Linn drar Transportstyrelsen till domstol. PEth-rebellen vägrar ge sig.
– Jag hoppas att domstolarna lyssnar på mig den här gången – och att jag äntligen kan få ett värdigt avslut på den här historien, säger Linn Gustafsson.
Förra året briserade en jätteskandal i Sverige. När ambulanssjuksköterskan Linn Gustafsson från Karlstad förlorade jobbet och körkortet efter PEth-tester. Istället för att dra en filt över huvudet och skämmas gick Linn till tidningarna.
Effekten blev enorm. Efter detta trädde mängder med drabbade fram. Alla hade förlorat körkortet efter PEth-tester. I Linns fall handlade det om två tester. Ett taget efter en helgfest med kompisarna. Och det andra direkt efter en skidresa.
– Det var så enormt förödmjukande. Mitt under semestern får jag hem ett brev från en myndighet som påstår att jag är en missbrukare och drar in mitt körkort, utan att någonsin ha träffat mig. Jag var i chock, sa Linn Gustafsson då.

Testerna har kritiserats av experter
Kritiker av PEth-tester menar att de bara visar att en person nyligen druckit alkohol. Däremot är det inget instrument som kan avslöja långvarigt och skadligt missbruk. Efter en lång debatt som slutade med ett slutet samtal mellan Transportstyrelsens generaldirektör Jonas Bjelfvenstam och infrastrukturminister Andreas Carlsson.
Efter det rev Transportstyrelsen upp sina gamla regler. Det skulle inte längre räcka med PEth-tester för att dra in ett körkort av medicinska skäl. Nu har reglerna gjorts om och kräver omfattande utredningar. Linn Gustafsson fick tillbaka sitt körkort. Men i Transportstyrelsens register finns fortfarande ett läkarintyg där det står att hon har alkoholproblem.
– Jag har förståelse för att de känner sig förorättade, eller att de skulle önska en ursäkt. Men vi gör vårt jobb som myndighet. Vi följer de regler och tillämpning i domstolarna som gäller vid det tillfället. Vi arbetar på ett rättssäkert sätt även om det inte kan upplevas så i det enskilda fallet, säger Katarina Norén, enhetschef på Transportstyrelsen till tidningen.
Nu får Linn Gustafsson hjälp av Centrum för Rättvisa med att dra Transportstyrelsen till domstol. Där ska de försöka få hennes stämpel som alkoholist upphävd.
– När det nu står klart att myndighetens beslut var grundlösa är det självklart att de drabbade måste få upprättelse, sa Fredrik Bäärnhielm Thorslund, jurist på Centrum för rättvisa och ombud för Linn Gustafsson, i samband med att begäran lämnades in.
Linn Gustavsson har berättat för Carup att hon trots återfått körkort inte lyckats få ett jobb som ambulanssjuksköterska i Karlstad.
– Det har varit min dröm, nu jobbar jag vidare på akuten, säger hon.
LÄS MER:

Andreas Jemn är journalist och författare.




















