Oväntade böteschocken: Fick tredubbla p-böter trots att han betalat i appen som vanligt. Nu skyller p-bolaget allt på bilägaren.
– De sa att det var mitt handhavandefel, säger Håkan Edvinsson till HD.
Den 23 september ställde Håkan Edvinsson bilen på parkeringen vid Ängelholms station. Han skulle resa bort med jobbet i tre dagar och gjorde som han alltid brukade, betalade avgiften via Easyparks app. När han kom tillbaka efter resan väntade dock en chock. Under vindrutetorkaren satt tre gula lappar. Sammanlagt 1 800 kronor i parkeringsböter.
– Surt, konstaterar Edvin för Helsingsborgs Dagblad.
Det Håkan inte visste var att kommunen hade tagit över parkeringen från Jernhusen den 1 september. Från och med då gällde betalning via Parkster eller E-park. Skyltarna på platsen visade detta. Men i Easyparks app gick det fortfarande att betala, hela september ut.
– Kunden har naturligtvis ansvar att kontrollera skyltarna, men som pendlare har man ju bråttom till tåget. Jag hade inte lagt märke till att de skyltat om, det var ett brutalt uppvaknande. Men jag har samtidigt inte en skyldighet att misstro uppgifterna i Easyparks app, säger Håkan Edvinsson.
Håkan vände sig till företaget för att få hjälp, men blev besviken.
– Easypark skyllde allt på kunden. De sa att det var mitt handhavandefel, så de ville varken återbetala det jag betalat i september eller hjälpa till med böterna, säger han.
HD kontaktade Easyparks presskontakt Lina Lindahl. Hon berättade att problemet handlade om en miss i kommunikationen. Alla kunder som hade betalat via Easypark under den aktuella perioden skulle få pengarna tillbaka. Med andra ord: ett helt annat besked än det Håkan själv fått. Och frågan om hans tre parkeringsböter är fortfarande obesvarad.
Håkan Edvinsson är glad över att felet nu åtminstone är rättat. Men han är fortfarande osäker på om han kommer att få tillbaka pengarna för böterna. På den frågan har han fortfarande inte fått något svar.
– Men nu är frågan om kommunen kommer att betala tillbaka böterna, avslutar han.

Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.