrar aerodynamiken. Det handlar om andra spoilers fram och bak samt sidokjolar. Hela motorhuven och alla spoilers är i ren kolfiber. Dessutom har bilen fått en ny svart lackering med matchande röda ränder. Ett utseende som går igen inne i bilen. 

Audis 4,0-liters V8 med dubbelturbo tycks vara trimmarnas favorit och i den här RS-Q8:an så är effekten höjd till 770 hk och vridmomentet landar på 1000 Nm. Det är tillräckligt för att bilen ska klara 0-100 km/h på 3,3 sekunder och toppfarten är höjd med 15 km/h till till 320. 

För att det ska höras att du inte kommer i en vanlig RS-Q8 så har bilen också ett betydligt grövre avgassystem än original. 

Projekt ”Landjet” – hemliga elbilen som ska utmana Tesla Model S

Här är Audis hemliga projekt som ska utmana Tesla Model S och Lucid Air. 
Arbetsnamnet för den nya elbilen med extremt lång räckvidd är ”Landjet”.
Bilen uppges bli större än dagens A8-modell. 

Static photo, Colour: Augmented White

Volkswagens-koncernens fabrik i Hannover ska producera de elektriska flaggskeppen för Audi, Porsche och Bentley, uppger Handelsblatt. Just nu pågår utvecklingen av en ny elbil med projektnamnet ”Landjet”. 

Förra veckan höjde Volkswagen utvecklingsinsatserna för nya elbilar till 750 miljarder, och en del av pengarna kommer att gå till ”Landjet”. Utvecklingen sköts av Audi och den nya lyxbilen bekrivs som en direkt utmanare till Tesla Model S och den kommande Lucid Air. 

Tanken är att förse bilen med elektronik och batteriteknik som gör att den får minst lika lång räckvidd som Model S som redan i dag kommer 65 mil på en laddning enligt WLTP. Den nya modellen kommer bli betydligt mer avancerad än dagens ID.3 och Taycan. 

Tanken är att bilen ska produceras 2024 och komma i olika varianter från Audi, Porsche och Bentley. 

Köp din audi online

AUDI A1

Senaste nytt

78-årige Arthur chockar omgivningen: Kör en Audi med 1100 hk

Lilla Audi TT RS är en riktigt snabb redan från standard med sina 400 hk. 
Men 78-årige Arthur chockar omgivningen med sin Audi. Den femcylindriga motorn ger hela 1100 hk – och bilen slår rekord som världens snabbaste TT RS.

 Både bilen och ägaren får sägas vara speciella i det här fallet. Det är inte helt vanligt att 78-åringar äger en Audi TT RS, och det är ännu mer ovanligt att de trimmar upp den till över 1100 hk. 

Men brittiske gentlemannen Arthur är en mycket speciell man. Han nöjde sig inte med standaradmodellens 400 hk och 480 Nm, utan har låtit göra ett antal modifieringar av sin Audi TT RS, bland annat större turbo. Med 1100 hk får bilen en acceleration mellan 100 km/h och 200 km/h på 3,2 sekunder, vilket uppges vara världsrekord för en Audi TT-RS. Det ska också vara den tionde snabbaste Audin i världen. Måste vara perfekt när 78-åringen ska göra omkörningar. 

Det är inte första gången Arthur visar upp sina extrema bilar. För några år sedan hade han en BMW M135i med 560 hk som också gick som ett skott. Den sålde han och bytte ut mot en Golf R med 600 hk. Golfen visade sig dock inte helt pålitlig så i stället blev den en Audi TT RS som byggd av Storm Developments som först hade 900 hk, och nu ger 1100 hk. 

Arthur är ett levande bevis för att du inte behöver köra tråkiga bilar bara för att du haft ditt körkort i några extra år. 

Köp din tt-rs online

Senaste nytt

Rallyikonen Stig Blomqvist: ”Jag kör snabbare i dag än 1984”

Ikoniska bilmodellen Audi Quattro firar 40 år under 2020. 
Stig Blomqvist blev rallyvärldsmästare i en Audi Quattro 1984. 
Utvecklingen har gått så fort att ”Mäster” i dag som 74-åring är snabbare i de nya Audimodellerna. 
– Allting är jävligt förfinat i dag, jag skulle köra ifrån mig själv från 1984, säger Stig ”Mäster” Blomqvist. 

Stig Blomqvist i en Audi e-tron S – snabbare än för 36 år sedan i Audi ur-Quattro.

Svenske rallyikonen Stig Blomqvist är intimt associerad till Audi Quattro, den legendariska bilmodellen som nu firar 40 år. Quattro kom att revolutionera rallyvärden och var också modellen som startade Audis metamorfos till en premiumbil i världsklass. 

Under 40 år har Audi nu förfinat sina Quattrosystem. Ingenjörerna i Ingolstadt hävdar tvärsäkert att Stig Blomqvist, i dag 74 år, skulle åka ifrån sitt 38-åriga yngre jag som blev världsmästare 1984 i en Audi Quattro. 

– Han är visserligen dubbelt så gammal, men våra bilar har utvecklats otroligt mycket, säger Audis ansvariga för Quattroystemet till CarUp under ett event.

Audi Sport quattro S1 E2, Stig Blomqvist

Det här kan väl aldrig stämma? Inte kan en 74-åring köra ifrån en 38-årig rallyvärldsmästare? Till slut får vi tag på Stig Blomqvist för att ta redan på sanningen. 

– De har förmodligen helt rätt, jag skulle nog köra ifrån mig själv från 1984 i dag. Det är jävligt förfinat allting i dag. Audi har utvecklat fyrhjulsdriften något oerhört. Desstutom har fjädringen utvecklats mycket, och däcken är betydligt bättre i dag än vad de var 1984, säger Stig Blomqvist. 

Stig Blomqvist sladdar i Akropolisrallyt på den tid det begav sig.

När bilen först kom 1980 var rallyvärlden minst sagt tveksam till den märkliga skapelsen med fyrhjulsdrift. Men Quattron fick snart tvivlarna på fall. 

– Många inom rallysporten blev chockade över att den var så snabb. Alla trodde det var en seg jeep. Audi Quattro var en fantastisk bil. 

Stig Blomqvist blev värvad till Audi och den nya bilen 1983. Första säsongen var lite strulig, men till 1984 lossnade allting. ”Mäster” kom att dominera totalt och vann fem av 12 deltävlingar. Fyra segrar togs i Ur-Quattro, medan det sista VM-rallyt i Elfenbenskusten vanns i nya kortade Sport-Quattro. Resultatet var att Stig Blomqvist blev överlägsen rallyvärldsmästare 1984. 

Stig Blomqvist

– Jag trivdes bäst med den långa Quattron, den andra korta var lite snabbare på vissa underlag, främst asfalt. 

I dag har systemen förfinats mycket och bilarna har blivit mer lättkörda än den ganska krävande Ur-Quattron. 

– Från början fick man tvinga bilen att göra som man ville, och de som kom från bakhjulsdrift hade skitsvårt. För mig som kom från en framhjulsdriven Saab passade det bra med understyrning. I dag är det helt andra grejer. Utvecklingen har ju gått fram något fruktansvärt. De nya Quattro-bilarna från Audi är väldigt lättkörda och gör precis som man vill. 

Stig Blomqvist har kört många av Audis modeller och en av favoriterna den senaste tiden är nya elbilen Audi e-tron S som har ett av de modernaste Quattro-systemen med torque vectoring på bakaxeln. 

– Det är helt makalösa lösningar som de har hittat på. Den nya Audi e-tron S hade dubbla motorer i bak och den var riktigt skojig, det gick till och med att drifta med bilen. Den gick både snabbt och snällt. Det känns som att Audi ligger i fronten fortfarande och är före på vissa grejer, de har så lång erfarenhet av fyrhjulsdrift. 

Audis elektriska fyrhjulsdrift i e-tron-modellerna är ytterligare en förfining av Quattro-teknologin. Av effektivitetsskäl använder de elektriska SUV:arna bara de bakre elmotorerna i de flesta situationer. När föraren accelerarar hårt aktiveras de främre motorerna omedelbart. Bilen kan också förutse en sladd i en kurva under isiga förhållanden och aktiverar framhjulen prediktivt. Nya e-tron S har så kallad torque vectoring där vridmomentet fördelas sömlöst mellan bakhjulen. 

När det gäller bilar med förbränningsmotor finns det i dag flera olika tekniker. Dels finns det Quattro permanent fyrhjulsdrift som arbetar med en mekanisk självlåsande differential. Vid vanlig körning fördelar den 40 procent av vridmomentet till framaxeln och 60 procent till bakaxeln. Vid behov överförs 70 procent till framaxeln eller upp till 85 procent bak.

Tidigare kunde fyrhjulsdrift sluka en hel del extra bränsle, men med Quattro med ultrateknik höjs förbrukningen endast marginellt.  När systemet byter till framhjulsdrift kopplar ett frihjul bort kardanaxeln och minimerar friktionen från bakaxeln. 

Okända fakta om Audis Quattro-system

3 gånger i rad vann Audi R18 e-tron quattro Le Mans 24-timmarslopp mellan 2012 och 2014. En V6 TDI drev bakhjulen medan en svänghjulsackumulator levererade återvunnen energi till två elmotorer på framaxeln. 

3,1 sekunder är tiden det tar Sport quattro S1 att accelerera från 0 till 100 km / hRallybilen som Audi använde för första gången 1985 producerade 476 hk med sin femcylindriga turbomotor och vägde endast 1 090 kg.

12 ingenjörer hjälpte projektledaren Walter Treser i utvecklingen av den första Audin med permanent quattro från februari 1977.

23 tävlingar vanns av quattroförarna Michèle Mouton, Hannu Mikkola, Stig Blomqvist och Walter Röhrl i Rally-världsmästerskapet med Audi under de fem åren 1981 till 1985. 

92,2 procent av alla bilar som Audi levererade till kunder i Kanada 2019 hade quattro. Som ett resultat har landet den högsta andelen fyrhjulsdrivna bilar i världen.

Vintern 1976/77 kom idén att utveckla quattro-tekniken hos Audi. En serie provkörningar i Skandinavien, där även en VW Iltis deltog, bidrog till den. På de snötäckta vägarna visade det militära terrängfordonet som utvecklades hos Audi den imponerande potentialen i fyrhjulsdrift.

1984 var det mest framgångsrika året för Audis quattroförare i Rally-världsmästerskapet. De vann dubbel – både tillverkarens och förarens titlar – med Stig Blomqvist som tog förartiteln.

11 452 exemplar av den ursprungliga quattron tillverkades mellan 1980 och 1991. Ursprungligen var endast 400 planerade.

Köp din stig blomqvist online

Senaste nytt

Audis läckra jubileumsbil – kostar som en RS6 Avant

Audi firar 40 årsjubileet av Quattro med att släppa en specialutgåva av TT RS kallad ”40 jahre quattro”.
Endast 40 exemplar, dekorerade som Walter Röhrls Pikes Peaks Sport quattro, kommer att säljas.

Originalet.

Det är i år 40 år sedan Audi Quattro presenterades på Genèvesalongen och förändrade både Audi, rally och bilvärlden för alltid med sin fyrhjulsdrift. 

För att markera jubileet så släpps Audi TT RS 40 jahre quattro, som är en TT RS i 40 exemplar som dekorerats på exakt samma sätt som den Audi Sport quattro S1 som Walter Röhrl körde när han vann Pikes Peak Hill Run 1987. 

Bilen har också en rad unika aerodynamiska detaljer som förbättrar luftmotståndet och ska ge mer downforce i svängarna. 

Motormässigt så är bilen identisk med en vanlig TT RS, vilket innebär en femcylindrig 2,5-liters TFSI-motor från Audi Sport med turboaggregat. Effekten är 400 hk. Topphastigheten är höjd till 280 km/h och 0-100 km/h tar 3,7 sekunder. 

För att ge motorn det rätta Audi Quattro-ljudet har den tändföljden 1-2-4-5-3. 

Men det kommer att kosta en rejäl slant att säkra ett av de 40 exemplaren. Bilen blir lika dyr som en Audi RS6 Avant, vilket i Tyskland innebär 114 040 euro. 

Köp din audi quattro online

Senaste nytt

Audi släpper Q8 som rekordstark laddhybrid

Nu släpper Audi en riktig värsting till laddhybrid. 
Nya Q8 TFSI e quattro får hisnande 462 hk. 
0 till 100 km/h går på 5,4 sekunder – och strömmen räcker i 45 km till ren eldrift. 

Audi breddar modellprogrammet med fler laddhybrider. Audi Q8 kommer nu med en V6 TFSI-motor tillsammans med en elmotor och quattro fyrhjulsdrift. Q8 60 TFSI e quattro får en systemeffekt på hela 462 hk. Vridmomentet är rejäla 700 Nm.

Audi Q8 60 TFSI e

Förbränningsmotorn 3.0 TFSI utvecklar 340 hk, har ett vridmoment på 450 Nm. Elmotorn har en toppeffekt på 134 hk och sitter integrerad i den 8-stegade tiptronic-växellådan. Litiumjonbatteriet är placerat under bagageutrymmet och har en effekt på 17,8 kWh..

Den permanenta fyrhjuldriften quattro har en mellandifferential med mekanisk reglering. Normalt leder mellandifferentialen 40% av motorns drivkraft till bakaxeln och 60% till framaxeln, men vid behov kan större delen av kraften fördelas på den axel som har bäst grepp. Upp till 85 % kan fördelas till framaxeln och upp till 70 % till bakaxeln.

Med båda drivkällorna inkopplade går 0 till 100 km/h på 5,4 sekunder med en elektroniskt begränsad topphastighet på 240 km/h.

Förbeställningar av laddhybriden börjar denna vecka hos de svenska Audi-återförsäljarna.  Audi Q8 TFSI e quattro har ett ca pris från 933.100 kr.

Interior Color: Glacier white

Köp din q8 online

Senaste nytt

CarUp provåker Audis nya hemliga elsportbil e-tron GT: ”Grymt snabb”

MÜNCHEN. Här får CarUp.se en exklusiv provtur i Audis nya hemliga elbil e-tron GT. 
Bilen får läckert sportiga linjer och verkar bli nästan lika snabb som Porsche Taycan. 
Audi har utvecklat ett speciellt e-tron GT-ljud som låter mäktigt när bilen drar på för fullt.

– Jag kom på ljudet efter att ha hittat ett långt stålrör hemma i trädgården, berättar ljudingenjören Rudolf ”Rudi” Halbmeir.

Här kan du lyssna på det unika ljudet från Audi e-tron GT.

Om några månader kommer Audi att ha världspremiär för sin nya elbil e-tron GT. Men CarUp och några få utvalda svenska medier fick en exklusiv förhandstitt och provtur på en testbana utanför München. 

Audis första elbil heter också e-tron, men då handlar det om en suv. GT är i stället en sportig sedan, eller snarare en riktig Grand Tourer precis som namnet antyder. Fortfarande bär bilen maskering, men vi kan tydligt se de sportiga linjerna och en låg strömlinjeformad kaross. Bilen bygger på samma plattform som Porsche Taycan, och den är helt anpassad för elbilar från start. Det blir Audis första elbil med helt platt golv. Även grillen är borta, men Audi behåller riktiga dörrhandtag för säkerhetens skull. Baktill finns en uppfällbar spoiler.

Accelerationen i nya Audi e-tron GT gör att vi pressas mot stolsryggarna, och bilen bjuder på ett för elbilar helt nytt ljud.

Även maskeringen har en tanke: Audi vill förstärka vissa saker och dölja annat. Bilen är en riktigt snygg och kraftfull skapelse som verkligen väcker vårt habegär. Den är lika låg som en Porsche Taycan, men bär tydliga Audi-drag. 

Vi får ta plats i passagerarsätet bredvid ljudingenjören Rudi som utvecklat bilens speciella sound. Hela instrumenteringen är täckt av skynken, så den får vi inte se. Jag pressas bakåt när Rudi accelererar för fullt, och det känns som bilen bjuder på lika grymt snabb acceleration som en Taycan 4S, men Audin känns lite mjukare och behagligare trots att Rudi pressar bilen hårt i böjarna. 

En av sakerna som Audi är allra mest stolta över med e-tron GT är faktiskt ljudet. Stor möda har lagts ner på att ta fram ett unikt sound för GT. För visst blir det lite tråkigt att åka prestandabil om den bara har ett lågt elektriskt vinande. 

Ingenjörerna Rudolf ”Rudi” Halbmeir och Stephan Gsell har tagit fram det progressiva elektroniska ljudet – på datorn, i ljudlaboratoriet, inne i bilen under färd liksom med hjälp av kundstudier. 

Rudi, som är gammal musiker, avslöjar hur det gick till när de kom på ljudet. Han hittade ett långt stålrör hemma i trädgården och satte en fläkt i andra änden. Det blev grunden till ljudet i e-tron GT, sedan har det bearbetats väldigt mycket i olika ljudprogram. 

– Bilen måste låta stark, ljudet säger mer än 1000 ord. Vi snubblade över ett rör i min trädgård, och det blev början till ljudet. Sedan måste utformningen kännas lugn och resonabel, man får inte överdriva, berättar Rudi. 

Precis som andra elbilar, har e-tron GT det lagstadgade fordonsvarningssystemet AVAS (Acoustic Vehicle Alerting System). AVAS-ljudet spelas upp genom en högtalare monterad i fronten. Beställer man ljudpaketet (tillval), sitter det dessutom en stor högtalare monterad bak. Parallellt med detta, skapar två högtalare inne i bilen en starkare ljudupplevelse. Två styrenheter mixar ljudet beroende på hastigheten eller gaspedalens läge. 

Audi e-tron GT kommer att byggas vid Audi Böllinger Höfe i Neckarsulm. Faktum är att GT byggs parallellt med sportbilen R8. Audi har en ny teknik för att kombinera bygget av bilarna på samma monteringsband. Det är en kombination av automation och hantverksmässigt bilbyggande. Suv:en e-tron byggs utanför Bryssel och 

Ljudteknikern Rudi hittade ett stålrör hemma i trädgården – det blev början på Audi e-tron GT:s nya sound.

Audi e-tron GT är den första helt eldrivna bil som företaget tillverkar i Tyskland. Vid slutet av året rullar de första bilarna av bandet. En spännande detalj är att Audi använt VR-teknik för att lära bilbyggarna hur e-tron GT ska byggas. 

Audis aluminiumteknik med space frame kommer ill heders igen på e-Tron GT. Stora delar av karossen är gjord i aluminium och mindre delar av höghållfast stål. Risken för ”panel gap” som Tesla drabbats av avfärdas av Audis ingenjörer. Mätproceduren för karossernas inpassning, som är ny, säkerställer ännu högre noggrannhet och reagerar mycket snabbt på minsta avvikelse. I slutet av monteringslinjen kontrolleras bilarna av Audis mest erfarna bilbyggare. Den utbyggda monteringslinjen innehåller nu 36 cykler istället för tidigare 16 för att bilen ska kunna byggas parallellt med R8. 

Fakta om tillverkningen av Audi e-tron GT

Audi e-tron GT tillverkas vid Audi Böllinger Höfe, som hör till anläggningen i Neckarsulm och öppnades 2014: utbyggnad och konvertering 2019, nya virtuella planeringsmetoder 

Karossavdelningen för e-tron GT är automatiserad till ca 85%: 10 stationer med totalt 34 robotar

Ny korrelationsfri inmätnings-teknik svarar för högsta precision med en maximal avvikelse på endast +/- 0,20 mm. 

Den gemensamma monteringslinjen för Audi e-tron GT och Audi R8, trots deras skilda teknikkoncept, är unik i Volkswagen-koncernen.

Fakta om nya ljudet e-sound

32 enskilda ljudelement; viktade och modulerade baserat på kördata 

Ljudpaket som tillval: 2 styrenheter i bagageutrymmet, 2 externa högtalare på bilen och 2 interna högtalare i bakdörrarna

Ljudkarakteristiken kan justeras i flera steg via Audi drive select

Köp din e-tron GT online

Senaste nytt

Läckra hyllningen till Audi Quattro – RS2 Coupé med rytande turbofemma

Audi RS2 släpptes aldrig som kupé. 
Men nu kommer en modern tolkning av Audis legendariska sportbil med rytande turbofemma. 
För att fira Audi Quattros 40 årsjubileum. släpper Prior Design sin tolkning av RS2 Coupé. 

Audi Quattro firar 40 år under 2020 och Prior Design firar jubileet på ett annorlunda sätt – genom att släppa en annan Audimodell. De visar nu upp en läcker Audi RS2 kupé – med tydliga influenser av Sport Quattro. 

Den ursprungliga RS2 byggdes av Porsche med Audi 80 kombi som utgångspunkt, men här används kupémodellen av Audi 80/90. Bilen har fått en brutal breddning och luftintag à la Quattro. 

Den som råkar besitta en Audi 80 kupé kan beställa kittet direkt från Prior design och starta ombyggnaden. Men det känns kanske lite jobbigt att sätta sågen i en sådan klenod. Dessutom kostar kittet 60 000 kr. Dessutom behöver du säkerställa att turbofemman under huven har minst 230 hk

Köp din rs2 online

Senaste nytt

Premiär för Audi Q5 sportback med läckra linjer – slipper fejkutblås

Här är första bilderna på Audis nya suv-kupé Q5 Sportback. 
Suv:en får riktigt sportiga linjer och kommer även som laddhybrid. 
En mycket välkommen detalj är att Audi nu slopat de omdebatterade fejkade avgasrören.
Svensk säljstart sker i december – laddhybriden lanseras i början av 2021.

Audi fortsätter att visa upp sina suv:ar som kupéer, eller cuv som Audi själva vill kalla dem. Sedan tidigare finns e-tron Sportback och Q3 Sportback. Bilköparna tycks uppskatta suv:ens fördelar i kombination med slankare linjer och lägre luftmotstånd. 

Audi Q5 har i våra subjektiva ögon fått ett riktigt designlyft när den förvandlades till sportback. Audi själva kallar den för en riktig blickfångare, och vi kan bara hålla med. Bilen har fått en starkt sluttande bakruta och nya stötfångare både fram och bak. 

Äntligen tycks Audi ha tagit bort de fejkade avgasutblåsen, de är i alla fall borta på de bilder Audi visar upp av nya Q5 Sportback. En rolig detalj är att kunderna kan välja mellan tre olika bakljus när de beställer bilen. 

Nya Q5 Sportback är 4,69 meter lång och är sju millimeter längre än sin systermodell. Höjd och bredd är identiska.  Luftmotståndet är sänkt till 0,30, vilket sannolikt gör att Q5 klarar sig kvar som miljöbonusbil.

Den som vill dra tunga släp kommer nog gilla Q5 Sportback, bilen får dra hela 2,4 ton med 2.0 TDI-motor.  

Mest intressant för den svenska marknaden är nog att Q5 Sportback kommer att erbjudas som laddhybrid i två varianter. Senare kommer en SQ5. Den svenska säljstarten sker i december, laddhybriden är beställningsbar i januari.

Köp din q5 online

Senaste nytt