Stora luckan i svenska fartkamerasytemet. Flera grupper som fartkameran inte kan sätta fast. Kameran kan ha fångat en solklar fortkörning på bild – men det spelar ingen roll. Därför kan de inte straffas.
Idag är risken att åka fast i en fartkamera större än någonsin tidigare. Det finns runt 2 800 fartkameror i Sverige och senare i år kan det bli över 3 000. Kamerorna tar mellan 350 000 och 400 000 bilder om året, men det finns några grupper som inte kan sättas dit i en fartkamera. Dessa bilister kan fotas av flera fartkameror utan att behöva oroa sig för att straffas.
På ATK-sektionen i Kiruna sitter polisens utredare som sköter landets alla fartkameror. När en bild tas skickas den krypterad dit. Utredarna tittar först på vem som äger bilen och sedan jämför de fotografiet med körkortsregistret för att få fram en misstänkt fartsyndare. Men det är ofta som det inte går. Några bilder slängs också direkt i papperskrogen. Om du fotas av en kamera och inte har någon registerskylt i fronten är det omöjligt att identifiera föraren. På grund av detta klarar sig i stort sett alla tvåhjuliga fordon. Dessutom kan motorcyklisters hjälmar ställa till det vid identifiering. Alltså kör de flesta motorcyklisterna utan någon oro att tas fast av en fartkamera.

Det finns dock undantag. Nyligen kunde en 32-årig motorcyklist åtalas han efter att ha fångats av en fartkamera i 155 km/h på en 100-väg. Trots att motorcykeln inte hade någon registreringsskylt där framme kunde polisen knyta den 32-årige mannen till motorcykeln och därför har ärendet gått vidare till åtal.
Även utlandsregistrerade bilar går i princip alltid fria. Om de fotograferas i fartkamerorna slängs bilderna direkt utan utredning. Sverige har ett system där föraren, inte ägaren, bötfälls. Svenskar kan däremot få fortkörningsböter hemskickade från utlandet. De flesta EU-länder lägger ansvaret på fordonsägaren. När föraren inte går att identifiera eller nå faller hela ärendet.


Det finns dock en grupp som är helt “orörbara”. Det handlar om bilar med den blåa skylten, det vill säga de som har diplomatisk immunitet. Sverige får nämligen inte åtala eller bötfälla den typen av förare och de har därmed full immunitet mot böter även från fartkameror. Myndigheter kan göra ett formellt försök att markera, men längre än så kommer inte polisen. Utrikesdepartementet skickar ett brev till den berörda ambassaden där man informerar om händelsen och påminner om att personer som åtnjuter immunitet ändå förväntas följa svensk lag.
I några enstaka fall har även enäggstvillingar lyckats undvika straff genom att skylla på varandra. Går det inte att avgöra vem som körde, läggs allt ned. Du kan även klara dig genom att fälla ner solskyddet så att ansiktet inte syns. ATK-avdelningen kan däremot i så fall skicka ärendet vidare till lokal polis för vidare utredning. Du kan även undvika att få en böter ifall du kör en leasingbil.
– Om du har en bil som är bokad hos ett leasingbolag kan polisen inte göra något. De kan höra av sig till bolaget som i sin tur hyrt ut den till en firma, säger vår källa, säger Lis Marie Svonni, på polisens ATK-sektion i Kiruna.
Polisen kan också slippa undan böter ifall de fotograferas av en fartkamera. De har ett eget system för fartkameror. Om de är under utryckning och blir fotograferade måste de fylla i dokument och förklara situationen. Skulle de inte vara i utryckning kommer det att utredas av en speciell enhet inom internutredningarna.
LÄS MER:

William Karlsson är examinerad journalist och har bland annat arbetat på Sveriges Radio och Sörmlands Nyheter.





















