Svensk julgransbil passerade gränsen. Norska myndigheter förfärade.
– Jag kan inte minnas att vi har stött på något liknande, säger Statens Vegvesen till TV2 Broom.
I Sverige har julgransbilarna blivit en riktig fluga. Från norr till söder pyntar ofta unga motorburna män sina halvgamla tyska lyxbilar med julgransslingor och kör runt i decemberkvällen för att lysa upp vanligt folks regniga vardag.
I vårt västra grannland Norge. Där de sockrar torsken. Dit har inte julgransbilarna kommit ännu. Men nu har en svensk stoppats. När Statens Vegvesen stod vid vägkanten i Magnormoen fick de syn på något som slog deras norska sinnen med häpnad.
– Det är farligt för trafiken, eftersom det stjäl så mycket uppmärksamhet på vägen. Julbelysningen hör hemma i julgranen, inte i bilen, säger Geir Thomas Finstad på Statens Vegvesen.
Svensken lyste upp hela vägen och det såg ut som om tomten var på väg. Han blev invinkad till kanten. Svensken slapp faktiskt böter. Däremot var han tvungen att ta bort dekorationerna innan resan kunde fortsätta.

Vi på Carup har skrivit om flera pyntade bilar tidigare under advent.
– Jag har 200 meter och det är 4000 lampor. Förra året var första gången som jag körde så här och det är roligt att lysa upp för folk, säger Linus Johansson i Gislaved.
Han har blivit hyllad på hemorten. Folk i Gislaved blir glada när de ser Linus komma körande. Det tycker han är lön för mödan.
– Jag har ett reglage som kan skifta från blinkande till lysande. En gång stoppade polisen mig när det blinkade, men jag slapp böter, säger Linus Johansson.
En annan julpyntande bilist finns i Blekinge. Han brukar ta en tur vid torget för att lätta upp stämningen under julstressen.
– Min bil är pyntad med 150 meter ljusslinga. Men det lyser bara när däcken står stilla, jag vill inte ha några böter, säger Mokhtar Hashem i Karlshamn.
LÄS MER:

Andreas Jemn är journalist och författare.














