Okänd räddare i nöden lurade parkeringsvakten. Så här undvek de onödiga böter. Här är de lagliga och olagliga knepen med p-skivor.
– Hej, jag såg en p-vakt som var på väg att ge dig böter. Så jag satte dit en p-skiva så att du slipper böter, skriver den anonyma räddaren.
Historien utspelar sig i Åkersberga utanför Stockholm. En ung kvinna hade parkerat vid centrum för att uträtta ärenden. Där får man parkera fritt i tre timmar med p-skiva. Därefter kostar det 15 kronor i timmen.
– Tack du snälla person som gjorde så att vår dotter slapp böter, skriver mamman på sociala medier.
I det här fallet slapp den unga kvinnan parkeringsböter. Frågan är om det är tillåtet att ha p-skivan på vindrutans utsida.
– Så här säger trafikförordningen, det vill säga p-skivan ska placeras i fordonet om det är möjligt, vilket jag tolkar som inte på vindrutans utsida, säger Louise Bill, vd för Svepark, parkeringsbolagens branschorganisation.


Lagen verkar ändå ge dig rätt att sätta p-skivan på utsidan. Om du tappat bort nyckeln eller råkat ut för något annat oförutsett. Då borde det fungera att placera den fastklämd av vindrutetorkaren. Så här står det i trafikförordningen:
– Skivan ska placeras framtill i eller, om detta inte är möjligt, på fordonet med tidsangivelsen väl synlig och läsbar utifrån. Parkeringsskiva eller motsvarande behöver inte användas om fordonet endast är parkerad under tid då tidsbegränsningen inte råder. Förordning (2017:921).
Ställa p-skivan på närmsta hel- eller halvtimme
Du får också ställa in p-skivan på närmast följande hel- eller halvtimme. Det betyder att om du kommer 10.01 eller 10.25 så ställer du ändå in den på 10.30. Kommer du 10.35 ställer du den på klockan 11. Många känner inte till denna regel, men det är till och med tydligt angivet i trafikförordningen.
Använda en papperslapp
Många tror att det blir böter om du inte har en p-skiva. Men enligt trafikförordningen räcker det med liknande, till exempel en handskriven lapp. Däremot ska du akta dig för att ha flera skivor i rutan. Det kan ge dig böter. Det drabbade nyligen en bilägare. Hen hade två skivor i framrutan, men hade bara skruvat fram den ena.
– Ja, det är faktiskt så att du får böter om det ligger en p-skiva med fel tid, även om du har ställt in rätt på den andra. Detta finns prövat i domstol och man får bara ha en enda p-skiva i rutan, säger parkeringsexperten Stefan Wahlberg.
Du får bara ha en p-skiva synlig i vindrutan.
En bilägare fick tidigare i år böter trots att han ställt in p-skivan helt rätt. Anledningen var att han hade två skivor i framrutan. Och den andra hade han inte ställt in tiden på.
– Ja, det är faktiskt så att du får böter om det ligger en p-skiva med fel tid, även om du har ställt in rätt på den andra. Detta finns prövat i domstol och man får bara ha en enda p-skiva i rutan, säger parkeringsexperten Stefan Wahlberg.
Flytta fram p-skivan
Många förlänger parkeringstiden med att flytta fram p-skivan. Det här är en myt och det fungerar inte. Parkeringsvakterna har stenkoll och du löper stor risk att få böter.
– Denna har ju lösts av att parkeringsvakterna ibland antecknar hur ventilerna på bilens hjul står, så kallad ventilkontroll. Det vill säga den som står parkerad utan att flytta på bilen under två perioder men ändringar på p-skivan har brutit mot gällande villkor och detta kan bevisas med ventilkontroll, säger Stefan Wahlberg.

Flytta bilen
Ett annat vanligt “fusk” är att bilägaren flyttar bilen till en närliggande parkeringsplats. På det sättet hoppas de kunna dubblera sin parkeringstid. Men det är inte säkert att du klarar dig från böter.
– Det som är avgörande är att det utgör två olika parkeringstillfällen. För varje parkeringstillfälle har du rätt att stå under den tidsperiod som villkoren anger med P-skiva. Spontant skulle jag säga att det inte spelar någon roll om det är i en eller två olika parkeringsrutor, säger Stefan Wahlberg.
Ställa P-skivan före begränsade parkeringstiden börjar gälla.
I våras berättade vi på Carup.se om Bert Ola Jönsson från Tjörnarp. Han åkte till banken i Höör en morgon i maj. Där råder fri parkering i två timmar, Bert Ola behövde inte ens en timme. Ändå fick han böter.
– Jag parkerade klockan halv nio vid torget. Där gäller parkering med skiva mellan nio och 18 på vardagar, i övrigt är det fri parkering. Jag ställde p-skivan på den tiden jag kom. När jag sedan kom ut från banken hade en vakt gett alla bilarna, även min, böter, säger han
Experten Stefan Wahlberg svarar:
– Det är alltså inte förbjudet att ha p-skiva på tider då det råder fri parkering. Och p-skivan visar ju enbart en sak: när fordonet parkeras. Så länge tiden inte gick över de två timmarna , så har han således enbart följt de villkor som gäller på platsen. Han kan alltså inte straffas för att han, korrekt, har satt p-skivan på den tid då han parkerade.
Så säger lagen om p-skivor
2. Om en parkeringsbiljett eller motsvarande används, ska den placeras framtill i eller, om detta inte är möjligt, på fordonet. Detta gäller oavsett om avgift ska betalas för parkeringen eller inte. Tidsangivelser eller andra uppgifter om att villkoren för parkeringen är uppfyllda ska vara väl synliga och läsbara utifrån.
3. Om en parkeringsskiva eller motsvarande används, ska tiden på denna ställas in på den närmast följande halvtimmen räknat från den tidpunkt då uppställningen påbörjades. Parkeras fordonet innan en tidsbegränsning börjar, ska klockslaget för tidsbegränsningens början ställas in om fordonet ska stå kvar efter denna tidpunkt. Skivan ska placeras framtill i eller, om detta inte är möjligt, på fordonet med tidsangivelsen väl synlig och läsbar utifrån. Parkeringsskiva eller motsvarande behöver inte användas om fordonet endast är parkerat under tid då tidsbegränsning inte råder. Förordning (2017:921).
LÄS MER:

Andreas Jemn är journalist och författare.