Synskadade Anders korsade gatan när en tystgående elbil plötsligt körde på hans blindkäpp. Då valde föraren att smita genom att köra via enkelriktat.
– Jag hann halvvägs och det tog emot med käppen, berättar Anders.
Anders hade lämnat en restaurang för att sträcka på benen när promenaden var nära att sluta i en allvarlig olycka. Den 52-årige Mariestadsbon är blind och använder en vit käpp för att känna sig fram. Vid 18-tiden i söndags skulle han korsa en gata i centrala Mariestad. När han hunnit halvvägs tog det plötsligt stopp. Bilen hade kört på käppen så att den böjdes.
Anders hörde däcken mot gruset men uppfattade inget motorljud innan bilen passerade tätt intill honom och enligt honom var det en elbil. Den kom dessutom från höger på en gata där trafiken bara får köra åt motsatt håll. Föraren valde sedan att fortsätta vidare utan att stanna och kontrollera hur det hade gått.
– Jag hann halvvägs och det tog emot med käppen. Jag stannade och drog tillbaka käppen och då hörde jag äntligen att en bil körde förbi, berättar Anders för Mariestads-Tidningen.

Ingen annan person tros ha sett händelsen. Anders gjorde heller ingen polisanmälan eftersom bilen försvann innan han kunde få fram några uppgifter om den. För honom är tystgående bilar ett växande problem. Han blev blind 2009 och kan i dag främst urskilja grå nyanser. När han rör sig i trafiken är hörseln därför helt avgörande.
– Det är jobbigt när man ska passera där det inte finns bevakade övergångsställen, som här i korsningen.
Sedan juli 2021 måste alla nytillverkade elbilar och laddhybrider inom EU ha ett särskilt varningsljud i låga hastigheter. Äldre bilar kan däremot sakna systemet. Eftersom bilen aldrig identifierades går det inte att avgöra hur gammal den var eller om varningsljudet fungerade. Anders sitter i styrelsen för Synskadades Riksförbunds lokala förening.
Han anser att bilarna behöver ge ifrån sig ett ännu tydligare ljud när de rullar långsamt. Den här gången var det blindkäppen som tog smällen. Avståndet till Anders själv var bara några få centimeter.
– Vi vill att elbilar ska ha ett pipande ljud när de kör sakta. Det är det enda som skulle kunna lösa det för oss synskadade.
LÄS MER:

Kevin Neemé har dubbla kandidatexamina i journalistik samt medie- och kommunikationsvetenskap från Umeå universitet. Han har bland annat arbetat som reporter på Sveriges Radio och sportjournalist, bland annat på VLT och Örnsköldsvik Allehanda.





















