Ingen blixt syntes vid fartkameran. Ändå kan böterna vara på väg hem. Så här kan fartkameran ta dig – utan att du ser blixten.
I Sverige finns det i dag runt 2 800 fartkameror. Inom ett år väntas siffran vara på 3 000. För alla svenska bilister betyder detta en ökad risk att åka fast. Trots det blir många förvånade när det kommer hem ett brev från polisen. Anledningen? De har inte sett kameran blixtra. Det är lätt att tro att kameran var avstängd eller att hastigheten inte var tillräckligt hög för att registreras.
Carup har tidigare rapporterat om bilisten Kristoffer från Falun. Han uppgav att han inte hade sett någon blixt vid passagen. Ändå hade fortkörningen registrerats och han fick böter. Händelsen visar att en fartkamera kan fotografera ett fordon även om blixten inte syns.
– Jag trodde att jag hade klarat mig, men så kom böterna på posten, sade Kristoffer till Carup i september.

Enligt polisen används alltid blixt när svenska fartkameror fotograferar. Däremot är det inte säkert att föraren uppfattar ljuset. Det beror bland annat på väderförhållanden, solljus och vilken vinkel ljuset kommer ifrån.
– Vid särskilda ljusförhållanden kan det vara så att blixten inte syns, säger Eva Karlsson vid polisens ATK-avdelning i Kiruna till Carup.
Kameran mäter långt innan du passerar
En annan vanlig missuppfattning är att fartkameran börjar mäta hastigheten först när bilen är precis intill stolpen. Så fungerar det inte. Själva bilden tas när bilen befinner sig en bit från kameran.
– Det är på 14 meters håll. Om man kör från sex kilometer för fort tas det en bild som skickas till oss, berättar Lis Marie Svonni, chef på polisens ATK-avdelning i Kiruna i en tidigare intervju med Carup.
Ingen blixt betyder inte att kameran är avstängd
Det finns även en seglivad myt om att fartkameror bara är påslagna vid vissa tillfällen. Men det stämmer inte.
– Det är inte sant, de är alltid igång och mäter trafiken, säger Jonas Nygren på Trafikverket.
Så fungerar svenska fartkameror
- Kameran börjar mäta hastigheten på 100 meters avstånd.
- Den hastighet du håller 14 meter före kameran är den som gäller.
- Kör du sex kilometer eller mer för fort tas ett fotografi som skickas till polisens ATK-avdelning i Kiruna.
- Utredarna tittar på bilens ägare och jämför med bilder från körkortsregistret.
- Därefter skickas ett underlag ut till bilägaren, som denne får ta ställning till.
LÄS MER:

Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.





















