Svenskarna struntar i Teslaskam: ”Vi säljer fler nu”

Biljätten Riddermark Bil har märkt av ett ökat sug efter Tesla den senaste tiden. Företaget säljer mer av elbilen än på länge.
– Försäljningen har ökat, uppger Jonas Björkman, ansvarig för affärsutveckling på Riddermark Bil till Carup. 

Biljätten Riddermark Bil, som omsatte förra året 9,6 miljarder kronor, är störst i Sverige på begagnade bilar. Enligt Jonas Björkman, som jobbar med affärsutveckling på företaget, är intresset för begagnade Teslor väldigt stort just nu. 

– Tesla är det elbilsmärke vi har sålt flest exemplar av, och försäljningen fortsätter i hög takt. Bland modellerna ser vi störst efterfrågan på Model 3 och Model Y, medan äldre versioner av Model S och Model X har en något lägre popularitet, säger Jonas Björkman till Carup.

Biljätten Riddermark Bil har märkt av ett ökat intresse för begagnade Teslor den senaste tiden. På bilden vd Alexander Riddermark.

Detta är något som stärks av siffror Carup har fått från Blocket. Tesla-annonser på Blocket fick 5,6 miljoner besök under de första två veckorna 2023, men sjönk till 4 miljoner under samma period 2024, en minskning med 28,6 procent. Men i januari 2025 steg trafiken till Tesla-annonser under de första två veckorna efter publicering med 7 procent jämfört med året innan.

– Efter all uppmärksamhet kring Tesla kan det vara så att vissa köpare passar på att göra en bra deal på en begagnad modell, därav den ökande trafiken. Det är möjligt att debatten kring Tesla påverkar köpare, men våra siffror visar en ökad trafik – inte nödvändigtvis ett bevis på att “Teslaskammen” inte haft någon effekt, säger Marcin Stepman, fordonsexpert på Blocket. 

Samtidigt har prisnivån för hela lagret av begagnade Teslor sjunkit med cirka 3 procent, samtidigt som prisutvecklingen av alla begagnade elbilar ökat med 2 procent på Blocket. Men statistik från begagnathandlaren och elbilshandlaren Carla visar på motsatt prisutveckling och att en Teslamodell ökade mest.

Tesla Model Y Long Range med fyrhjulsdrift hade den största prisökningen på 1,33 procent jämfört med december. Tesla-modellen hade ett genomsnittspris på 442 004 kronor under årets första månad. Samtidigt tappade modellen något i försäljning även om den fortfarande är populär hos Carla. 
LÄS MER: