Hedin stänger hel anläggning – de förlorar jobben

Hedin stänger hela anläggning en i Malmö. Iveco bommar igen den sista januari.
– Vi har inte fått veta så mycket om anledningarna, säger Bengt Pettersson som är chef på anläggningen.

Krisen verkar djup inom delar av fordonsbranschen. Sveriges största aktör Hedin Bil lägger nu ner en hel anläggning i Malmö. 
– Jag kan bekräfta att vi har lagt ett varsel i Hedin Nordic Truck Retail AB, eftersom vi planerar att lägga ned anläggningen i Arlöv per 31 januari 2026. Totalt omfattas åtta personer av varslet, säger Kristina Wärmare, presschef hos Hedin Automotive. 

Hela styrkan får gå. Alla från chefen Bengt Petterssons till verkstadsfolket. Nu har man några få månader på sig att hitta nya jobb.
– Vi kommer att bli arbetslösa den sista januari. Då stänger de portarna. Man har inte sagt så mycket om varför, men jag skulle tro att det handlar om nedskärningar, säger en av de anställda. 

Nu stängs hela anläggningen för Iveco i Malmö av Hedin Automotive.

Hedin är generalagenter åt Iveco i Sverige. Cheferna är fåordiga om varför man lägger ner verksamheten i Malmö. Så sent som för tre år sedan invigdes anläggningen när Hedin tagit över.
– Jag hänvisar till Kristina Wärmare, vi har talat med varandra om ett svar, säger vd John Hurtig.

Många stänger anläggningar

Rejmes har också stängt ner flera mindre anläggningar i Mellansverige. Där har personalen fått nya jobb inom koncernen. Hedin har däremot inga planer på att erbjuda sin drabbade personal nya jobb.
– Nej, man får väl ut och söka efter ett nytt jobb, det gäller oss alla. Ändå tycker jag att det är en ganska bra stämning här, säger Bengt Pettersson.

Hedin finns på andra platser i Malmö. Precis som alla andra aktörer drabbas de av de tuffare tiderna. 
– Hedin har utöver den här anläggningen fyra andra anläggningar i Malmö, och vi flyttar nu därför över försäljning och verkstad till vår anläggning på Jägersro, säger Kristina Värmare. 

Personalen har trivts bra tillsammans. Nu ska de skingras för vinden och alla undrar vad man ska hitta på. Men fram till sista januari jobbar de tillsammans och den tiden tänker man ta tillvara. 
– Det har fungerat bra att jobba här. Vi har skött oss själva och är fortfarande ett gott gäng trots det som hänt, säger en av de anställda.

Hedin-koncernen behöver spara pengar och drar ner på verksamheten. De anställda misstänker att företaget mår lite tjuvtjockt.
– Jag tror att det har helt med lönsamheten att göra och att vi har fått arbetsbrist, det är väldigt synd att de lägger ner och inte kan erbjuda oss nya jobb, säger en anställd.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt