Så snabbt kommer elbilar att ta över i Sverige

Förbränningsmotorn är på väg att dö ut. Vi har passerat en historisk gräns och nu kommer skiftet att gå allt snabbare.
– År 2070 kommer det att finnas färre än 100 000 bilar med förbränningsmotor kvar, säger ekonomiexperten Claes Hemberg.

Nu finns det färre än sex miljoner bilar som enbart drivs med bensin eller diesel och inte har någon elektrifiering i Sverige. Den historiska nivån nåddes under förra året, enligt Car.info. Fossilbilarna hade sin topp 2019 då det fanns 6,6 miljoner bilar. Många elbilsfantaster jublar av lycka, enligt experterna är framtiden deras.
– Snart är det under fem miljoner bilar som går på fossila bränslen, förklarar Claes Hemberg.

Än så länge finns det dock inte mer än 411 000 elbilar i Sverige. Men en stor acceleration i ökningstakten är att vänta. Claes Hemberg gjort en kalkyl på hur fort antalet bilar med fossila bränslen kommer att minska i Sverige. Om tio år väntas det stora raset.
– Vi kommer att få se en fortsatt minskning till 2035. Då slutar man tillverka bilarna med förbränningsmotor, därefter kommer takten att öka, säger Claes Hemberg.

Ekonomen Claes Hemberg förutspår att bilar med förbrännningsmotor kommer att minska snabbt i Sverige.

Elbilarna är på väg att ta över. För varje år kommer de att äta sig närmare de traditionella bilarna. Trots stor export blev elbilarna 80 000 fler under förra året.
– Om man räknar de närmaste fem åren ska elbilarna gå från drygt 30 till procent av nybilsförsäljningen till en stor majoritet, man kan bara räkna baklänges för att förstå att vi snart når femmiljonersgränsen, säger Claes Hemberg.

Claes Hemberg har räknat ut att vi sedan kommer att passera tvåmiljonersgränsen före 2040 och kring 2050 kommer det att finnas färre än en miljon bilar med förbränningsmotorer i Sverige. Samtidigt är det en prövning för bilindustrin.
– Men vi får se om den europeiska bilindustrin kan ställa om. I framtiden är det inte många som vill köpa fossila bilar, allra helst inte när andrahandsvärdet sjunker. Man får tänka på att all teknik och mjukvara flyttas över till elbilarna, säger Claes Hemberg.

Volkswagen T-Roc var den mest sålda renodlade förbränningsbilen i Sverige förra året med drygt 3000 exemplar. Den mest sålda elbilen, Tesla Model Y, sålde i över 18 000 exemplar.

Elbilen är framtiden. Det tror Claes Hemberg som är osäker på andra alternativ.
– Vätgas är för komplicerat och man har testat andra metoder. Men det måste kunna gå att massproducera, då är elbilen det bästa alternativet, säger han.

Vi kommer att köra elektriskt i framtiden. Men om det är politikernas beslut eller vårt eget, återstår att se.
– Vi får se om det är förbud som driver på eller konsumenterna som byter beteende.
Hur som helst verkar framtiden vara utstakad, säger experten.
– Omkring 2070 kommer det bara att finnas veteranbilar, tävlingsfordon och kanske någon sorts brandbilar som har förbränningsmotorer kvar, avslutar Claes Hemberg.
LÄS MER: