Det small i fartkameran när en man från nordöstra Sverige körde alldeles för fort. Men mannen hävdade att det omöjligt kunde vara han. Han hade sålt bilen precis innan.
Nyligen skrev vi om hur bilister jublar över att nya fartkameror sätts upp i landet men alla är inte lika glada. För en man i Dalarna slutade en helt vanlig vårdag med en bot han inte kommer undan. Trots att han säger att bilen redan var såld när kameran slog till, rapporterar Södran. Och historian är en rörig sådan.
Det var på länsväg 270 mellan Långshyttan och Hedemora i sydöstra Dalaran som bilen registrerades i 92 km/h på en 80-sträcka. När mannen senare fick besked om överträdelsen nekade han till att ha kört. Han hävdade att bilen såldes ungefär en timme innan bilden togs och att han hade haft hela tre olika personer på plats som kikade på bilen.

Mannen sa att det en av de skrev sig på bilen men han var inte säker på att det var just den nya ägaren som hade kört ifrån platsen vid det tillfället. Mannen menar att det kunde ha varit något av de två andra som var med vid bilköpet. Men rätten köpte inte mannens förklaring och till sitt bevis hade de just bilden från fartkameran.
Bilderna från fartkameran stämde överens med mannens körkort och pass. Tingsrätten ansåg därför att det var han själv som satt bakom ratten oavsett vad som hänt vid försäljningen. När åtalet redan var väckt försökte mannen godkänna ett tidigare utfärdat strafföreläggande. Men det kom in fyra dagar för sent och saknar därmed juridisk verkan. Resultatet blir därför penningböter på 2 000 kronor.
LÄS MER:

Kevin Neemé har dubbla kandidatexamina i journalistik samt medie- och kommunikationsvetenskap från Umeå universitet. Han har bland annat arbetat som reporter på Sveriges Radio och sportjournalist, bland annat på VLT och Örnsköldsvik Allehanda.















