Mackdöden slår till på nytt. En klassisk bensinmack håller på att rivas. Jämnas med marken efter att ha betjänat bilister sedan 1964.
Nu rivs den klassiska macken. En epok går i graven medan grävskoporna jämnar platsen med marken. En och annan äldre minns faktiskt när det begav sig. I början av 1960-talet blomstrade Hässelby gård.
– Även om vi fick förlängt hyresavtal skulle investeringarna för att öppna igen och driva stationen på ett hållbart sätt bli alldeles för stora för oss. Vi kommer inte öppna igen här, säger Ingos kommunikationschef Maya Johansson till Mitti.
Från början var det en BP-mack. Den slog upp portarna 1964 och blev ett nav i hela området. På den tiden var Hässelby Gård en plats man ville flytta till. Sverige stod mitt i folkhemsbygget. Många minns fortfarande det gamla Fattigsverige.

Macken markerade den nya tiden
Man ville lämna armodet bakom sig och flytta till moderna och bekväma lägenheter. Hässelby gård började byggas i början av 1950-talet just för det syftet. Macken var en av de viktiga samhällsfunktionerna som gjorde bilismen möjlig för arbetarfamiljerna som flyttade in.
Den har legat längs Maltesholmsvägen i 60 år innan Ingo bommade igen. Lågpriskedjan drev macken de sista åren men tyckte att det blev för dyrt. En gång i tiden var det en stor bensinmack. Det fanns verkstad och biltvätt. En butik med reservdelar och tidningar. Med åren bytte man ägare och Statoil tog över från BP i början av 2000-talet. Precis som de gjorde på många andra platser i landet.
Stängde butiken
Statoil stängde igen butiken 2010 och några år senare sålde man den till Ingo som drev macken fram till 2024. Då hade kommunen egentligen tänkt bygga bostäder på platsen. Men projektet fastnade i byråkratins kvarnar. Ingo fick fortsätta driva vidare macken under några år medan politikerna grubblade över vad de skulle göra med platsen. Men bensinkedjan valde att bomma igen.
– Området planeras fortsatt att exploateras med bostäder, men området kan komma att användas för tillfälliga verksamheter i väntan på att detaljplanearbetet kan fortsätta. Men där är inget bestämt ännu, säger Hendrik Bergstén, projektkommunikatör på exploateringskontoret.
Macken har legat på Maltesholmsvägen som anlades i början av 1950-talet för att binda samman de nya miljonprojekten med världen. Nu förlorar de sin bensinmack. Allt som Maltesholmsvägen har kvar är en laddstation för elbilar.
Mackdöden breder ut sig över Sverige. Branschorganisationen Svenska servicestationer tror att 1000 bensinmackar kommer att lägga ner under en tioårsperiod.
– Vi har gjort en beräkning utifrån lönsamhet och den omställning till elektricitet som är på väg och det visar inga positiva siffror, säger Robert Dimmlich, vd för Sveriges Servicestationer.
Mackdöden i siffror:
- Långt över 5 000 mackar har försvunnit
- Antalet drivmedelsstationer i Stockholms stad och landet i övrigt minskar stadigt.
- Sedan 1980-talet har antalet i Sverige närmast halverats, och i Stockholms stad finns bara drygt 70 kvar. Men bara 30–50 bedöms behövas på sikt, enligt miljöförvaltningen.
- Enligt Dagens Nyheter fanns det år 1968 så många som 8 927 rena bensinstationer i Sverige – hösten 2023 hade antalet sjunkit till 2 641
Fakta: Mitti Stockholm

Andreas Jemn är journalist och författare.




















