Kate Moss Hugh Grant

Stjärnornas bilar säljs – kända från skvallerpress

Stjärnornas ikoner till salu. Hugh Grants Aston Martin med exklusivt läder och originalparaply. Kate Moss Range Rover med den berömda backspegeln – som paparazzis aldrig glömde.

Vi har tidigare berättat Rowan Atkinson som nu säljer sin totalt kraschade Jaguar E-Type. Vi har även berättat den helt galna historien om mannen som köpte drottning Elizabeths Range Rover – utan att ha en aning om vem den tillhört. Men det pågår fler bilförsäljningar än så i kändisvärlden. Två unika försäljningar som också sker just nu, är bilar som ägts av Hugh Grant och Kate Moss.

Hugh Grant beställde sin Aston Martin Vanquish fabriksny, en modell som enligt många åldras som vin. Exemplaret är dessutom utrustat med inbyggd telefon och med ett originalparaply från Aston Martin. Bilen har en full servicehistorik med 13 stämplar från auktoriserad återförsäljare, och mätaren visar i dag 39 738 miles, ungefär 6 400 mil. Priset då? Den är värderad till cirka 550 000 till 620 000 svenska kronor hos Iconic Auctioneers.

Hugh Grant beställde bilen i 2+2-konfiguration, med ett mycket exklusivt läder kallat “Connolly-läder”.
Bilen har servicehistorik med 13 stämplar. Enligt Iconic Auctioneers har stjärnan tagit mycket väl hand om den.
Inbyggd telefon.

Men även en Range Rover Vogue ska säljas – som en gång i tiden ägdes av Kate Moss, en av sin generations mest inflytelserika supermodeller. Bilen blev en välkänd syn i kändisvärlden i 2000-talets London, och pressen hade ofta ögonen på Moss när hon körde omkring.

Till och med en liten incident med höger backspegel fångades av paparazzis och rapporterades i tidningarna, vilket bara ökade bilens igenkänning. I annonsen beskrivs den som ”presentabel men ärlig”, och backspegeln är nu reparerad. Frågan är om det inte hade varit mer ikoniskt om den fortfarande varit trasig.

Bilen har en 4,4-liters V8, klassisk L322-motor.
Bilen fotograferades ofta utanför Kate Moss hem i London, och blev en tydlig symbol för brittiska kändisar på 2000-talet.

Andra bilar som säljs av kändisar

Rowan Atkinsons Jaguar E-type.
Volkswagen Golf Cabriolet Mk III Pink Floyd Edition – erbjuds direkt av Pink Floyd-trummisen Nick Mason.
Range Rover Vogue från 2007 – tidigare ägd av Hennes Majestät Drottning Elizabeth.
Mercedes-Benz W114 250 från 1972 – tidigare ägd av Paul Weller.
Dela med dig av Carup

Senaste nytt