De norska fartygen drivs av el. Men när passagerarna vill ta med sina elbilar och hybrider ombord får de direkt nej.
– Den risken tar vi inte, säger Lasse A. Vangstein på rederiet Havila Kystruten.
Rederiet Havila Kystrutens nya fartyg längs norska kusten är bland de mest miljövänliga i världen. Ombord finns enorma batteripaket lika stora som hundra elbilar som gör att de kan segla i flera timmar helt utan utsläpp. Batterierna är inbyggda i brandsäkra rum och övervakas ner på cellnivå för att snabbt kunna upptäcka minsta avvikelse.
Men när det kommer till passagerarnas bilar är reglerna raka motsatsen. Elbilar, laddhybrider och vätgasbilar är helt förbjudna ombord. Bara bensin- och dieselbilar får köra ombord på skeppet.
– Vi skulle gärna tagit elbilar och hybrider ombord, men tills det finns lösningar som minskar riskerna vill vi inte ändra på detta. Det är en ren säkerhetsfråga som vi förlorar pengar på, men vi sätter säkerheten först, säger Lasse A. Vangstein, kommunikations- och hållbarhetsdirektör på Havila Kystruten till TV2.


Förbudet infördes 2023 efter en riskanalys som slog fast att en brand i en elbil är så svår att hantera att både fartyg och liv kan sättas i fara. Vangstein menar att deras egna batterier är byggda för att isoleras och kylas ned vid problem. Men de kan inte ha samma kontroll över passagerarnas bilar.
– Det brinner sällan i elbilar, men skulle det hända ombord måste vi lämna skeppet och räkna det som förlorat. Den risken tar vi inte, säger han.
Havila påpekar dessutom att deras fartyg inte är bilfärjor. I normalfallet handlar det om bara några få bilar, eftersom lasten i första hand består av annat gods. Samtidigt väljer konkurrenten Hurtigruten en helt annan linje. Deras fartyg har plats för omkring 50 bilar och tar emot både eldrivna och fossildrivna fordon.
– Vi har fraktat bilar i 40 år och det går helt fint, har Martin Henriksen på Hurtigruten sagt till NRK.
Resultatet blir ett märkligt kontrast. Havila Kystrutens fartyg drivs själva av enorma batterier och går på 100 procent el. Men när deras motsvarighet på land, elbilar vill åka ombord så får de ett blankt nej.
LÄS MER:

Kevin Neemé har dubbla kandidatexamina i journalistik samt medie- och kommunikationsvetenskap från Umeå universitet. Han har bland annat arbetat som reporter på Sveriges Radio och sportjournalist, bland annat på VLT och Örnsköldsvik Allehanda.