Läcka avslöjar galna priset på ny super-Mustang

Mustang som du aldrig sett den förut. 815 hästkrafter, jättespoiler och snabbare än nästan allt annat. Nu vet vi vad den kostar.

Ford Mustang är en av de mest ikoniska muskelbilarna. Och nu kommer den i sin extremaste version någonsin. Ford Mustang GTD presenterades 2023 och är byggd för att utmana de snabbaste sportbilarna. Under huven sitter en V8 som lämnar hela 815 hästkrafter. Chassiet är utvecklat för tävlingsbanan och en gigantisk spoiler bidrar till väghållningen.

Mustang GTD är den första amerikanska bilmodellen som tagit sig runt anrika racerbanan Nürburgring under sju minuter. Det gör också modellen till den femte snabbaste serietillverkade bilen på banan någonsin, endast slagen av namnkunniga sportbilar som Porsche 911 GT3 RS och Mercedes-AMG GT Black Series.

Priset avslöjat av vindrute-stickern i USA.

Och nu vet vi vad den kostar. En läckt prislapp avslöjar att grundpriset för Ford Mustang GTD är drygt 3,3 miljoner kronor. Köparen som avslöjade siffran har  dessutom extrautrustat sin bil med bland annat kolfibertak vilket ytterligare adderar till prislappen. Det är ännu inte klart om Mustang GTD kommer att godkännas för vägtrafik i Europa.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt