Polisen: Julmust ger utslag direkt

Polisens instrument för alkotest känner av julmust. Det här händer om du blir stoppad och tvingas blåsa efter en halv liter must. 
– Om du blåser direkt kan julmust ge utslag, säger trafikpolisen Joakim Abrahamsson.

Han har precis gått en specialutbildning inom alkohol i trafiken. Joakim har arbetat många år som trafikpolis och varit med om många rattfyllor. Den gamla myten om julmust och utslag vid trafikkontroller känner han väl till.
– Julmusten innehåller malt och är en jäst produkt. Den innehåller en mycket liten mängd alkohol. Men det är inte så det blir farligt för barn och gravida, säger han. 

Många stannar på macken och köper korv och får en halv liter julmust till menyn. Om man dricker den och blir stoppad samtidigt. Då kan du få blåsa en gång till. 
– När man får den i munnen blir det samma effekt som när man använder munskölj. Alkoholen fastnar i munhålan och blåser du direkt kan det ge utslag.

Trafikpolisen Joakim Abrahamsson bekräftar att julmust kan ge utslag i polisens sållningsinstrument.

Däremot går det inte att bli dömd för rattfylleri. Julmusten ger bara effekt i munhålan. 
– Men det går aldrig ut i blodet. Med en Dräger som vi använder vid trafikkontrollerna kan det bli utslag med julmust, men sedan har vi en annan apparat för bevis. Den kan inte ge utslag för julmust. Där mäter man luften från lungorna och då märks det att det finns alkohol i blodet.

När polisen stoppar bilister får de först blåsa i en Dräger. Om den visar positivt har de ett annat instrument för bevisföring.
– Bevisinstrumentet känner skillnaden mellan lungluften och munalkoholen.
Julmust är ofarligt. I alla fall om man inte är rädd för tandtroll. 
– Man kommer att dö av vätskeintaget innan man blir full av julmust, så den myten tar vi död på här och nu. Om det finns misstanke om att personen druckit julmust precis så väntar vi en minut så får man blåsa igen.

Likörpraliner och alkotest

Nu har vi avfärdat julmusten. Då är det många som undrar hur det är med spritgodis. Ni vet sådana där likörpraliner som är sist kvar i chokladkartongerna. Eller som bara någon sur gammal farbror som tvättar sin bil alldeles för ofta och inte tror på tomten – tycker om. 
– De har gjort försök med sådana där chokladflaskor som har likör inuti. Det är samma sak med dem. Man får munalkohol, men det går inte att bli berusad på dem, säger Joakim Abrahamsson.

Även punschpraliner kan få Drägern att börja lysa. Det avslöjar Joakim Abrahamsson. 
– Du kan även få ett visst utslag av punschpraliner. Men de förbränns och det blir inget i bevisinstrumentet. 

Han avråder från att äta punschpraliner. Men inte för att de skulle vara en dold alkoholfälla.
– Jag skulle aldrig äta punschpraliner, själv föredrar jag Romerska bågar. Men man kan med gott mod fortsätta äta dem om man är en gottegris.

Det har hänt att de som verkligen är rattfulla försöker skylla på julmust och likörpraliner, berättar trafikpolisen Anders Schääf.

Rattfulla skyller på julmust

Många rattfyllerister skyller på julmust och munskölj. Men det går inte att komma undan. Om du har druckit och blivit ertappad av polisen. Då åker du fast. 
– Jag har hört en massa undanflykter, det vanligaste är att de sköljt munnen i Listerine eller ätit praliner och kanske julmust, men då får de göra om provet en minut senare, säger  trafikpolisen Anders Schääf.

Han har själv varit med vid ett julmusttest. 
– Vi gjorde ett test på radion i Göteborg. Programledaren drack en flaska julmust och fick blåsa direkt efter och det gav utslag.

Någon minut senare testade de igen. 
– Men så fick hon vänta några korta ögonblick och då var det noll. Det beror på att det är en fermenterad dryck och vi mäter alkoholen i munnen, avslutar Anders Schääf.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt