Okända lagen som kan ge böter när du spelar musik bilen. Då blir det 1000 kronor i böter.
– Man vill inte ha störande ljud där det är ett tätbebyggt område, säger trafikpolisen Anders Schääf.
Sedan den första juli 2021 kan polisen utfärda böter till bilar som spelar för hög musik. Den här så kallade Raggarlagen ska försöka komma åt störande element. Allra helst gäller det om nätterna, men om polisen tycker att det finns fog för saken kan det även göras om dagarna.
– Det var många i tätbebyggda områden som klagade. Man får inte störa folks nattsömn. Därför får man inte spela så det stör ens i sin egen bil, säger trafikpolisen Anders Schääf.
På många orter i landet klagas det mycket över bilar som körde runt om nätterna och spelade hög musik. På vissa platser kom det också rapporter om att bilar parkerat på parkeringsplatser när bostadshus för att sedan låta sin musik dåna över nejden.
– Därför gjorde man den här lagen och det är för att folk inte ska bli störda, det här gäller där det bor många människor, säger Anders Schääf.
Det har tidigare varit olagligt att spela för hög musik på allmän plats. Men sedan tre och ett halvt år är det inte längre tillåtet att spela för högt i den egna bilen, om det stör andra. Då kan polisen utfärda en bot på plats.
– Om du sedan parkerar bilen mitt ute på en åker och spelar så det dånar, då tror jag inte att någon kommer att bötfälla dig.
För att spela hög musik från bilen innebär förargelseväckande beteende. Det kan ge dig en böteslapp på 1000 kronor. Med det beloppet hoppas lagstiftarna att de ska avskräcka dem som funderar på att störa sina medmänniskor.

Onödigt buller med motordrivet fordon är också olagligt. Om polisen anser att din bil väsnas så att det stör andra blir det också böter på 1000 kronor. I detta räknas också om du varvar din bil så mycket att det räknas som störande.
– Man får inte väsnas så att det stör andra människor. Det är därför vi har lagar och de ska följas. Om det ringer människor som blir störda av bilar så kan vi åka ut och bötfälla dem som står bakom oljudet, säger Anders Schääf.
LÄS MER:

Andreas Jemn är journalist och författare.