Bilvärme används ofta fel. Felaktig inställning gör bilen kall längre – helt i onödan. Här är missarna du ska undvika.
Snön ställer till kaos över hela landet. I veckan drabbades Göteborg särskilt hårt – kollektivtrafiken ställdes in och skolor stängdes ner. Och det är inte över än. Ännu mer snö och isande kyla är på ingång på flera ställen i Sverige, varnar SMHI. Vintern gör bilkörning mindre bekväm. Men trots det gör många bilförare misstag som leder till kyliga bilar onödigt länge.
Många bilförare ställer värmen på låg nivå när de startar bilen. Somliga stänger av den helt. Men genom att ställa in knapparna rätt direkt sprids värmen snabbare i bilen, och du slipper en kall bil under onödigt långa perioder. Nu har AD delat vanliga missar i kylan, samt en plan i fyra steg för att få bilen varm snabbast möjligt, utan att slösa bränsle och öka utsläppen i onödan.

Vanliga misstag i kylan
Många tror att bilen blir varm snabbare om man låter den stå på tomgång. Men det stämmer inte. AD rekommenderar att du inte låter motorn gå i onödan när det är kallt ute. Kortvarig tomgång är inte farlig, men om bilen står stilla länge med motorn igång kan det vara mer skadligt än att köra iväg lugnt direkt.
Att låta bilen stå på tomgång för att värma upp den är inte bra. Kall motorolja är tjockare och smörjer sämre, vilket ökar slitaget på motordelar. Förbränningen fungerar också sämre vid kall motor, vilket gör att utsläppen blir mycket högre än nödvändigt. Katalysatorn hinner inte heller börja rena avgaserna förrän motorn är varm, vilket gör utsläppen ännu värre vid kallstart.
Slutligen ökar bränsleförbrukningen, eftersom motorn behöver mer bränsle för att starta och värmas upp. Avgaser från en kall motor är extra förorenande. Motorn bränner inte bränslet optimalt, katalysatorn hinner inte rena avgaserna ordentligt, och motorn har högre friktion. Det är inte bara dåligt för dig när du står och skrapar rutor. Det skadar också miljön.
Missarna som ger dig isiga rutor – helt i onödan
Sätter inte temperaturen på maxvärme
Inte halvvägs – hela vägen. Motorn blir inte varm snabbare, men den värme som finns utnyttjas direkt till fullo.
Drar på fläkten för fullt direkt
Många sätter på värmen, fläkten och defrostern på max direkt när de sätter sig i bilen. Men då kan bilen faktiskt värmas upp långsammare. Vänta istället en minut innan du slår på defrostern. Då hinner motorn bli lite varm först. Att vrida upp klimatanläggningen på högsta temperatur ger oftast inte snabbare värme än att ställa den på den temperatur du vill ha. Moderna bilar har klimatautomatik som själv optimerar uppvärmningen, utan att du behöver maxa värmen.
Missar luftkonditionering på vintern
Det är en vanlig miss att tror att luftkonditionering inte behövs på vintern. Men det gör den. Luftkonditioneringen avfuktar luften i din bil. Det leder till mindre imma, som annars kan frysa till is på rutornas insida. Om du stänger av AC:n får du mer fukt inne i bilen och större problem med invändig is på rutorna. Låt därför AC:n vara på under vintern.
Lämnar kvar snö och blöta mattor
När det är snö och slask ute följer det ofta med snö in i bilen. Snön smälter och blir vatten på golvmattorna. Försök att hälla ut vattnet och snön så gott det går. Då blir det mindre fukt i bilen, vilket minskar risken för is och imma på rutorna på insidan. Det gör det lättare att få bra sikt när du ska köra iväg.
Använd ljummet vatten – ha en ren isskrapa
När det är riktigt kallt kan det vara svårt att få bort isen från bilen. Ett knep är att använda ljummet vatten i en sprayflaska eller i en hink med en trasa. Spreja eller torka på rutorna innan du skrapar, så lossnar isen lättare. Men använd inte för varmt vatten, då riskerar rutorna att spricka.
Låser in snöborsten i bilen
När det har snöat mycket är det smart att förvara snöborsten utanför bilen. Då slipper du få in snö i bilen när du öppnar dörren för att ta fram borsten. Kom också ihåg att borsta bort snön från taket, även om det kan vara besvärligt – särskilt på höga SUV-bilar.
Försöker överlista bilens automatik
Moderna bilar har avancerade klimatsystem med temperatursensorer i kupén. Bilens dator är ofta mycket bra på att fördela luften rätt. Men ändå vill många bilägare styra fläkten själva, sätta på maxvärme och bestämma vart luften ska gå. Ibland kan det vara nödvändigt, men oftast blir klimatet i bilen sämre om du inte litar på klimatautomatiken.


Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.















