Bötesfällan många bilister missar. Så här långsam hastighet kan polisen ge dig böter för.
– Rent krasst räcker det med en kilometer för fort för att bli rapporterad, säger trafikpolisen Joakim Abrahamsson i Helsingborg.
En man från Lerberget i Skåne har åkt fast för fortkörning på ett gångfartsområde. Mannen mättes upp i 22 knyck inne i centrala Höganäs. Till poliserna påstod han sig vara okunnig om vilken hastighet som gällde.
– Färdas man på svenska vägar ska man känna till detta. Du är skyldig att veta vilka lagar och regler som finns och vad som gäller, säger Joakim Abrahamsson.
Under förhandlingarna i domstolen ändrade sig mannen. Då påstod han sig bara följa trafikrytmen och att han trodde att det hade hänt något längre fram där poliserna stod. Tingsrätten trodde inte på hans uppgifter och hänvisade till vad han sagt inför poliserna när brottet avslöjades. Domen blev 2000 kronor i böter.

Joakim Abrahamsson är trafikpolis i Helsingborg. Han förklarar vad som gäller för fortkörning i gångfartsområden. Det skiljer sig en hel del från fortkörning på traditionella vägar.
– Det är fem till sju kilometer i timmen som gäller på gångfartsområdet. Sedan är det inte samma bot som med de vanliga hastighetsöverträdelserna. Om man kör för fort här är det en egen ordningsbot, säger Joakim Abrahamsson.
Hastighetsövervakningen skiljer sig mot den traditionella. I ett gångfartsområde kan poliserna använda ögonmått för att bötfälla fortkörare.
– Man behöver inte mäta med en laser. Det räcker att vi ser att en bil kör snabbare än vad folk går, då kan man stanna dem och bötfälla för detta.

I normala fall gör polisen ett avdrag på fortkörare. När de mäter med laser får man tre kilometer i rabatt. Så är det inte på gångfartsområden.
– Eftersom detta är en egen ordningsbot så skulle man rent krasst kunna rapportera någon från åtta kilometer i timmen. I vanliga fall är det från sex kilometer och uppåt som vi rapporterar.
Mannen som åkte fast i skånska Höganäs åkte på 2000 kronor i böter. Tingsrätten gick inte på hans knep. Det sänder också ut en varning till andra bilister. Man ska hålla farten på de här platserna. Det är inte den vanliga trafikpolisen som sköter farten i gångfartsområden. När det inte behövs någon laser eller annan specialteknik kan alla poliser sköta detta.
– Vi på trafikenheten står egentligen inte i gångfartsområden. Vi ska inte vara innanför 40-skyltarna, ibland gör det dock, men det är lokalpoliserna och områdespoliserna som sköter detta oftast.
Gångfartsområden finns av en särskild anledning.
– Det är för att göra stadskärnan mer vänligt för gångare och mer ovänliga mot bilister. Det är framtaget för att det ska bli säkrare, avslutar Joakim Abrahamsson.
Foto stora bild: Polisen Landskrona / Facebook
LÄS MER:

Andreas Jemn är journalist och författare.