Säljer svensksåld Lamborghini – 899 mil på 34 år

Sällsynt Lamborghini från 1992 säljs i Sverige. Värstingen har extremt låg körsträcka.
– Med största sannolikhet ett av de bäst bevarade exemplaren i världen, säger Nils Gunnarson till Carup.

I början av 90-talet fanns bara en Lamborghini-importör i Sverige, Celestine Bil & Motor i Lund. Där kunde svenska kunder köpa en av världens mest exklusiva bilar – Lamborghini Diablo. Nu säljs ett ovanligt exemplar från den eran hos bilhandlaren Garage 11. Prislappen? 5,99 miljoner kronor.

Det handlar om en svart Lamborghini Diablo från 1992 med en gul läderinteriör. Men det som verkligen sticker ut är den extremt låga körsträckan. På sina 34 år har bilen bara rullat 899 mil. Det motsvarar drygt 26 mil om året.
– Detta exemplar tros vara det enda svensksålda exemplaret av denna version av Diablo, säger Nils Gunnarsson, säljrepresentant på Garage 11.

Bilen har bara rullat 899 mil på 34 år. “Sittpositionen känns helt bisarr” säger Nils Gunnarsson. Alla bilder: Garage 11

Bakom föraren sitter motorn. Det är en kraftfull V12-motor på 5,7 liter som levererar 492 hästkrafter till bakhjulen via en femväxlad manuell växellåda. När Diablo lanserades var den en av världens snabbaste serietillverkade bilar. Toppfarten låg på över 320 km/h och 0 till 100 km/h gick på omkring 4,5 sekunder.

Bilen till salu har en helsvart kaross med OZ-fälgar och fyra avgasrör baktill. Men bakom de klassiska dörrarna som öppnas uppåt väntar en färgstark överraskning. Hela kupén är klädd i knallgult läder.
– Sittpositionen känns helt bisarr och kan nästan inte liknas med något annat i bilvärlden, säger Nils Gunnarsson.

För den som drömde om en Lamborghini på 90-talet är det här något av en tidskapsel. Bilen som fortfarande ser ut att höra hemma på en affisch i ett pojkrum, men som efter mer än tre decennier knappt har använts. Nu finns den till försäljning hos Garage 11 i Sverige.
– Med största sannolikhet ett av de bäst bevarade exemplaren i världen, avslutar Gunnarsson.

Dela med dig av Carup

Senaste nytt