Rattfyllot avslöjas – av sin egen film

En ung man i Uppsala satte sig bakom ratten med 1,41 promille alkohol i blodet trots protester från sina nyktra vänner. Ett klipp inifrån bilen visar vansinnesfärden som slutade med en krasch.
– Jag ville bara visa upp bilen. Jag var så full och tappade vettet.

Det hela började en kväll utanför Uppsala, rapporterar SVT Nyheter. Fyra unga män hade kommit hem från en bilträff när två av dem, båda påverkade, hoppade in i bilen för en spontan provtur. Två nyktra vänner försökte stoppa dem.
– Är du dum i huvudet? Du ska inte köra bilen, ska en av dem ha ropat.

Men föraren lyssnade inte. Istället tryckte han plattan i mattan på en 50-väg och berättade senare i förhör att han ville visa hur snabbt bilen accelererade. Passageraren valde att filma allt. På klippet som använts som bevis i rätten syns hur hastighetsmätaren på Saaben snabbt klättrar upp till 130 km/h. Strax därefter tappar föraren kontrollen över bilen.

Färden slutar i kaos. Bilen kör ned i ett dike, kraschar genom två trädgårdar och voltar flera gånger innan den till slut stannar. Ingen skadades allvarligt men trädgårdarna förstördes. Föraren har erkänt att han kört berusad och orsakat olyckan.
– Jag ångrar mig, jag vet vad jag gjort, jag står för vad jag gjort. Jag vet om att det är fel, sa han i polisförhör.

Nu döms han till en månads fängelse för grovt rattfylleri. Något skadestånd till villaägarna blir det dock inte då de har valt att dra tillbaka sina krav.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt