Här är årets lista på registreringsskyltar som Transportstyrelsen portförbjuder.
– Det kan komma de grövsta svordomar och könsord, ibland undrar man om de testar oss, säger Daniel Augustin, utredare på Transportstyrelsen.
För 6900 kronor kan du köpa dig en personlig registreringsskylt. Men först måste de godkännas av Transportstyrelsens särskilda utredare.
– Varje år kommer det in cirka 3000 ansökningar och av dem så ger vi avslag på kanske 200. Det handlar om att de inte får väcka anstöt, inga svordomar, könsord, politik, religion. Man vill ha dem så objektiva som möjligt.
Transportstyrelsens utredare har vissa kriterier som de går efter. Och allt handlar om trafiksäkerheten. Man vill inte göra bilförare upprörda i onödan, istället vill man främja en harmonisk trafiksituation.
– Det handlar inte om att det är fel med politik eller religion. Men som samhällsutvecklingen ser ut idag så vill vi inte ha registreringsskyltar som väcker irritation i trafiken, därför ger vi avslag.
Det kommer in nästan ett dussin ansökningar varje dag. Alla dessa ska noggrant undersökas närmare. Utredarna vrider och vänder på bokstäver och siffror för att se om det kan finnas något underliggande dolt motiv.
– Det är ett sätt för dem att sticka ut. Jag vill inte säga vilken som varit värst eftersom det finns en person bakom alla. Men vi kan få in de grövsta svordomar och könsord. Ibland undrar man faktiskt om de testar oss, det kostar nämligen inget att ansöka.
De som får avslag kan inte överklaga. Normalt är det också en och samma person som tar beslut. Men vid mer besvärliga fall kan utredarna konsultera varandra.
– Vi är särskilda utredare som går igenom ansökningarna.. Men är det gränsfall så kan vi tala med varandra om saken. Sedan har vi också veckomöten där det kan diskuteras särskilda ansökningar.
Det är ganska dyrt att köpa sig en personlig registreringsskylt. Men pengarna går till ett gott ändamål.
– Kostnaden har höjts nu, men av de 6900 kronorna går bara 700 kronor till Transportstyrelsen. Resterande del av summan går till Trafikverkets Trafikfond som delar ut medel för ändamål som främjar trafiksäkerhet.
De här ansökningarna har fått avslag hittills 2025:
STALKER
JERK R
XZVITE
PERKELE
N3RD
FAKJ
POLISEN
BITH13
PLAYBOY
GODLIKE
MHTRFKR
OLDGROG
JÄGER
EVIL ONE
Källa: Transportstyrelsen
LÄS MER:

Andreas Jemn är journalist och författare.