Norges regering vill stoppa kinesiska elbussar: ”Sårbart”

Elektriska bussar från Kina stoppas i Norge. I stället ersätts de av dieselbussar.
– Det är för sårbart, säger norska transportministern Jon-Ivar Nygård. 

Det norska transportföretaget Ruter äger totalt 1 401 bussar som körs i Norge. 305 av dem är elektriska bussar från Kina. Förra året utfördes tester på de kinesiska bussarna som visade att flera hade ett dolt SIM-kort, som i teorin gör att tillverkaren fortfarande kan kontrollera bussarna. Kinesiska Yutong som tillverkat flera av bussarna har avvisat uppgifterna, men nu väljer den norska regeringen att agera. 

I Norge införs nya åtgärder för att begränsa inköp av bussar från länder som landet inte har säkerhetspolitiska avtal med. Ett av dessa är Kina, uppger Aftenposten.
– I en värld med allt mer spänningar är det avgörande att vi vidtar åtgärder som skyddar nationella säkerhetsintressen. Bussar är viktiga för våra dagliga resor, men också för civila och militära behov i kriser och krig. Därför är det viktigt att vi inte blir alltför beroende av en leverantör eller ett land när det gäller busstransporter, säger den norske transportministern Jon-Ivar Nygård.

Förra året visade en norsk studie allvarliga säkerhetsproblem med kinesiska elbussar.

Den norska regeringen föreslår nu att transportföretagen ska köpa dieselbussar om det blir för svårt att hitta elbussar från västerländska tillverkare. 
– Regeringen är fast besluten att säkerställa att vi har en motståndskraftig transportsektor som bidrar till Norges samlade försvarsförmåga. Vi har därför inkluderat detta som ett separat mål i den nya nationella transportplanen för perioden 2029–2040. De förslag till åtgärder som nu går ut på remiss bygger vidare på detta mål, säger Jon-Ivar Nygård. 

På Carup har vi tidigare rapporterat om hur den norska säkerhetsmyndigheten varnat för kinesiska bussar.
– Det är problematiskt att vi matar “draken”, säger säkerhetsexperten Ståle Ulriksen.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt