Rasar mot Xiaomi: Använder delar från tv-spel

Konkurrenter rasar mot Xiaomi. Tillverkaren kritiseras för att använda delar från tv-spel och surfplattor i bilar.
– Vi hade aldrig testat något sådant på våra användare, säger Li Fenggang, vice vd för FAW-Audi. 

Mobiltillverkaren Xiaomi har gjort stor succé i Kina och har bara på ett år gått från noll till 300 000 levererade elbilar. Men efter lanseringen av den nya modellen YU7 har företaget hamnat i hetluften. Flera konkurrenter kritiserar nu Xiaomi för valet av komponenter.

Kritiken gäller att Xiaomi använder ett konsumentchip i YU7. Idag använder de flesta bilföretag chip som är specialutvecklade för bilar och som dessutom måste genomgå omfattande internationella certifieringar.  Konsumentchippet Qualcomm Snapdragon 8 som Xiaomi använder erbjuder fördelar som mer datorkraft, men enligt konkurrenterna har det också flera brister. Chippet används också i tv-spelskonsoler, mobiltelefoner och surfplattor.

Flera biltillverkare kritiserar Xiaomi för användningen av ett konsumentchip i nya YU7.

En av de mest högljudda kritikerna mot Xiaomi är Li Fenggang, vice vd för FAW-Audi. Han har lagt upp ett klipp på sociala medier där han redogör flera avgörande skillnader mellan de olika chiptyperna. Han menar att användningen av ett konsumentchip innebär en säkerhetsrisk, eftersom det inte är utvecklat för bilens driftsmiljö. Han påpekar också att konsumentchip ofta har en betydligt kortare livslängd än de chip som är certifierade för bilar.
– Bilar inte är snabbrörliga konsumtionsvaror, säger Li Fenggang i klippet.  

Enligt kinesisk media använder sig Xiaomi av ett Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3-chip i YU7. Den kinesiska tillverkaren är samtidigt inte först att utrusta sina bilar med chip som egentligen inte är avsedda för bilindustrin. Tidigare har Tesla experimenterat med idén,  men de ledde till en storskalig återkallelse då chippet kunde överhettas.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt