Dumpar sin Koenigsegg – oväntade skälet

Miljardären och sportbilsentusiasten Steve Hamilton har sålt sin Koenigsegg Regera. Anledningen är lika ovanlig som bilen själv.
– Den har varit en fullständig mardröm för oss, säger Steve.

Koenigsegg Regera är svensk hyperbil med hybridteknik som kombinerar en kraftfull V8-motor med tre elmotorer. Men trots ett pris på runt 30 miljoner kronor har bilen ständigt krånglat berättar Steve Hamilton i ett nyligen publicerat Youtube-klipp.
– Jag älskar bilen och skulle troligen behålla den för alltid om den inte gick sönder var femte minut. Vi kör 10–20 mil och sedan går den sönder och tar en månad att laga.

Nu har det gått så långt att han väljer att sälja bilen. Han understryker att problemen inte beror på Koenigsegg som märke, utan på praktiska svårigheter med Regera-modellen. Men han tar också på sig en del av ansvaret själv.
– Jag älskar och respekterar alla på Koenigsegg. De är väldigt bra människor, men de måste verkligen göra något åt Regera. Det behövs en större återkallelse, något måste göras.

Han berättar att bilen har varit under intensiv användning och att det har lett till både mekaniska problem och misstag från hans egen sida:
– Vi körde bilen hårt och gjorde några fel som kanske gjorde bilen mindre glad. Vi hade tre stora dragrace och alla tre gånger hade vi problem med bilen. Det var inte Koenigseggs fel, utan vårt eget.

Men han förklarar också varför han trots allt älskade bilen. Och han väntar nu på en Koenigsegg Gemera.
– När bilen fungerade som den skulle, var det en av de bästa bilar jag någonsin kört. Men vi kunde bara köra bilen tre månader av de totalt 18 månader vi ägde den.

Koenigsegg Regera accelererar från 0 till 100 km/h på 2,8 sekunder.

För Steve Hamilton blev beslutet att sälja Koenigsegg Regera ett praktiskt val. Bilen är spektakulär, men pålitlighet väger tyngre än priset för en samlare som vill köra sina bilar i vardagen.
– Inget liknar den bilen. Jag skulle behålla den för alltid om den inte gick sönder hela tiden.

LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt