Otrolig Rolls-Royce säljs i Sverige

En av världens mest exklusiva bilar finns just nu till salu i Sverige. Rolls-Roycen innehåller unika uppgraderingar från Mansory.

En av världens mest exklusiva sedaner går just nu att köpa i Sverige hos den svenska bilhandlaren S. Jönsson Bil. Det är en ombyggd Rolls-Royce Phantom V12 Extended Wheelbase från 2019 som kombinerar maximal komfort med kraftfull prestanda. Och det är minst sagt en bil som får en att tappa hakan.
– Det är svårt att säga exakt vad men… Den är jättespeciell, det är en väldigt unik bil, säger handlaren om lyxbilen.

Den bakhjulsdrivna lyxsedanen har en 6,75-liters V12-motor med dubbelturbo som levererar 571 hästkrafter och 900 Nm i vridmoment kan göra varje resa både mjuk och imponerande. Phantom-modellen sticker ut med sin förlängda hjulbas, vilket ger extra benutrymme i baksätet och skapar en ännu mer lyxig och rymlig kupé.

Foton: S. Jönsson Bil

Här finns massagestolar både fram och bak, avancerad ljudisolering, head-up-display och det spektakulära “Starlight Headliner”. Det är ett innertak med över 1 500 fiberoptiska stjärnor som ger känslan av en natt under klar himmel.

Tekniken i bilen är i absolut toppklass. Den är utrustad med “vanligare” funktioner som adaptiv farthållare men också night-vision med personigenkänning, 360-kamera, parkeringssensorer, trådlös laddning och mycket mer. Den smarta fjädringen läser av vägen med hjälp av kameror och anpassar sig automatiskt för en jämn och bekväm körning.

Foton: S. Jönsson Bil

Det som verkligen gör just denna Phantom unik är Mansory-uppgraderingen. Mansory är ett tyskt företag som specialiserar sig på att ge exklusiva bilar en personlig, ofta mer aggressiv design. På denna Phantom finns kolfiberdetaljer på stötfångare, diffuser, trösklar och spoilers, anpassade 24-tumsfälgar från Brixton Forged, Mansory-belysning och ett helt svart på svart-tema både invändigt och utvändigt.

Bilen har gått endast 2 105 mil och säljs nu direkt i Sverige. För den som vill äga ett rullande konstverk med både lyx och kraft är det här ett tillfälle som inte kommer ofta. Och den finns också att kika på i S.Jönssons bilhall. Prislappen är dock inte för alla. För den som har råd att färdas i riktig lyx så är det gäller det att öppna plånboken rejält och betala 5 195 000 kronor.

Foton: S. Jönsson Bil

LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt