Redo för racing? Lamborghinis nya version av Temerario är här – och denna version är helt utan el. Modellen är också den första tävlingsbilen som Lamborghini har designat helt själva, och de håller inte tillbaka.
Nya Lamborghini Temerario GT3 är en tävlingsbil som enbart drivs av bensin – helt utan eldrift. Modellen bygger på vägmodellen Lamborghini Temerario, som har en hybridmotor med både bensin- och elmotor. Men eftersom hybridteknik inte är tillåten i GT3-klassen, har Lamborghini plockat bort elmotorerna och all tillhörande elektronik. Denna icke-hybrid är därmed en helt renodlad racingbil utan några elektriska hjälpmedel.
GT3 är en internationell tävlingsklass för sportbilar, och den är en av de mest populära klasserna i världen. Temerario GT3 är byggd för att följa GT3-reglerna. Därför har Lamborghini tagit bort den elektriska delen från gatbilens drivlina. Även om GT3-versionen har samma grundmotor – en V8 – som vägmodellen, har den anpassats för racing. Bland annat har den fått mindre turboaggregat, ett omgjort luftintag och motoreffekten har sänkts.


Temerario GT3 har ärvt mycket från vägversionen, bland annat 4,0-liters twin-turbo V8-motorn, som redan från början utvecklats med racing i åtanke. För att uppfylla reglerna inom GT3-klassen har motorn modifierats med bland annat mindre turboaggregat, en ny luftbox och en sänkt effekt. Från vägversionens 800 hästkrafter har man gått ner till 550 hk, detta är för att matcha balansreglerna och ge rättvisa tävlingsförhållanden.
Motorn varvar fortfarande högt, upp till 10 000 varv per minut. Lamborghini har också satt på ett specialbyggt avgassystem från Capristo – ett ljud man inte har något emot att höra. Bilen ser också riktigt bra ut utseendemässigt, inte minst i den fina “tricolore-färgen”, alltså den italienska flaggans tre färger. Karossen är gjord i kolfiberkomposit för att hålla nere vikten. Exakt vikt har Lamborghini inte gått ut med, men den påverkas av balansreglerna. Eftersom bilen saknar hybridteknik, kan man konstatera att den blir betydligt lättare än vägversionen.

Mycket hänger på bakvingen på Temerario GT3. Utan en rätt utformad bakvinge fungerar bilen inte optimalt i tävling, alltså helt avgörande i GT3-världen. Föregångaren, Huracán GT3, vann 96 mästerskap världen över under sin livstid.
– Temerario GT3 är den första tävlingsversionen i Temerario-projektet och visar tydligt Lamborghinis starka tro på motorsport som ett viktigt verktyg för att lyfta våra gatbilar, säger Laborghinis vd Stephan Winkelmann.
Teknikchefen Rouven Mohr är säker på att bilen kommer vara snabb direkt – och lätt att köra. Precis som gatversionen.
– Vi är övertygade om att den kommer vara konkurrenskraftig på varvtider, samtidigt som den är skön att köra i många olika väder- och ljusförhållanden, både natt och regn, säger han.
Med Temerario GT3 kliver Lamborghini in i en ny era – med ny dubbelturbo V8, ny aerodynamik, lägre vikt och utan någon form av eldrift. Med sitt brutala ljud visar Temerario GT3 än en gång att man inte måste ha el. Hur bra den blir på banan återstår att se – men med tanke på att föregångaren kammade hem hela 96 mästerskap, så finns det gott om potential… och press.
LÄS MER:

Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.