Taiwan har beställt sin egen shinkansen. Tåget har testats i 360 km/h. Det väger totalt 492 ton.
Det ultrasnabba Shinkansen-tåget i Japan har blivit världskänt för sin extrema snabbhet och punktlighet. Nu har också Taiwan beställt 12 nya höghastighetståg baserade på den japanska Shinkansen-tekniken. Taiwan, som är ungefär lika stort som landskapet Dalarna, kommer därmed att ersätta sina äldre 700T-tåg, som varit i drift sedan 2007.
I dag har Taiwans järnvägsnät en stor likhet med det japanska, som utgör Shinkansen-nätverket. Banan i Taiwan är dock byggd med stora kurvradier, många viadukter, tunnlar och betongplattor. Banan är konstruerad för hastigheter upp till 350 km/h. I Taiwan sträcker sig höghastighetsjärnvägen på en ungefärlig sträcka på 35 mil.



De nya tågen Taiwan beställt kallas för N700ST och bygger på den moderna japanska N700S-plattformen. Ett tåg har tolv vagnar där tio är motorvagnar och två icke-motorvagnar. Varje motorvagn har två boggier med två drivaxlar vardera, vilket ger totalt fyra drivmotorer per vagn. Tillsammans ger alla 40 drivmotorer en sammanlagd kraft på 16 600 hästkrafter. De har dessutom kieselkarbidbaserade krafthalvledare, som minskar energiförluster och värme.
Tåget har testats i 360 km/h, men i Taiwan kommer hastigheten att begränsas till 300 km/h. Ingenjörerna från Hitachi och Toshiba som tagit fram tåget har även lyckats minska bromssträckan från 300 km/h från fyra till 3,2 kilometer, uppger PiataAuto. Tågen har Toshibas SCiB-batteri som ska kunna användas vid strömavbrott. Jämfört med de äldre tågen från 2007 har energiförbrukningen gått ner med 20 procent.

Det första tåget har redan nu byggts vid Hitachis fabrik i Kasado och skickas till Taiwan. Där kommer man att utföra fler tester för att se hur tåget fungerar i den taiwanesiska infrastrukturen. Tågen som väger 492 ton, vilket är 11 ton mindre än föregångaren, väntas vara i full drift 2027.
N700ST
12 vagnar, varav 10 är motorvagnar.
40 drivmotorer på totalt cirka 16 600 hk.
Kiselkarbidbaserade (SiC) krafthalvledare, vilket minskar energiförluster och värme.
Förbättrad bromsförmåga, där bromssträckan från 300 km/h uppges minska från cirka 4 till 3,2 kilometer.
Toshibas SCiB-batterier med litium-titanoxid (LTO), som kan användas vid strömavbrott och för att köra tåget en begränsad sträcka till en säker plats.
LÄS MER:

William Karlsson är examinerad journalist och har bland annat arbetat på Sveriges Radio och Sörmlands Nyheter.





















