Hans första uppkörning slutade i diket. Nu är Frank Regen tillbaka för en ny chans att bevisa att simulatorträning kan ersätta riktig bilkörning när man ska ta körkort.
– Precis som inför uppkörningen i Flen är det nervöst, ångestfyllt och ovisst, skriver han.
Tidigare i våras väckte Frank Regen stor uppmärksamhet när han försökte ta körkort utan att ha kört en riktig bil. Hela experimentet byggde på simulatorträning men uppkörningen blev kortvarig. Redan efter några minuter stod det klart att simulatorn inte hade kunnat ersätta verklig körning. Under körprovet hade Frank problem med både bromsning och avståndsbedömning.
En högersväng slutade med att bilen hamnade uppe på vägkanten och ute i gräset. Körprovet var i praktiken över innan det knappt hunnit börja. Men nu är det dags igen. På Nyheter24 berättar Frank att han bokat en ny uppkörning och att förutsättningarna den här gången är helt annorlunda.
– Det började svajigt men på bara några få timmar gjorde jag stora framsteg, skriver Frank Regen.
Sedan den misslyckade uppkörningen har han kompletterat simulatorträningen med riktiga körlektioner ute i trafiken. Enligt honom gick övergången från simulator till verklig bil snabbare än väntat när själva manövreringen började sitta. Samtidigt medger han att vissa delar fortfarande är en utmaning. Totalt har han nu kört omkring 60 timmar i simulator och dessutom tagit tio riktiga körlektioner.
Det är färre lektioner än många andra körkortselever behöver skriver han, men Frank hoppas att simulatorträningen ska väga upp en del av skillnaden. Den nya uppkörningen sker i Farsta söder om Stockholm. Någon enkel resa räknar han dock inte med.
– Min körlärare tycker att jag kör säkert och stabilt överlag, men fortfarande brister lite i blick och planering, skriver han på Nyheter24.
Tidspressen är dessutom stor. Hans godkända teoriprov är på väg att löpa ut och om han inte klarar körprovet riskerar han att behöva börja om med teorin igen. Nu återstår att se om 60 timmar i simulator kombinerat med tio körlektioner är tillräckligt för att Frank Regen till slut ska få sitt efterlängtade körkort.
LÄS MER:

Kevin Neemé har dubbla kandidatexamina i journalistik samt medie- och kommunikationsvetenskap från Umeå universitet. Han har bland annat arbetat som reporter på Sveriges Radio och sportjournalist, bland annat på VLT och Örnsköldsvik Allehanda.




















