Lidl vill utmana Biltema. I somras sålde matbutiken ett “bilslem” som orsakade hysteri i Finland. Och snart landar den virala bilprodukten i Sverige – men räkna med att den försvinner snabbt.
Ett slemmigt rengöringsmedel skapade hysteri i somras i Finland. Den kladdiga gelen ser kanske inte mycket ut för världen, men i sociala medier hyllas den som ett “lifehack” för att snabbt få bort damm, hår och smulor från bilens trånga utrymmen.
Produkten används även på tangentbord, fjärrkontroller och barnens leksaker – vissa har till och med köpt extra klumpar enbart för barnen.
– En slemmig vän som doftar lavendel, skrev en finsk användare på Linkedin, och vips spreds hypen över landet. Hyllorna gapade snabbt tomma.
Nu får svenska bilägare chansen att testa samma virala produkt. Men först har Lidl andra planer på gång. Kedjan har börjat utmana Biltema på hemmaplan och tar hjälp av Arnold Schwarzenegger för att locka kunder till sitt varumärke Parkside, som säljer allt från verktyg till bilprylar.
– Från Terminator till Motivator: samarbetet med Parkside är som gjort för mig. Inget gör-det-själv-projekt är för komplicerat, ingen utmaning är för stor – du måste bara vilja det och tro på dig själv, säger Arnold Schwarzenegger.
I kampanjen ”Du fixar det!” syns även skådespelaren Ralf Moelle, filmerna lanseras både på TV och i sociala medier. Samtidigt stärker Lidl sin position inom bilsegmentet, där högtryckstvättar och annat verktygsrelaterat redan har fått goda omdömen i tester. Lidl verkar ha siktet inställt på Biltema, även om sortimentet i mittenhyllorna inte kan mäta sig med Biltema.
Och nu kommer alltså sommarens hajpade bilslem tillbaka. Lidl har bekräftat för Carup att produkten redan såldes en kort period i början av juli och i slutet av september återvänder den till svenska hyllor. Men räkna med att den kan ta slut snabbt även här – precis som i Finland.
– Artikeln var i försäljning vecka 28 samt så kommer den igen vecka 40, skriver Ingrid på Lidls pressavdelning.
LÄS MER:

Kevin Neemé har dubbla kandidatexamina i journalistik samt medie- och kommunikationsvetenskap från Umeå universitet. Han har bland annat arbetat som reporter på Sveriges Radio och sportjournalist, bland annat på VLT och Örnsköldsvik Allehanda.