Ny konkurs hos spökbilhandlare. Allt är försvunnet.
– Detta är inte så ovanligt faktiskt, säger likvidatorn Michel Barmoro.
Bilhandlaren i Stockholmsområdet flög under myndigheternas radar ett tag. Till slut var det någon som fick upp ögonen för Carway AB och nu har de begärts i konkurs. När likvidatorn skulle börja undersöka företaget hittade han ingenting.
– Jag har inte fått tag på någon företrädare och det finns inga tillgångar i företaget, säger han.
Företaget sysslade med försäljning av personbilar, båtar och motorcyklar. Ingen vet när de var aktiva senast. Senaste säkra spåret är ett bokslut från 2023 då de omsatte 34 miljoner kronor. Lokalerna står helt tomma och det finns inga spår efter några som har arbetat där.
– Det finns skulder och inga tillgångar, så jag har beslutat att de ska begäras i konkurs.
Företaget hade inte ens en styrelse. Det var bara ett företagsnamn i myndigheternas register. För den som ska utreda företaget och sedan upprätta en konkursberättelse kommer det att bli ett detektivarbete.
– Det kommer att utses en konkursförvaltare senare som får handskas med de bitarna.
För ett par år sedan lade företaget ut bilder på bilar som var till salu. Det handlade om bättre begagnade lyxbilar som Porsche, Mercedes och exklusivare Audi. Sedan har det hänt något. Bolaget har blivit tömt och det finns inga företrädare kvar. Det här är inte första gången detta händer. Spökkonkurser bland bilhandlare är inget ovanligt i branschen. Vi på Carup har skrivit om många liknande fall i bilbranschen. Där det ofta är svårt om inte omöjligt att få tag på företrädarna.
Det är inte helt ovanligt att de har försvunnit utomlands och gjort sig oanträffbara. För fordringsägarna är det ett stort bekymmer. De kan inte räkna med att få tillbaka en krona av sina pengar.
– Det är inte så ovanligt med sådana här konkurser där det saknas tillgångar och vi inte kan nå någon företrädare.
Carway registrerades 2015 och hade från början en mycket blygsam omsättning. Från 2021 till 2023 omsatte företaget omkring 30 miljoner kronor om året. Sedan har något hänt. Under 2024 verkar styrelsen ha försvunnit och bolaget blivit tömt på alla sina tillgångar.
– Jag vet inte så mycket mer och kan inte säga något. Nu ska en konkursförvaltare utses som ska ta hand om detta, avslutar likvidatorn.
LÄS MER:

Andreas Jemn är journalist och författare.















