Stoppad utan två saker – får böta 2000 kr

En viktig sak saknades på bilen. En annan borde ha suttit på föraren. När polisen stoppade 30-åringen slutade kontrollen med flera brottsmisstankar och en dom i tingsrätten.

Allt började när en polispatrull fick syn på en bil i Enköping som väckte uppmärksamhet av en enkel anledning – registreringsskylten saknades. Polisen valde att köra ikapp och stoppa fordonet för en kontroll. Men det som först såg ut att vara ett mindre fordonsfel utvecklades snabbt till något betydligt allvarligare. När de kollade på mannens körkort kom nästa upptäckt.

Mannen bar varken glasögon eller linser trots att hans körkort innehåller ett villkor om att synhjälpmedel måste användas vid körning, skriver EnköpingsPosten. Att strunta i ett sådant villkor betraktas inte som en bagatell. Den som kör utan de glasögon eller linser som krävs kan i vissa fall göra sig skyldig till olovlig körning. Ett brott som kan leda till både böter på upp till 30 000 kronor och återkallat körkort i värsta fall som Carup skrivit om tidigare. Men detta skulle visa sig vara toppen av isberget för mannen i 30-årsåldern som stoppades i Enköping.

Polisen hittade även fynd kopplade till droganvändning i bilen. Foto: Polisen

Under kontrollen reagerade poliserna också på förarens beteende. Enligt deras uppgifter hade mannen sluddrigt tal och spända käkar, något som ledde till misstankar om narkotikapåverkan. Ett snabbtest på plats ska därefter ha visat positivt utslag för flera substanser. Mannen fick följa med till polisstationen. Där uppgav han att glasögonen var borttappade. Han förnekade samtidigt att han kört drogpåverkad och menade att hans mediciner kunde göra att han uppfattades som påverkad.

Domstolen gick dock på en annan linje. Nu har mannen dömts för flera brott efter händelsen. Förutom brott mot reglerna kring fordons registrering och användning döms han även för drograttfylleri, ringa narkotikabrott och olovlig körning. Straffet blev 4 500 kronor i böter, mannen riskerar nu att få körkortet återkallat och i värsta fall spärrtid innan han kan ta ett nytt. De borttappade glasögonen i slutändan blev det minsta av mannens bekymmer när polisen väl vinkade in honom till vägkanten.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt