Fällan vid bommarna: Kostar körkort och 3000 kr

Då förlorar du körkortet vid rödblink. Luriga fällan vid järnvägsspåret.
– Det är även böter på 3000 kronor, säger trafikpolisen Joakim Abrahamsson.

Det var i tisdags som en bilist i Göteborgstrakten hade bråttom. Plötsligt började det blinka rött vid en järnvägsövergång och han fick bråttom.  Bilisten smet förbi innan bommarna gick ner. Den här gången fanns det faktiskt en polis på platsen. De hann ikapp personer och stoppade hen.
– Föraren stoppades därefter av polis och en anmälan om brott mot trafikförordningen skrevs på plats. Förarens körkort omhändertogs också, uppger Herman Egelström, stationsbefäl vid polisen i Södra Fyrbodal till ST-tidningen.

Det spelar ingen roll om bommarna är på väg upp eller ner. Om det blinkar rött ska man stå stilla och vänta tills det slår om. Annars riskerar man både böteer och körkort. Det händer också att det blir signalfel och att det blinkar rött utan att bommarna går ner. Även då måste du stanna för rödblink.
– Det innebär böter på 3000 kronor, säger Joakim Abrahamsson.

Poliserna omhändertar körkortet på platsen. Sedan är det upp till Transportstyrelsens utredare att ta beslut om det ska bli indraget och för hur länge. Tidigare i våras omhändertog polisen ett körkort från en annan rödljuskörare vid en järnvägsövergång. Den personen körde över efter att bommarna gått upp, men när signalerna fortfarande blinkade rött.

Även om personen bönade inför domstolen att denne kommer att förlora jobbet blev hen ändå av med körkortet. Det här är ett ovanligt brott. Joakim Abrahamsson har jobbat som polis i många år. Han har själv aldrig tagit någon för detta.
– Nej, jag har aldrig varit med om någon som varit så dum. Utan alla stannar fint och snyggt medan de väntar tills det blir tryggt så att man kan köra över.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt