Ödesmötet som kan riva upp motorförbudet

Om en vecka möts bilindustrin och EU i ett ödesmöte. Kröver att förbudet mot bensin- och diesel rivs upp.
– Att uppnå de strikta CO2-målen för bilar och lätta transportfordon 2030 och 2035 är, i dagens värld, helt enkelt inte längre genomförbart, säger Ola Källenius, chef för Mercedes och bilindustriföreningen ACEA.

Året 2035 var tänkt att bli en milstolpe i den europeiska historien. Då träder förbudet mot att sälja nya bensin och dieselbilar inom unionen i kraft. Nu verkar starka krafter i Europa för att riva upp beslutet. Bilbranschen säger sig inte vara redo.

Den tolfte september kommer EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen att möta ACEA, som är de europeiska biltillverkarnas branschorganisation för ett särskilt möte. Många tror att ACEA då kommer att föra fram sina krav på att bryta upp förbudet. Ordförande Ola Källenius gick nyligen ut med det i ett brev. De vill tillåta fler tekniker än bara elbilar.

Den tolfte september hålls ett möte mellan EU-kommissonens ordförande Ursula von der Leyen och Ola Källenius, chef för Mercedes och ACEA.

– Teknologineutralitet bör vara det grundläggande regleringsprincipen – vilket säkerställer att alla teknologier kan bidra till avkarboniseringen. Elbilar kommer att leda utvecklingen, men det måste också finnas utrymme för (ladd-)hybrider, räckviddsförlängare, mycket effektiva förbränningsmotorer, vätgas och avkarboniserade bränslen, säger Ola Källenius i ett öppet brev från ACEA till EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen.

Nu har ACEA en trumf på hand. Nederländernas statistikbyrå CBS har släppt rykande färska siffror. Enligt dem så minskar antalet NOx-partiklar av sig själv. CBS jämför med år 2005 som också är EU:s riktmärke för att jämföra utsläpp.

Det året släpptes den nederländska transportsektorn ut 205 miljoner kilo NOx-partiklar. Efter den senaste mätningen visar det sig att det minskat till 78.5 miljoner på tjugo år. Anledningarna kan man spekulera kring, men dagens bilar har blivit bättre. Och då ska vi även ha med i beräkningarna att 75 procent av landets fordonsflotta ännu inte är elektrifierad.

Samtidigt är det flera europeiska bilmärken som gett upp sina helelektriska planer. Volvo gjorde det förra året och nyligen kom Opel ut  med nyheten att de skjuter upp sina planer. Opel hade tänkt vara helelektriska från 2028.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt