En ytterst sällsynt Maserati ska säljas. Det finns bara finns 25 exemplar av sportbilen i världen och den kostar över 10 miljoner kronor. Och bilen har haft samma svenska ägare i 30 år.
– Det blir lite av en “unicorn” att ha i en exklusiv bilsamling, säger bilhandlaren Torbjörn Von Braun.
En av de mest eftertraktade italienska sportbilarna från 1960-talet har nu dykt upp på svenska marknaden. Det handlar om en Maserati Ghibli SS Spyder i perfekt skick. Endast 25 exemplar byggdes någonsin av SS-modellen, och det här är ett av dem. Och bilen? Den har varit svenskägd sedan 1990.
– Det är en välfungerande bil som man kan njuta av. Saker åldras oavsett om de står still eller används. Denna är värd att köra, precis som ägaren har gjort. Han har kört den ner i Europa vid ett tillfälle och kunnat njuta av den. Den går väldigt fint, säger handlaren Torbjörn Von Braun till Carup.
Utöver bilen i sig, har den också en intressant ägarhistorik. Under 1980-talet ägdes den av ett amerikanskt par som tog med den till International Maserati Meeting i Lake Tahoe 1985. Där utsågs bilen till Best of Show (bästa på showen) bland flera andra otroligt imponerande Maseratis. Fem år senare köptes bilen av en svensk samlare, som vårdade den under ytterligare fem år. Därefter har den haft samma svenska ägare i 30 år. Fram tills nu.



Det aktuella exemplaret är i enastående skick, med fullständig dokumentation och matchande chassi- och motornummer. Motorn har 320 hästkrafter, och karossen är lackerad i Argento Auteuil (metallic silver), som kombineras med en elegant och ursprunglig röd läderinredning. Och den klassiska färgkombinationen fångar Maseratis själ på ett unikt sätt.
– Det blir lite av en “unicorn” att ha i en exklusiv bilsamling, fortsatte Von Braun.
Totalt tillverkades 1 170 Maserati Ghibli mellan 1967 och 1973. 1 045 coupéer och 125 Spyder. Men endast 25 i den exklusiva SS-versionen. Kombinationen av sällsynthet, historik och skick gör därmed detta exemplar till ett en drömbil för många samlare och entusiaster världen över. Den drar till sig många blickar på Blocket.
– Det är relativt få bilar som har så låga produktionstal, sa Von Braun och fortsatte, SS-versionen är väldigt ovanlig.


Fakta Maserati Ghibli SS Spyder
Modell / Typ | Ghibli SS “Spyder” / Cabriolet |
Tillverkare | Maserati / karossdesign av Ghia (Giorgetto Giugiaro) |
Produktionsår | Sent 1960‑tal / tidigt 1970 (SS‑versionen från ca 1969) |
Antal byggda (Spyder / cabriolet variant) | Endast 25 exemplar (SS Spider) Wikipedia Vanliga Ghibli Spyder ‑ 125 enheter totalt. |
Kaross / konstruktion | Öppen kaross (spider / cabriolet) med avtagbart hårt tak. Chassi: rörstruktur med påsvetsad kaross. |
Motor | V8, DOHC, torrsump Volym ca 4,93 liter i SS‑versionen |
Effekt | Ca 320 hästkrafter vid ca 5 500 rpm |
Vr idmoment | Ca 480 Nm vid ca 4 000 rpm. |
Växellåda | 5‑växlad ZF manuell |
Chassi & fjädring | Främre: dubbel länkarmar, spindlar och spiralfjädrar Bakre: stel bakaxel med parabol- eller halvelliptiska bladfjädrar . |
Mått (ungefärligt) | Längd: cirka 4 690 mm. Bredd: ~1 790 mm Höjd: ~1 160 mm Hjulbas: ~2 550 mm |
Toppfart & acceleration | Toppfart: 282 km/h. 0–100 km/h: 6,0 sekunder. |

Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.