Sjuksköterska kremerad till döds i sin Tesla Cybertruck. Nu stäms Tesla av familjen.
— Elon Musk, bygg bilar så att jag slipper stå i den här rättssalen, säger advokat Scott West till The Independent.
Michael Sheehan, 48, köpte sin Tesla Cybertruck i Houston i slutet av april förra året. Priset var en miljon kronor och i 102 dagar var han uppspelt över sin bil. Tidigt på morgonen den femte augusti förra året var Michael på väg hem. Han arbetade som sjuksköterska och var van vid att köra tidigt i ottan.
Klockan var ungefär fyra och solen hade ännu inte gått upp. Ringleden runt Houston låg alldeles öde och han skulle snart vara hemma. Då körde han av vägen. Ingen vet varför, men Michael kraschade rakt in i ett betongfundament. Cybertruckens batteri drabbades av termisk rusning och elektriciteten slogs av i hela bilen.

Alla Teslor har elektriska dörrar som bara kan öppnas om systemet fungerar. Därför kunde han inte ta sig ut. Samtidigt började det brinna. Händelseförloppet var snabbt och elbilsbatteriet rusade upp i 1500 grader.
– Alla religioner har sin berättelse om hur helvetet ser ut. Gemensamt för dem alla är att man brinner upp. Det är ett fruktansvärt sätt att dö på. Om du någonsin har besökt en avdelning för brännskadade på ett sjukhus kan du få en uppfattning, säger Scott West till The Independent.

Räddningspersonalen kom till platsen efter bara några minuter. Det fanns inget hopp för Michael Sheehan. När de till slut lyckades släcka elden och få ut kvarlevorna möttes personalen av en fruktansvärd syn.
Det enda som fanns kvar av Michael var hans skelett. Värmen hade gjort så han krympte 2,5 centimeter och det var vad hans familj fick att begrava. Nu stämmer de Elon Musk och Tesla för att bygga bilar som inte är säkra.
– Det är orimligt att inte dörrhandtagen fungerar i en nödsituation, står det i stämningsansökan.
Scott West är inte bara advokat. Han är också utbildad ingenjör inom industridesign. Därför har han också skrivit i stämningen att Tesla valt att sätta estetik före säkerhet. De har också medvetet valt batterier som brinner snabbare vid en olycka.
– Tesla borde ha tydliga rutiner för vad som kan hända vid en olycka. Bilägarna borde få utbildning i hur de ska göra om det börjar brinna, säger Scott West.
Tre månader efter Michael Sheehans dödsolycka inträffade en ny. Den här gången var det fyra studenter som körde utanför Piedmont i Kalifornien. De kolliderade och bilen började brinna. En av dem kunde räddas. Medan de övriga tre brändes till döds.
LÄS MER:

Andreas Jemn är journalist och författare.