Så många Saabar skrotas varje dag: ”Stoppa slakten”

Saabs bilar blir allt ovanligare. Varje veckor skrotas över 200 Saabar. 
Stoppa masslakten av Saabar nu. Det uppropet kommer från experten och fantasten Marcus Bergfeldt. 
– Det är många som köper Saab utan att älska bilen, säger han.

Förra året skrotades ytterligare 10 907 Saabar. Det betyder att 30 bilar om dagen försvinner, eller 210 bilar i veckan. Kvar på de svenska vägarna finns bara 196 000 stycken och med den här takten kan snart det kulturtyngda bilmärket vara förintat.
– Det är många som inte tar hand om bilarna, de låter dem rosta sönder. Man ger inte service eller servar dem, säger Marcus Bergfeldt.

Han är en brinnande Saab-entusiast och driver Marcus & Manuelas Saab Channel. En Youtubekanal som gör Saabdokumentärer från många olika länder. Deras inslag har tusentals med tittare. Nästan hälften av alla skrotade Saabar var av modellen 9-5 som tillverkades från 2007 till dess att märket gick i graven. 
– Men det är lite märkligt, vi trodde att det skulle gå snabbt efter konkursen. Men istället har många tagit väl hand om sina Saabar. Så länge de finns kvar så finns det ändå hopp.

Marcus Bergfeldt driver en Youtube-kanal om Saab. Så här hyllades märket 10 år efter konkursen.

Många Saabar blir till och med mer värdefulla med åren. Om man bara håller dem fina och ser till att ge bilen all den kärlek och uppskattning den behöver, så kan det bli ett riktigt fint samlarobjekt.
– De sålde ut otroligt många billiga 9-5 New Generation efter konkursen. Men de här bilarna har gått upp i pris avsevärt nu. 

Men bortsett från marodörerna som tar kål på Saabar, så finns det många som ser till att märket lever vidare. 
– Det finns fortfarande många som älskar Saab. Intresset för märket har fortsatt och det köps många bilar från utlandet. 

Vi berättar för Marcus Bergfeldt att det skrotades en Saab 93 från ett av de första modellåren. Först lät det såsom samtalet bröts. Men det var bara han som försökte ta in det ofattbara.
– Det var otroligt deprimerande, säger Marcus Bergfeldt.

Han tror inte att Saab kommer att försvinna. Inte så länge det finns de som kämpar för att de ska fortsätta rulla. 
– Jag tror inte man kan säga när det slutar finnas Saabar, inte så länge det finns intresserade fantaster som fortsätter att ta hand om bilarna.

Markus och hans fru Manuela har själva två Saabar. 
– Vi kör en Saab 9-3 från 2008 på vintern, men under sommaren har vi en 9-5 New Generation, för oss finns det inget alternativ, det skulle inte kännas bra att gå över till ett annat bilmärke. 
LÄS MER: