Rusning efter Tesla i Norge – dominerar helt

Augusti-siffrorna visar Teslas stora dominans i Norge. Nästan var fjärde ny bil som säljs i Norge är en Tesla. Elon Musks företag har det än så länge tuffare i Sverige. 

I flera europeiska länder har Tesla haft det tufft den senaste tiden, men i Norge sker något helt annat. Där är Tesla just nu på väg att öka sin försäljning för femte månaden i rad jämfört med året innan. Enligt siffror från EU-EVs har 2849 elbilar från Tesla registrerats i Norge bara under augusti, vilket motsvarar 22 procent av hela marknaden. Det är en rejäl uppgång från augusti förra året, trots att flera dagar återstår av månaden.

En stor anledning till Teslas stora dominans i Norge är nya Model Y:s succé. Bara i augusti registrerades 2 315 nya exemplar av modellen, en tydlig ökning från juli då siffran låg på 715. Efter Model Y på listan över de mest registrerade bilarna i augusti följer Volkswagen ID.Buzz och ID.4 med 839 respektive 594 nyregistreringar.

Nya Model Y gör succé i Norge.

Men trots den ökade försäljningen i Norge går det betydligt tyngre för Tesla i andra länder. I Sverige har 187 Tesla-bilar registrerats hittills i augusti, enligt siffror från Car.info. Det är en kraftig nedgång jämfört med samma månad förra året, då 1 352 Teslor registrerades. I juli registrerades Tesla 163 elbilar, vilket var en minskning med 85,8 procent jämfört med samma månad förra året. 
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt