En lyxbilsmodifierare har byggt om en Porsche 911 Turbo S Cabriolet. Bilen har maxats med nästan 900 hästkrafter. Men det är utseendet som sticker ut – och det splittrar även Carup-redaktionen.
Tyska Mansory är kända för att ta exklusiva sportbilar och göra dem ännu mer extrema – både när det gäller design och prestanda. Diskret är det aldrig. Nu har de satt tänderna i en Porsche 911 Turbo S Cabriolet, och resultatet är häpnadsväckande. Vissa tycker att det är det fulaste de sett – medan andra ändå kan se de fina detaljerna i detta bygge.
Det här bygget, kallat P9LM Evo 900, är en av de mest extrema tolkningarna av 911:an vi sett. Mansory har sedan tidigare visat upp paketet för coupémodellen, men det här är första gången det tillämpas på en cabriolet. Det går inte att säga annat än att den verkligen sticker ut.


Karossen har klätts i massiva mängder smidd kolfiber: frontsplitter, luftintag, huv, A-stolpar, skärmbreddare, sidoskjolar och backspeglar – allt i samma material. På framskärmarna sitter luftutsläpp inspirerade av 911 GT3 RS, och bak tronar en fast vinge ovanför en brutal diffusor. Som om inte det vore nog har bilen försetts med specialtillverkade hjul. 21 tum fram och 22 tum bak – med centerlås, kolfiberdetaljer och en chocklila lackering som verkligen sticker ut.


Även invändigt har Mansory tagit ut svängarna. Inredningen är klädd i vit skinn, bucket-stolarna är av kolfiber och detaljerna har fått inslag i samma lila som fälgarna – inklusive säkerhetsbältena. Ratten har fått ett minst sagt udda utseende, men i övrigt håller finishen hög nivå.
Det handlar dock inte bara om utsidan. Den sexcylindriga boxermotorn på 3,8 liter har fått nya turboaggregat, vattenkyld intercooler, reviderad mjukvara och lite mer. Resultatet innebär att denna modifierade Porsche ger 888 hästkrafter och 1 050 Nm i vridmoment.


Men trots insidans uppgraderingar är det utsidan som väcker uppmärksamhet. Många frågar sig: är det här verkligen snyggt? Mansorys Porsche 911 har redan splittrat redaktionen. Vad tycker du – snyggt eller smaklöst?
LÄS MER:

Kevin Neemé har dubbla kandidatexamen i journalistik samt medie- och kommunikationsvetenskap från Umeå Universitet. Han har bland annat arbetat som reporter på Sveriges Radio och sportjournalist bland annat på VLT och Örnsköldsvik Allehanda.