Clarkson gör comeback i bil-TV: ”Chockade”

Top Gear-stjärnan kommer synas i TV-rutan snart igen. Men när motorprogrammet frågade om Clarkson ville vara med så var det en chansning, som gick hem.
– Vi var helt chockade, säger en av programledarna.

Jeremy Clarkson har inte synts i motorsammanhang på TV sedan Grand Tour avslutades 2024. Många trodde att hans tid i rutan var över, men nu gör han en överraskande comeback i motorprogrammet Car SOS, avslöjar Daily Star. Där kommer han att samarbeta med programmets ordinarie värdar, Tim Shaw och Fuzz Townshend, för att rädda en sliten Land Rover Discovery Series 1 och överraska en lycklig bilägare.

– Jag hade fått höra från flera i branschen att Jeremy Clarkson knappast skulle vara intresserad av att vara med i programmet. Den allmänna inställningen var: Lycka till med det! Men jag tänkte att det var värt ett försök, säger Car SOS-värden Tim Shaw till Daily Star.

Tv-programmet där Clarkson kommer göra bil-comeback.

I avsnittet får tittarna se Clarkson arbeta med bilens restaurering, och upplösningen blir extra speciell – bilen avslöjas nämligen hemma hos Clarkson själv. Enligt Daily Star spelades den känslosamma återföreningen in på Clarksons imponerande gård, där han generöst bjöd in produktionen för att göra ögonblicket ännu större. Det var dock långt ifrån en självklarhet att få med honom i programmet.

Trots att Clarkson var mitt uppe i sina projekt på gården tog han sig tid att lyssna på bilens historia.
– Det var en allt eller inget-fråga: Kan vi komma hem till honom och avslöja bilen för dess ägare? Till min förvåning hörde hans assistent av sig nästan direkt efter att ha pratat med Jeremy – och svaret var ja. Vi var helt chockade, säger Shaw.

Avsnittet sänds nästa månad och lär bli ett måste för alla som saknat Clarksons ikoniska närvaro i motorvärlden. En sak är säker – även om Grand Tour är över, verkar Jeremy Clarkson inte vara färdig med bil-TV än.

LÄS MER: