Den allra första prototypen av 1969 års Yenko Camaro ska säljas. Bilen har kvar både originalmotor och kaross. Nu ska en av världens dyraste Camaro få en ny ägare.
Den allra första prototypen av 1969 års Yenko Camaro ska säljas på auktion av Mecum. Bilen är mycket eftertraktad och väntas bli en av världens dyraste Camaros. Prototypen användes för att fastställa motor och specifikationer för de bilar som senare skulle byggas. Bilen är en av endast 201 Yenko Camaros som byggdes 1969. Och exemplaret är dessutom en av bara tio Yenko Camaros som målades i den exklusiva färgen Olympic Gold.
Bilen har fortfarande sin originalmotor, bakaxel, kaross och interiör. Under huven sitter en V8-motor med 425 hästkrafter. Men bilen har också en spännande racinghistoria. Dragracer-föraren Ed Hedrick testade prototypen för en artikel i Super Stock och Drag Illustrated 1969. Hedrick körde bilen genom sex pass på dragracingbanan. På 402 meter kom han upp i 183 km/h, och klarade sträckan som bäst på 11,94 sekunder. Nu ska den unika muskelbilen få en ny ägare. Och auktionen avslutas den 17 januari. Mecum avslöjar inte det förväntade priset. Men andra Yenko Camaro har sålts för sju miljoner kronor – och det här är en unik prototyp.






Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.















