BMW kommer med ett nytt överraskande patent. Med en ny teknik ska tillverkaren få elbilar och hybrider att brumma utan högtalare.
Under de senaste åren har biltillverkare utrustat sina elbilar och hybrider med högtalare som avger varningsljud för att uppmärksamma andra trafikanter om bilens närvaro. Faktum är att vissa av dessa ljud är obligatoriska enligt lagkrav, och en del tillverkare har till och med tvingats återkalla sina elbilar eftersom varningsljuden inte varit tillräckligt höga.
Men några som inte verkar helt förtjusta i dessa högtalare är ingenjörerna hos BMW. De har nu tagit patent på ett nytt system som ska få elbilar och hybrider att brumma utan att det krävs några högtalare. I sin patentansökan hävdar BMW att de nuvarande högtalarna tar upp onödig plats och bidrar med extra vikt, något som den nya tekniken inte alls gör, enligt tillverkaren.
– Detta kräver ett stort antal högtalare för att generera riktade ljudsignaler inuti och utanför fordonet, skriver BMW i sin patentansökan.


I stället för att använda högtalare vill BMW att varningsljudet ska komma direkt från bilens elektriska motorer. Dessa motorer finns redan i fordonet och används bland annat för att driva tillbehör som vindrutetorkare, fönsterhissar och baklucka. Med BMW:s nya teknik ska dessa motorer nu även kunna producera ljud.
– Installationen av specialanordnade högtalare elimineras, vilket möjliggör en platsbesparande fordonsdesign, skriver BMW.
I patentet föreslår BMW att motorerna ska ge ifrån sig ett pulserande ljud tillsammans för att kunna få fram olika komplicerade toner. BMW menar dessutom att om en elbil har två motorer så ska den ena kunna leverera ett ljud medan den andra driver elbilen vid lägre hastigheter, rapporterar Carbuzz.
– Ljudsignalen avges således, i synnerhet, med hjälp av en elmotor nära den bestämda platsen, så att ljudsignalen är hörbar på den bestämda platsen, skriver tillverkaren.
Det är tydligt att BMW hoppas kunna frigöra mer utrymme med hjälp av tekniken. Samtidigt går det att ifrågasätta om det verkligen är så smart eftersom man kommer tvingas göra att elmotorer helt plötsligt får fler uppgifter än tidigare. Men om BMW:s ingenjörer lyckas ta fram en enkel och effektiv lösning som får motorerna att generera varningsljud utan några negativa konsekvenser, kan detta bli en mycket användbar teknik.
LÄS MER:

William Karlsson är examinerad journalist och har bland annat arbetat på Sveriges Radio och Sörmlands Nyheter.