Svenske F1-miljardärens Porsche Turbo på auktion

Den svenska Formel 1-miljardären Finn Rausings 1996 Porsche 911 (993) Turbo WLS säljs på auktion. Den intensiva budgivningen är igång sedan i går och kommer att hålla på fram till tisdag. Bilen säljs av en anonym samlare i Forte dei Marni, Italien.

När Porsche lanserade 993-serien år 1994 blev den genast en modern klassiker. Enligt tyskarna själva var bilen en rejäl uppdatering från de tidigare tre 911-generationerna med en ny ännu sportigare och mer aerodynamisk design. Endast omkring 20 procent av delarna från föregående versioner sattes in i den nya generationen och det skulle bli den sista versionen med den klassiska luftkylda motorn.

Den här 993-modellen från år 1996 har allt som man kan önska sig av en 90-talsklassiker och lite till. Denna svartlackade skönhet kommer nämligen med det sällsynta uppgraderingspaketet WLS I, alltså “Works Performance Increase”, som ger en extra prestanda på 430 hästkrafter istället för standardvariantens 408.

Förutom dubbelturbo, 3,6-litersmotor, parad med en sexväxlad manuell låda och extra kraft, så kommer den även med uppmuntrande kuriosa. Bilen ägdes nämligen tidigare av Tetra Pak-miljardären Finn Rausing, som nyligen sålde sitt F1-stall “Sauber” till motorjätten Audi, som från och med 2026 ger sig in i den populära racinggrenen. Den relativt medieskygga miljardären kan inte ha kört omkring i bilen sådär jättemycket heller eftersom mätaren bara visar 25 567 kilometer.

Turbons interiör är dressad i elegant svart läder med vit instrumentpanel och tar sig fram på 18-tums “Turbo Twist”-fälgar med röda bromsok och Michelin Pilot Sport N3-däck. Tillkommer gör dessutom TCS-system, farthållare, eldrivna rutor, justerbara sportstolar, AC och taklucka. Modellen är också försedd med Porsches PCCM-system som ger en alla de moderna bekvämligheter som gör resan lite enklare, Apple CarPlay, GPS:s och handsfree.

Slutligen kommer den även med en fullstämplad servicebok, fullständig dokumentation och classic-certifiering. I skrivande stund ligger det ledande budet redan i närheten av miljonen men det lär varvas upp rätt rejält de resterande dagarna som auktionen pågår på Collecting Cars.
LÄS MER:

MEST LÄSTA

Senaste nytt

Tester