Kalabalik på biljättens möte: ”Vad gör han här?”

Krisdrabbade biljätten Nissans årsstämma blev stormigt. Aktieägarna var rasande på avsatta vd:n efter förlusten på 50 miljarder kronor.
– Vad gör han ens här om han inte har något att säga? vrålade en upprörd aktieägare.

När Nissan kallade till årsstämma hoppades ledningen på att få lugna marknaden. I stället blev det ett möte som blottade hur illa ställt det är med en av Japans största biltillverkare. Nya vd:n Ivan Espinos som tillträdde i april fick direkt möta ett enormt missnöje. Ägare krävde svar efter ännu ett krisår med röda siffror.

Förra året gick Nissan back med motsvarande 47 miljarder kronor. Och nu spår bolaget ett nytt brakminus på över 13 miljarder bara under första kvartalet, skriver The Mainichi. Espinosa upprepade sina planer på stora nedskärningar. Sju fabriker ska stängas och 20 000 anställda motsvarande 15 procent av hela arbetsstyrkan förlorar jobbet. Men förklaringarna bet inte.

Nissans avsatta vd Makoto Uchida var på mötet och fick utstå kritik – men vägrade svara på frågor.
Nissans årsstämma blev en stormig tillställning.

Flera aktieägare anklagade styrelsen för att skylla på vanliga arbetare samtidigt som toppcheferna sitter kvar med avgångsvederlag i miljardklassen. Avgående vd:n Makoto Uchida var närvarande men vägrade svara på frågor vilket väckte ännu mer irritation.
– Många krävde svar från Uchida och frågade vad poängen med hans deltagande var när han ändå vägrade att svara på några frågor, säger aktivistinvesteraren Tsuyoshi Maruki, vd för Strategic Capital till The Mainichi.
– Vad gör han ens här om han inte har något att säga?, ska en av de mer högljudda på plats ha sagt.

Ett av de hetaste diskussionsämnena gällde det börsnoterade dotterbolaget Nissan Shatai, där aktivistinvesteraren Strategic Capital ville se krafttag och större insyn. Förslaget röstades ner men frågan är långt ifrån död. Investerare har börjat kräva att Nissan ska agera mer öppet och tydligt kring sina delägda bolag. Något som även Tokyobörsen trycker på om.

Allt sker i en tid då Nissan pressas hårt både i USA och Kina som är två av företagets viktigaste marknader. Tullarna på japanska bilar till USA har blivit ett kostsamt problem och de nya elbilsprojekten är både dyra och tekniskt eftersläpande. Tidigare samtal om en räddningsfusion med Honda kraschade redan i vintras. Men Nissan för fortfarande diskussioner med både Honda och Mitsubishi om att samordna elbilsutveckling och mjukvara.

I kulisserna diskuteras nu ännu mer drastiska åtgärder. Vi har tidigare skrivit om att Nissan överväger att sälja sitt välkända huvudkontor i Yokohama för att få in pengar. Ett symboliskt nederlag men kanske nödvändigt för att överleva.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt