Norska polisens Bugatti-kupp orsakar hysteri

Ett videoklipp från norska polisen har setts av miljontals och väcker reaktioner världen över. Två poliser syns kliva in i en Bugatti Chiron. Men det hela är en PR-kupp orkestrerad med AI.
– Man ska inte tro på allt man ser på nätet och i sociala medier, säger Sølve Steffensen Bendiksen, polis i Sør-Vest politidistrikt

Klippet som delats på TikTok, Facebook och Instagram har visats över 11 miljoner gånger och väckt både fascination men också frågor om polisens resursfördelning. På klippet ser man två norska poliser hoppa in i en Bugatti Chiron. En hyperbil som är så långt ifrån en polisbil man kan komma – och som kostar runt 30 miljoner kronor i grundpris.
– Ja, det är detta skattepengarna går till, skriver polisen i inlägget som delats.

I verkligheten var det dock ingen superbil som användes. Poliserna satte sig i en Volvo V90 Cross Country som med hjälp av AI och redigeringsprogram förvandlades till en Bugatti. Stuntet gjordes för att lyfta ett viktigt budskap: att inte tro på allt man ser på nätet, särskilt när artificiell intelligens allt oftare används i manipulerade bilder och videoklipp.

Detta var originalbilden som norska polisen utgick ifrån. Genom att manipulera bilden och ersätta Volvon med en Bugatti vill de sätta ljuset på att saker lätt kan manipuleras med AI.

– Responsen har varit extrem. Något vi naturligtvis är väldigt nöjda med. Det betyder att många har tagit till sig vårt budskap om att man inte ska tro på allt man ser på nätet och i sociala medier, säger Sølve Steffensen Bendiksen, polis i Sør-Vest politidistrikt till TV2.

Idén till klippet inspirerades av tysk polis men norska satsningen på sociala medier har lyckats nå fler och få stort genomslag. Polisens “nätpatrull” satsar särskilt på att nå unga med närmare 600 000 följare på TikTok, medan Facebook lockar en något äldre publik.

Alla har inte förstått att det rör sig om ett skämt. Vissa kommenterade att det verkade märkligt att polisen skulle lägga pengar på en superbil. Men de flesta har insett att det är ett humoristiskt sätt att sprida ett viktigt budskap.

Och någon riktig Bugatti i norsk polisuniform lär det aldrig bli.
– Jag kan nästan garantera att vi aldrig får se det. Både med tanke på pris, driftskostnader och att bilen troligen hade gått sönder i mötet med första fartguppet, säger Bendiksen.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt